“Surge” – premiera drugiej płyty zespołu Radek Wośko Atlantic Quartet

Radek Wośko Atlantic Quartet to projekt flagowy, założony przez polskiego perkusistę jazzowego i kompozytora z Kopenhagi Radka Wośko, który wydał już 10 albumów z własną muzyką, a także wystąpił w uznanym przez krytyków międzynarodowym projekcie z udziałem zmarłego polskiego trębacza Tomasza Stańko. W sprzedaży pojawił się już album “Surge”, którego recenzja wkrótce pojawi się na naszym portalu.

fot. okładka płyty

Zespół łączy muzyków z Danii, Norwegii i Polski, prezentując nowoczesny jazz na najwyższym poziomie. Muzyka czerpie zarówno z głębokich słowiańskich korzeni, kultury nordyckiej, jak i współczesnej muzyki klasycznej.

 

Członkowie grupy są solidnie zakorzenieni w nowoczesnym jazzie, ale tworzą równolegle w innych dziedzinach sztuki; Stian Swensson jako kompozytor muzyki kameralnej i Søren Gemmer z akustyczno-elektroniczną improwizacją i czytaniem poezji z duńskim aktorem Thure Lindhardtem.

Zespół grał na wielu znakomitych festiwalach, w tym Jazztopad Festival (PL), Hanza Jazz (PL), Copenhagen Jazz Festival (DK) i HC Andersen Festival w Odense (DK).

Radek Wośko Atlantic Quartet, powołany do życia w roku 2016 przedstawia swoją drugą płytę. W nagraniu pierwszej “Atlantic” z 2016 roku, wziął udział Gilad Hekselman.

Na najnowszej płycie Gilada Hekselmana zastąpił norweski gitarzysta Stian Swensson. Materiał został zarejestrowany podczas sesji w The Village Recording w Kopenhadze 18 marca 2019 roku. W ten oto sposób autorska fuzja melancholii skandynawskiego jazzu, emocjonalności słowiańskich korzeni z motoryką nowojorskiego down-town znalazła idealną postać.

Skład zespołu:

Stian Swensson – gitara
Søren Gemmer – fortepian, wurlitzer
Mariusz Praśniewski – kontrabas
Radek Wośko – perkusja

 

fot. Lenka Soukup Prochazkova

Leave a Reply