Pierwszy singiel Rasm Almashan i zapowiedź płyty

„YEMENIA” to singiel promujący debiutancką płytę Rasm Almashan o tym samym tytule. Autorska płyta artystki ukaże się 6 grudnia, a teledysk do tytułowego utworu można oglądać już od 29 listopada.

Rasm Almashan – niezwykła wokalistka pochodzenia polsko-jemeńskiego, autorka tekstów i kompozytorka o oryginalnej, ciemnej i intrygującej barwie głosu, wierna muzyce, na której się wychowywała. W utworach Rasm słychać wpływy etno oraz orientalnej muzyki krajów arabskich i afrykańskich. Swoje kompozycje artystka tworzy w stylistyce World Music oraz otwartej improwizacji.

fot. Darek Kawka

Współtworzyła zespoły: „Kultura de Natura” oraz „Sooomood”. Występowała gościnnie z legendarnym polskim zespołem jazz-rockowym „Laboratorium”. W 2016 roku dołączyła jako solistka do projektu Grzecha Piotrowskiego „World Orchestra”, biorąc udział w licznych festiwalach (m.in. Wschód Piękna, Jazztival, Tygiel Kultur) i koncertach (Opera Narodowa, NOSPR).

Za produkcję muzyczną autorskiej płyty artystki odpowiada Grzech Piotrowski.  Reżyserem teledysku do tytułowego utworu „YEMENIA” jest Olga Czyżykiewicz. Wydawcą i dystrybutorem płyty jest firma SOLITON.

Rasm Almashan tak mówi o swoim albumie: „YEMENIA to bardzo kolorowa płyta w stylu World Music. Zabrzmiały tutaj razem Arabia i Afryka ubrane w europejskie dźwięki. Jest to muzyka świata inspirowana brzmieniami Jemenu które zapamiętałam z dzieciństwa. Imigranci z Afryki, którzy mieszali w Jemenie mieli duży wpływ na moją muzykę. Ucząc się w szkole w Adenie spędzałam dużo czasu z kolegami z Sudanu, Kenii i Etiopii, chłonąc ich piosenki i rytmy. Na płycie są historie z lat 80-tych i 90-tych. Słowa w piosenkach dotykają biedy, wojny i pokoju oraz tęsknoty za krajem. Przesłaniem albumu jest budowanie mostów pomiędzy Bliskim Wschodem a Światem Zachodnim, apel o pokój dla Jemenu.”

Tracklista:
1. CHILD AGAIN 5:08
2. YEMENIA 6:15
3. IM NIN’ALU 5:18
4. JOY 5:25
5. ALI GINGI 5:19
6. YAMMA IZGI 7:16
7. SALMA 4:16
8. BEYHAN 8:15
9. UMMI EL YEMEN 3:33

 

 

 

 

Leave a Reply