“Męskie Granie 2019” [RECENZJA]

Nasz ocena

„Męskie Granie 2019” to dziesiąty album dokumentujący niezwykłą trasę koncertową z udziałem polskich artystów. Podwójna płyta ukazała się pod naszym patronatem medialnym. Poznajcie naszą recenzję tego wydarzenia.

Recenzja płyty “Męskie Granie 2019” (Agencja Muzyczna Polskiego Radia, 2019)

Męskie Granie nie przestaje zaskakiwać, a popularność trasy koncertowej i kolejnych albumów z każdym rokiem rośnie. „Męskie Granie 2019” to już dziesiąta płyta zawierająca zapis niezwykłych koncertów, które odbywają się w ramach tej trasy. Czym wyróżnia się najnowszy, dwupłytowy album?

Pośród wyszukanych interpretacji, nowych wykonań i koncertowych odsłon twórczości wielu artystów znajdziemy takie, które lśnią zdecydowanie mocniej. W końcu czym byłyby koncerty, a w konsekwencji płyta, gdyby nie szereg muzycznych, często mocno przykuwających uwagę niespodzianek?

Na pierwszym krążku, oprócz odsłon znanych utworów wielu – często topowych w swojej kategorii wykonawców – znajdują się perełki, które trzeba wyróżnić. Do nich należy zarejestrowana na potrzeby tej płyty, nowa wersja piosenki Kate Bush „Running Up That Hill”, zinterpretowana przez zespół The Dumplings. Chociaż utwór wykonywany jest na koncertach żegnającego się chwilowo z publicznością duetu, to nie znalazł się wcześniej na żadnym fizycznym nośniku.

Podobnie stało się z „Modlitwą (Tribute to Breakout)”, która dostała nowe życie dzięki Paulinie Przybysz & Ricie Pax. Jeśli dodamy, że dołączył do nich Wojciech Waglewski, to już więcej nic nie trzeba komentować. Świetnie prezentują się „Automaty” z repertuaru grupy Klan, tutaj w wykonaniu Lao Che.

Warty odnotowania jest także nowy, choć nieuciekający od pierwowzoru „Krakowski Spleen” Maanamu, tym razem zaprezentowany przez Natalię Przybysz. Piosenka w wersji studyjnej znalazła się także na najnowszej płycie wokalistki. Do gorących, muzycznych “świeżynek”, bardzo dobrze broniących się w koncertowej odsłonie należą „Kosmiczne energie” Ralpha Kaminskiego i będący bonusem „Lass” zespołu Łąki Łan. No i ten „Feeling Exactly” z repertuaru Igora Walaszka i zespołu Bass Astral. Tylko na tej płycie znajdziemy wykonanie z Krzysztofem Zalewskim!

Drugi krążek zawiera natomiast bardziej znaczącą klasykę polskiej piosenki, której żaden inny festiwal w Polsce nie pielęgnuje tak bardzo, jak robi to Męskie Granie. Orkiestra Męskiego Grania, tym razem w składzie Katarzyny Nosowskiej, Tomasza Organka, Igora Walaszka, Krzysztofa Zalewskiego, na nowo zinterpretowała takie kompozycje, które nigdy nie powinny być zapomniane, tj. „Chcemy być sobą” Perfectu, „Wspomnienie” Czesława Niemena, „Kocham wolność” Chłopców z Placu Broni i wiele innych.

Przykuwa uwagę „Wieża radości, wieża samotności” Sztywnego Pala Azji, przełożoną na kobiecy wokal Nosowskiej, a „Miód” Natalii Przybysz na męski głos Zalewskiego. Tylko na tej składance możemy usłyszeć Krzyśka śpiewającego „Śniło mi się, że mam wielki biust…”, a Nosowską „Sing, Sing” Maryli Rodowicz.

Smaczku dodaje udział Darii Zawiałow (obog Igo) w „Długości dźwięku samotności” i Jarka Janiszewskiego (obok Nosowskiej) w „Tańcu lekkich goryli”, z niedocenionego należycie zespołu Bielizna.

Dopełnieniem jest oczywiście hymn tegorocznej edycji Męskiego Grania, czyli „Sobie i Wam”. I chociaż nie przebił on popularnością ubiegłorocznego hitu „Początek”, to wprawnie nawiązuje do motywu przewodniego najpopularniejszej trasy koncertowej lata.

Męskie Granie to wciąż najważniejsze muzyczne wydarzenie roku, kultywujące najlepsze muzyczne tradycje. Nieustannie oddaje kawał istotnej klasyki polskiej muzyki rozrywkowej, a także wskazujący najistotniejszych artystów tworzących poza mainstreamem, choć poprzez własną popularność wpisujących się w jego część. „Męskie Granie 2019” to rozrywka na najwyższym poziomie, która będzie nam z pewnością towarzyszyć dłużej niż tylko do kolejnej edycji letniej trasy koncertowej. Jubileusz 10-lecia został wypełniony z należytą godnością.

Łukasz Dębowski

 

Edycja specjalna albumu zawiera dodatkowo utwór zespołu Łąki Łan oraz wersję studyjną singla „Sobie i Wam”.

CD1
1. Daria Zawiałow – Punk fu!
2. Lao Che – Automaty
3. Nosowska feat. Łona – Boję się
4. Bitamina – Dom
5. Pablopavo i Ludziki – Karwowski
6. The Dumplings – Running Up That Hill
7. Ralph Kaminski – Kosmiczne energie
8. Krzysztof Zalewski – Miłość Miłość
9. Król – W dole miasta
10. Skalpel Big Band – Sigma
11. Łąki Łan – Lass (bonus track)
12. Bass Astral x Igo feat. Krzysztof Zalewski – Feeling Exactly
13. Mazolewski/Porter – Don’t Ask Me Questions
14. Natalia Przybysz – Krakowski spleen
15. Ørganek feat. Sosnowski – Run On
16. Paulina Przybysz & Rita Pax feat. Wojciech Waglewski – Modlitwa (Tribute to Breakout)

CD 2
Męskie Granie Orkiestra 2019
wokal: Katarzyna Nosowska, Tomasz Organek, Igor Walaszek, Krzysztof Zalewski

1. Intro
2. O! Nie rób tyle hałasu
3. Generacja nic
4. Wieża radości, wieża samotności
5. Wspomnienie
6. Klus Mitroh
7. Sing, sing
8. Wojenka
9. Kocham wolność
10. Taniec lekkich goryli (wokal: Jarek Janiszewski)
11. Długość dźwięku samotności (wokal: Daria Zawiałow)
12. Miód
13. Zamki na piasku
14. Zazdrość
15. Chcemy być sobą
16. Sobie i Wam
17. Sobie i Wam, wersja studyjna (bonus track)

 

Leave a Reply