“Będzie Głośno vol. 2” [RECENZJA]

Nasz ocena

14 lutego do sklepów trafiła nowa płyta radiowej Czwórki – „Będzie Głośno Vol. 2″. Album ukazał się pod naszym patronatem medialnym. Składanka „Będzie Głośno Vol. 2″, to wyselekcjonowany zbiór piosenek artystów, którzy zgłosili się do trzeciej odsłony konkursu „Wydaj płytę z Będzie Głośno” w 2019 roku.

Recenzja płyty “Będzie Głośno vol. 2” (Agencja Muzyczna Polskiego Radia, 2020)

Być może nie każdy zdaje sobie sprawę jak bardzo wiele dobrego dzieje się w polskiej muzyce. Stąd idea konkursu „Będzie Głośno” jest z pewnością godna odnotowania. Na szczególną uwagę zasługuje więc kolejna część płyty, która zawiera utwory wykonawców, o których być może wkrótce faktycznie będzie głośno.

Album otwiera Sara Kordowska (w towarzystwie zdolnego Jacoba Flavenura), laureatka trzeciej odsłony konkursu, która na koncie ma już debiutancki album. To artystka, która jak sama przyznaje: „jest wyswobodzona z uścisku zgrabnych, gościnnych refrenów i ma ochotę na dosadniejsze, a przede wszystkim własne słowa”. Warto wracać do jej pierwszej płyty, na której znalazło się kilka niezwykle ciekawych i niebanalnie zaprezentowanych utworów.

Wracając jednak do tegorocznych, starannie wyselekcjonowanych przez dziennikarza muzycznego Czwórki, Damiana Sikorskiego propozycji, to kilka z nich zasługuje na szczególne wyróżnienie. Zdecydowanym faworytem na płycie jest utwór „Dead” Raya Booka. Artysta świadomy, alternatywnie hipnotyczny i wielowymiarowy. Czerpiąc z wielu gatunków i możliwości technicznych, tworzy własną jakość i oryginalność. Czekamy na więcej.

Warto też zwrócić uwagę na zespół NasTroje. W ich inteligentnej muzyce znajdziemy elementy elektroniki i gitarowego brzmienia. Wszystko jednak podane jest w bardzo estetyczny i wciągający sposób. Poza tym grupa posiada zdolność do tworzenia pięknych melodii, które wraz z głosem wokalistki prezentują się zjawiskowo. Należy dostrzec też umiejętnie czerpiący z tradycji muzyki gitarowej Yorbę i zahaczający gdzieś o indie-rocka zespół Lampky. Na albumie znajdziemy też odrobinę nowoczesności, chociaż takiej opartej na niestandardowych elementach elektropopu (JoBee Project), a nawet wyraźnie zakreślonej alternatywie popowej i nieoczywistej przebojowości (Melika).

Dokonując selekcji artystów, którzy znaleźli się na płycie „Będzie Głośno” stawiano na różnorodność, która ukazuje faktyczny i bez wątpienia interesujący przekrój muzyki. Odkrywa twórców często nie posiadających kompleksów i mogących wypłynąć szerzej nie tylko na polskim rynku muzycznym. Póki co miejmy nadzieję, że większość z nich znajdzie akceptację i dotrze do szerokiego grona publiczności w naszym kraju. A ta jak wiemy jest otwarta na nowe propozycje. Trzeba tylko znaleźć możliwość prezentacji wartościowej muzyki, chociażby w formie takiego albumu i niezwykle potrzebnej idei.

Łukasz Dębowski

 

– Od samego początku audycji, czyli od 2016 roku, codziennie uświadamiam sobie to, jak bogaty mamy w Polsce rynek w artystów, których większość z nas nie zna. Na tę płytę wybrałem różnorodne nagrania. Chcę pokazać przekrój muzyczny utalentowanych muzyków, dla których ta płyta ma być przepustką do dalszej działalności, grania koncertów i zaistnienia w stacjach radiowych – mówi Damian Sikorski, dziennikarz muzyczny Czwórki i pomysłodawca konkursu.

 

Leave a Reply