Muzyczne powidoki Wajdy: Wasilewski plays Wajda

25 stycznia w Och-Teatrze odbędzie się koncert „Wasilewski plays Wajda” organizowany przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. W ramach cyklu koncertów Centrum zaprasza na fascynującą podróż po powidokach, z którymi zostawił nas Andrzej Wajda. Podczas najbliższego koncertu, gwiazdami wieczoru będzie zespół Wasilewski Trio

fot. Bartek Barczyk

Marcin Wasilewski Trio w składzie: Marcin Wasilewski – fortepian, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas oraz Michał Miskiewicz – perkusja to niekwestionowana gwiazda polskiego jazzu.

Zespół jest uznawany przez międzynarodowych krytyków za jedną z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swojego pokolenia nie tylko w Europie, ciesząc się jednocześnie uznaniem fanów jazzu na całym świecie. To jeden z naszych skarbów narodowych i najbardziej znane na świecie polskie Trio jazzowe. Od lat nagrywają dla prestiżowej wytwórni ECM Records z Monachium, obchodzącej 50- lecie założenia przez legendarnego producenta Manfreda Eichera.

Rok 2019 jest dla Tria Wasilewskiego szczególny. Muzycy obchodzą bowiem 25 lat współpracy artystycznej oraz 50 rocznicę założenia przez Manfreda Eichera wytwórni ECM Records, macierzystej wytwórni, dla której Trio Wasilewskiego nagrało już pięć płyt, wcześniej występując również na trzech albumach nieodżałowanego Tomasza Stańko w jego Kwartecie, a także na licznych płytach innych artystów z katalogu legendarnej wytwórni. Druga znacząca, można by rzec przełomowa, rocznica to oczywiście 50 rocznica śmierci Krzysztofa Komedy, przypadająca również na ten rok. To właśnie muzycy Marcin Wasilewski Trio (w swoim pierwotnym wcieleniu pod nazwą Simple Acoustic Trio) jako pierwsi od śmierci Krzysztofa Komedy muzycy polscy sięgnęli w 1995 roku po jego muzykę na swojej debiutanckiej płycie pod znaczącym tytułem “Komeda”.

Przez 15 lat byli oklaskiwanymi towarzyszami wielkiego Tomasza Stańki w jego Kwartecie, nagrywając trzy albumy dla ECM Records i koncertując na całym świecie. Jak powiedział sam Tomasz Stańko “… w całej historii polskiego jazzu nigdy nie mieliśmy takiego zespołu jak ten. Ci muzycy zadziwiają mnie każdego dnia. Po prostu stają się coraz lepsi “.

Muzycy mający własny bardzo bogaty dorobek płytowy oraz liczne kooperacje z gwiazdami światowego jazzu – w Trio (Charles Lloyd, Joe Lovano, Nils Petter Molvaer), czy osobno (Branford Marsalis, Jan Garbarek, Manu Katche, Al Foster, Arild Andersen i wielu innych) znajdują się w ewidentnie wzrastającym momencie swojej kariery. Dowodzą tego najnowszy album koncertowy pt. “Live”, znakomite recenzje w Polsce i zagranicą oraz bardzo udana jesienna (w 2018r.) prawie 30- koncertowa trasa promująca nowy album, zagrana w 10 krajach oraz jej kontunuacja w postaci jubileuszowej trasy koncertowej na 25- lecie Tria z ponad 50 koncertami w 2019 roku.

Lider tria, Marcin Wasilewski- pianista i kompozytor, podziwiany przez publiczność za niezwykłą świadomość muzyczną i dbałość o dźwięk oraz ogromny talent w kreowaniu  dramaturgii swoich kompozycji, dwukrotnie – bo w 2015 i 2011 r. – pojawiał się jako “wschodząca gwiazda” fortepianu
w najważniejszym  dorocznym plebiscycie międzynarodowych krytyków na świecie- kultowego magazynu Down Beat (Down Beat Annual International Critics Poll).

Marcin Wasilewski zgromadził w sumie dziewięć statuetek FRYDERYKa i jest zdobywcą największej ich liczby wśród polskich artystów jazzowych. Nagrodę FRYDERYKA w kategorii Jazzowy Artysta Roku otrzymywał w latach 2005, 2009, 2012, 2015 i 2019, otrzymując jednocześnie cztery statuetki za Najlepszy Jazzowy Album Roku ze swoim Trio za albumy wydane w ECM Records: Feryderyk 2005 za album pt. “Trio”, Fryderyk 2009 za „January”, Fryderyk 2015 za „Spark Of Life” oraz w tym roku- Fryderyk 2019 za płytę koncertową „Live”.Dodatkowo wszyscy członkowie Tria Marcina Wasilewskiego brali udział w nagraniu dwóch innych  albumów nagrodzonych Fryderykami: płycie pt. „Lyrics” nagranej z Henrykiem Miśkiewiczem (Fryderyk 2001) oraz w kwartecie Tomasza Stańko na płycie „Soul Of Things” (Fryderyk 2002).

Najnowszy album Tria Marcina Wasilewskiego pt. “Live”, wydany we wrześniu 2018 roku nie tylko zgarnął większość branżowych wyróżnień jako “Album Roku 2018”, czy kolejnego Fryderyka za “Album Roku Jazz”, ale pojawił się pod koniec września 2018 r. na 15 miejscu na liście albumów jazzowych Billboardu (Billboard Jazz Album Chart, https://www.billboard.com/charts/jazz-albums/2018-09-29), dzieląc zestawienie ze zwycięskim duetem Diana Krall & Tonny Bennett oraz innymi jazzowymi gigantami, takimi jak John Coltrane, Wayne Shorter, Ella Fitzgerald i Louis Armstrong, a także ikonami muzyki naszych czasów: Paul Simon, Willie Nelson, czy Van Morrisson.

“Live” to piąty z kolei album Tria dla ECM Records, a pierwszy koncertowy wydany w tej wytwórni, a jego premiera miała miejsce raptem dwa tygodnie temu – 14 września. Nie jest to pierwsza wizyta najbardziej znanego na świecie polskiego tria: trzy poprzednie albumy  (January, Faithful and Spark Of Life) również znajdywały się już wcześniej na listach Billboardu.

MARCIN WASILEWSKI TRIO:
Marcin Wasilewski – fortepian
Sławomir Kurkiewicz – kontrabas
Michał Miśkiewicz – perkusja

 

Leave a Reply