“Zanim nadejdzie noc”, czyli solowa odsłona twórczości Daniela Grupy

W nadchodzącym roku ukaże się solowy album Daniela Grupy, pianisty który współpracował z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej (m.in. Anna Wyszkoni, Stanisław Soyka, Marek Jackowski) i autora muzyki filmowej i teatralnej („Dzień w którym umrę”, Grun de Berg. Wyzwanie”). Zapowiedzią tego wydarzenia jest utwór “Zanim nadejdzie noc”.

fot. fot. Sebastian Mnich

“Zanim nadejdzie noc” to bardzo stylowa, klasycznie zbudowana kompozycja, gdzie na pierwszy plan wysuwa się oczywiście fortepian Daniela Grupy. To ten instrument tworzy klimat, ale też pewnego rodzaju napięcie, które towarzyszy nam podczas odsłuchiwania całości. I chociaż charakter utworu wydaje się bardzo zaciszny, wręcz ściśle osobisty, to staje się czymś więcej niż tylko zgrabnie rozpisanym szeregiem ujmujących dźwięków. Każdy moment tej krótkiej opowieści muzycznej naładowany został przez artystę dużą dawką emocjonalności. To kompozycja oszczędna, na pozór powściągliwa, ale niezwykle poruszająca i po prostu piękna. Czasem nie trzeba słów, by umieć powiedzieć coś więcej.

Daniel Grupa od 2010 roku na stałe współpracuje z Anną Wyszkoni jako pianista w jej zespole.

Oprócz koncertów plenerowych i akustycznych, wspólnie z Anią Wyszkoni, zagrał blisko 60 realizacji telewizyjnych, w tym wielokrotnie na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Top Trendy w Sopocie, Lato Zet, Przebój Lata RMF FM, i innych programach TV.

Daniel Grupa wziął udział w projekcie muzycznym poświęconym twórczości Marka Jackowskiego. Premiera tego koncertu miała miejsce 22 października 2014 w TVP 2 i wzieli w niej udział m.in: Anna Wyszkoni, Justyna Steczkowska, Małgorzata Ostrowska, Muniek Staszczyk, Maciej Maleńczuk, Piotr Cugowski.

Jest również producentem muzycznym i kompozytorem. Skomponował muzykę m.in. do nagrodzonego podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (w 2004 r.) w Gdyni filmu pt. „Dzień w którym umrę” (reż. G. Lipiec) oraz „Zagubieni w celuloidzie” (reż. W. Sikora). Aktualnie pracuje nad muzyką do filmu „Dark side of human” (reż. D. Latour) i sztuki teatralnej na podstawie prozy Fernándeza.

W roku 2015 miała miejsce premiera recitalu fortepianowego Daniela Grupy „DŹWIĘKI ZADRAPANE”.

Od 2009 roku pełni rolę Szefa Muzycznego Festiwalu Muzyki Fryderyka Chopina w Sulechowie.(www.festiwalchopina.pl) Festiwal ten co roku odwiedzają najwybitniejsi polscy pianiści tacy jak: Leszek Możdzer, Włodek Pawlik, Krzysztof Jabłoński, Waldemar Malicki, Andrzej Jagodziński.

Na płycie fortepian będzie pełni rolę wiodącego instrumentu, któremu towarzyszyć będzie m.in. kwartet smyczkowy, pojawią się też goście, z którymi Daniel Grupa miał okazję się spotkać podczas wielu projektów artystycznych.

 

fot. Paweł Topolski

Leave a Reply