Nie żyje Romuald Lipko [1950-2020]

Trudno jest pisać o stracie, jaką ponieśliśmy. Dziś w nocy, kilka minut po północy odszedł od nas jeden z najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki rockowej/rozrywkowej – Romuald Lipko.

Fot. materiały prasowe

Od lata 2019 roku Romuald Lipko walczył z chorobą nowotworową. Niestety po zaciętej walce bal wszystkich świętych zyskał kolejnego wspaniałego gościa. Lider Budki Suflera, kompozytor kilkudziesięciu największych przebojów na rodzimym rynku muzycznym.

Na przestrzeni całej swojej kariery stworzył m.in. takie przeboje jak: “Cień wielkiej góry”, “Bal wszystkich świętych”, “Za ostatni grosz”, “Jolka Jolka” (Budka Suflera), czy “Dmuchawce latawce wiatr”, “Malinowy król”, “Za twoje zdrowie mała” (Urszula), “Nie odchodź jeszcze”, “Lato dzikich róż” (Irena Jarocka), “Wszystko czego dziś chcę” (Izabela Trojanowska)” i “Aleja gwiazd” (Zdzisława Sośnicka).

W 2014 r. Budka Suflera oficjalnie zakończyła swoją działalność. W 2015 r. Lipko stworzył “Romuald Lipko Band”, z którym wykonywał najbardziej znane kompozycje klasyki polskiej muzyki rozrywkowej. Na scenie towarzyszyli mu wokaliści, z którymi współpracował w swojej karierze. W 2019 r. muzycy Budki Suflera podjęli decyzję o reaktywacji grupy (oprócz Krzysztofa Cugowskiego). We wrześniu 2019 roku Romuald Lipko na oficjalnej stronie zespołu opublikował oświadczenie, w którym podziękował bliskim i fanom za wsparcie. W walce z chorobą – podkreślał – pomagały mu ciepłe słowa i chęć powrotu na scenę. Na początek 2020 r. zespół zaplanował trasę koncertową. Najbliższy z nich miał odbyć się 14 lutego w jego ukochanym Lublinie.

Żegnaj Mistrzu…

 

Fot. Bartek Furdal

Leave a Reply