“Bruce Wayne”, czyli premierowy singiel TACHERA

TACHER to autorski solowy projekt Maćka Tachera (dawniej wokalisty britpopowego Manchesteru). 9 grudnia premierę miał jego nowy singiel – “Bruce Wayne”.

Tacher snuje metafizyczne opowieści, niekiedy ironicznie bawiąc się popkulturowymi odniesieniami. Pozostaje otwarty na gatunki, sięgając czasem po motywy folkowe, czasem jazzowe, a innym razem po mocniejsze, rockowe brzmienia.

fot. Durda Tylen

W swoim nowym singlu “Bruce Wayne” Tacher odbiega stylistycznie od tego, co publikował do tej pory m.in. w Kayaxie (w ramach projektu My Name Is New artysta wydał wcześniej dwa single: “Love pod prąd” i “Piąte piętro”), czyli od nastrojowych, sennych, utrzymanych w bardziej folkowych klimatach utworów.

W nowej piosence Tacher pokazuje swoją indie-rockową twarz, nie stroniąc od cięższych i bardziej nieokrzesanych gitar. Piosenka traktuje o depresji superbohatera. Jest monologiem wewnętrznym samotnego, ekscentrycznego, coraz bardziej zgorzkniałego i fizycznie wykończonego milionera Bruce’a Wayna – znanej komiksowej postaci z uniwersum DC.

Tacher o swojej piosence: “Co stało się z Brucem  Waynem? Dlaczego Wayne nie odpowiada na nawoływania Alfreda Pennywortha? Nie wiemy, ale coś tam się niewątpliwie wydarzyło.

Od dzieciaka jestem fanem Batmana, zawsze podobało mi się, że tak jak Punisher, nie posiada żadnych supermocy. Śledzę też kolejne filmowe wcielenia Bruce’a Wayna. Najbliższy pozostaje mi Batman ze świata burtonowskiego, wykreowany przez Michaela Keatona. 

Bruce Wayne jest w depresji być może dlatego, że nastały trudne czasy dla takich indywiduów. Świat, niezależnie od uniwersum, stanął na głowie: mamy Ligę sprawiedliwości, są Avengersi. Grupa Monty Pythona przewidziała tę sytuację już w latach siedemdziesiątych, w swoim słynnym skeczu: istnieje multum jawnie i kolektywnie działających superbohaterów, ale ciężko o kogoś, kto porządnie naprawia rowery. “

 

Słowa – Maciek Tacher Muzyka – Maciek Tacher

Produkcja – Maciek Tacher

Miks i mastering – Bartosz Jaworski

Nagranie i realizacja perkusji – Maciej Kubiczek, Happy Light Studio w Toruniu

Leave a Reply