MOLE – “Pierwsze Symptomy” [RECENZJA]

Nasz ocena

“Pierwsze Symptomy” to tytuł debiutanckiej EPki katowickiego zespołu MOLE. Poznajcie naszą recenzję tego wydawnictwa.

MOLE – to skrót od „Moje Obserwacje Ludzkich Emocji”. I pod tą metaforyczną powłoką wpleciono teksty oraz muzykę katowickiego zespołu. Grupa w swobodny sposób łączy ze sobą przestrzenno-gitarowy indie pop z elementami muzyki tanecznej, folku, funky, country i szeroko rozumianej alternatywy spod znaku indie rock.

Recenzja EP “Pierwsze Symptomy” – MOLE (2019)

Na debiutanckiej EPce „Pierwsze Symptomy” zespołu MOLE znajdziemy wszystko, co przyciąga uwagę w szeroko pojętym indie popie. Są tu całkiem świeże melodie, duże porcje przebojowej rytmiki, ale też odrobina przestrzennych gitarowo-syntetycznych dźwięków.

Chociaż MOLE to początkujący zespół, to już mają na swoim koncie kilka nagród i wyróżnień. Ten fakt wcale nie dziwi, bo trzeba przyznać, że ich muzyka prezentuje się bardzo profesjonalnie, a co najważniejsze dojrzale. Pomysł na własną muzykę to jedno, ale przedstawienie jej w pełnej, całkiem okazałej formie, to już sytuacja, która potwierdza, że mamy do czynienia z dużą świadomością artystyczną.

Rozszyfrowując nazwę grupy, czyli „Moje Obserwacje Ludzkich Emocji” też dają nam namiastkę wiedzy o tym, co znajdziemy w ich piosenkach. Wszelkie obserwacje mieszczące się w czterech kompozycjach stają się niemałą porcją właśnie takich afektywnych doznań.

Każdy utwór skręca w nieco inną stronę, a największe poruszenie wzbudza prezentujący się folkowo „Parzysty” (zresztą dostrzeżony przez radiową Czwórkę). Ładnie prezentuje się „Liść klonowy”, gdzie starannie poprowadzone dźwięki pianina spotykają się z alternatywnymi, malowniczo zaprezentowanymi gitarami.  To świadczy o dużej otwartości muzycznej i budzi ciekawość, w którą stronę MOLE pójdą w przyszłości.

Konsekwentnie, rozmyślnie, z twórczym rozmachem i niemałym zaangażowaniem… czego chcieć więcej od debiutantów? A przecież intryguje nie tylko muzyka, ale także charakterystyczny wokal Michała Jackowskiego. Ta namiastka w postaci EPki rozbudza zainteresowanie zespołem mającym predyspozycje do stworzenia czegoś rzeczywiście wielkiego. Już teraz warto czekać na ich kolejne poczynania.

Łukasz Dębowski

 

W czerwcu tego roku zespół wypuścił swój pierwszy singiel pt. „Parzysty”, wsparty teledyskiem, który znalazł uznanie w radiowej „Czwórce”, czy telewizji Kino Polska Muzyka. Z kolei w październiku odbyła się premiera drugiego singla pt. „Senny film” wspartego ciekawym teledyskiem. Na początku listopada 2019 roku ukazała się debiutancka EP-ki ”Pierwsze Symptomy”, która została nagrana w okresie IV-VII 2019 w S-Tone Studio.

Zespół obecnie tworzą :

Bednarski Grzegorz – git. basowa

Jackowski Michał – śpiew, git. akustyczna, piano

Krząkała Natalia – perkusja, samplepad

Skipiała Marcin – git. elektryczna

 

Dodaj komentarz