Anita Lipnicka prezentuje klip do nowej wersji “Piosenki księżycowej”

Anita Lipnicka prezentuje klip do nowej wersji „Piosenki księżycowej”. Za produkcję odświeżonej wersji utworu odpowiada Kuba Karaś z zespołu The Dumplings. Piosenka zapowiada płytę “OdNowa”.

25 lat temu na polskim rynku muzycznym pojawiła się dziewiętnastoletnia Anita Lipnicka. W tym roku mija ćwierć wieku od jej spektakularnego debiutu. Wiele utworów stworzonych z Varius Manx, w duecie z Johnem Porterem czy tych pochodzących z solowych projektów artystki, na trwałe zapisało się w kanonie rodzimej popkultury, a ją samą wielokrotnie nazywano „głosem pokolenia”.

fot. materiały prasowe

Dzisiaj Anita oddaje w ręce swoich słuchaczy jeden z utworów, od których wszystko się zaczęło. „Piosenka księżycowa” – bo o niej mowa – to kompozycja ponadczasowa, doskonale rozpoznawalna wśród osób, które choć w minimalnym stopniu interesują się muzyką.

“Drodzy – oto wreszcie jest! – teledysk do „Piosenki księżycowej”.
Dużo ostatnio o niej opowiadam, tłumaczę powody stworzenia jej „OdNowa”, w takiej, a nie innej wersji. Wiadomo, że oryginał to pozycja kultowa, jedna z najbardziej rozpoznawalnych ballad miłosnych lat 90tych! Sama w sobie niesie kawał opowieści o mnie, to bardzo osobisty utwór… (Nie wiem gdzie umknęło mi te ćwierć wieku😳 Nagle się budzę i mamy 2019!) I oto, po 25 latach od jej premiery Kuba Karaś podarował mojej – naszej – „Księżycowej” nowe życie. Nie mając żadnych obciążeń emocjonalnych, osobistego stosunku wynikającego z utożsamiania własnych doświadczeń z brzmieniem pierwowzoru, przefiltrował ten utwór przez swoją wrażliwość, tym samym nadając mu współczesny rys i dynamikę definiującą jego pokolenie.” – mówi Anita Lipnicka

I to samo zadziało się w obrazku. Autorzy klipu Filip wendland photography i Michał Kwiatek starali się zinterpretować jej treść po swojemu. Bo co dziś oznaczają moje słowa napisane 25 lat temu? Czy łatwiej było kochać wtedy, czy teraz? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Obecnie możemy jedynie odważniej mówić o mnogości ludzkich relacji, związkach homoseksualnych, ich miejscu w społeczeństwie, o sytuacjach bardziej wieloznacznych, zamykających dwie osoby w kapsule intymności… Żyjemy szybciej, z większym rozmachem, bardziej bezkompromisowo. Ale czy głębiej? Bliżej, czy dalej od siebie? Każda opinia, postawa, ma swoją genezę zapisaną w osobistej historii. Dlatego ten teledysk nie ma spójnej narracji. Jego bohaterami są przypadkowi ludzie, młodzi mieszkańcy anonimowego miasta. Nie wiemy o nich nic, podglądamy jedynie wyrywkowe momenty ich zmagań w budowaniu więzi… Obraz przenosi różnorodne emocje: niepewność, nadzieję, bezradność, lęk przed odrzuceniem… Miłość, materia trudna, nieodgadniona od wieków. „Piosenka księżycowa”- hymn nieporadnych w kochaniu….
A teraz Wy, Kochani – zdradźcie mi, o czym opowiada Wasza „Księżycowa”?” – dodaje wokalistka.

Tym ciekawiej zapowiada się współpraca Anity z czołowymi polskimi producentami zaproszonymi do jubileuszowego projektu „OdNowa”, którym Anita zamierza uczcić 25-lecie pracy artystycznej. Ich twórczość bowiem jest znana każdemu, kto śledzi polski rynek muzyczny.

Pierwszą odsłoną zapowiadanego na jesień albumu, który ukaże się pod szyldem Warner Music Poland, jest wspomniana wcześniej „Piosenka księżycowa” – niekwestionowany hit lat dziewięćdziesiątych. W nowej wersji została wyprodukowana przez Kubę Karasia – współzałożyciela duetu The Dumplings. W jego interpretacji piosenka nabrała zdecydowanie odmiennego charakteru. Zyskała zadziorny „pazur” a zarazem została umiejętnie wpisana w nowoczesną dynamikę – z pogranicza alternatywnego disco – inspirowaną brzmieniami z czasów, gdy Kuby Karasia (rocznik 1995) jeszcze nie było na świecie!

 

Leave a Reply