10. najpiękniejszych piosenek Kory i zespołu Maanam [RANKING]

Minął niemal rok od tragicznej informacji. 28 lipca 2018 roku zmarła niezwykle charyzmatyczna wokalistka – Kora. Aby upamiętnić dorobek artystki i zespołu Maanam przygotowaliśmy według nas 10. najpiękniejszych piosenek grupy. 

Zespół Maanam nagrał jedenaście albumów studyjnych, trzy zagraniczne i mnóstwo kompilacji płytowych. Kora wydała także pięć płyt podpisanych własnym nazwiskiem.

fot. Andrzej Świetlik

 

Początkowo Kora sporadycznie występowała na koncertach nowego zespołu Marka Jackowskiego, Osjan, któremu akompaniowała na fujarce i z którym koncertowała po Polsce m.in. wspólnie z Donem Cherry. Był to początek lat 70. Dopiero w 1975 roku pełnoprawnie śpiewała w zespole M-a-M (duet gitarowy Marka Jackowskiego z Milo Kurtisem), który po odejściu Milo zmienił nazwę na Maanam Elektryczny Prysznic. Krótko w zespole grał na gitarze także John Porter. Później grupa przyjęła skróconą nazwę Maanam, z którą Kora nagrała kilkadziesiąt doskonałych i często będących dużymi przebojami piosenek. Wybranie ścisłej 10. jest tylko symbolicznym oddaniem hołdu artystce i zespołowi Maanam.

10. “Lucciola” – utwór pochodzi z roku 1984 i pochodzi z czwartej płyty Maanamu “Mental Cut”.  Nowofalowy chłód,  przełamany charakterystyczną melancholią.

 

9. “Wyjątkowo zimny maj” – ten utwór zamykał szósty krążek zespołu. Ponieważ wydanie “Derwisza i anioła” przypadło na początek lat 90. (1991), album ukazał się na winylu, kasecie magnetofonowej, a rok później także na płycie kompaktowej.

 

8. “Ta noc do innych jest niepodobna” – jedna z piosenek, która znalazła się w filmie “Wielka majówka”, w którym debiutował wtedy 20-letni Zbigniew Zamachowski. Rok 1981. Ten utwór jest wyrazem niesamowitej aury, który zespół posiadał od samych początków działalności.

 

7. “Jestem kobietą” – być może nie jest to najbardziej popularna piosenka zespołu Maanam, ale posiada przeszywający chłód pokryty melancholią, który także był jednym z elementów twórczości Kory. Utwór pochodzi z trzeciej płyty Maanamu – “Nocny patrol”. Rok 1983.

 

6. “Róża” – tytułowa piosenka z płyty, która ukazała się w 1994 roku. Album “Róża” był wielkim powrotem Maanamu w latach 90. i dużym sukcesem komercyjnym. W 2012 roku pojawiła się jego winylowa wersja.

 

5. “Anioł (miłość to wieczna tęsknota”) – w latach 90. Kora pisała głównie teksty o miłości. I robiła to w sposób wyjątkowy, niebanalny, używając przy tym poetyckiego języka. Utwór ten znalazł się na płycie “Derwisz i anioł”. Rok 1991.

 

4. “To tylko tango” – tego utworu nie można pomylić z żadnym innym. Pierwsze werble przypominają, że mamy do czynienia właśnie z tą kompozycją. Rok 1983. W tamtych czasach Maanam był zespołem, który dostał “szlaban” na koncerty i pojawianie się w eterach radiowych. Wynikało to z nieposłuszeństwa wobec obecnej władzy i przeciwstawieniu się zagrania na koncercie z okazji sojuszu ze Związkiem Radzieckim. Marek Niedźwiecki ominął ten zakaz grając – podczas Listy Przebojów Trójki – początkowe dźwięki tej kompozycji.

 

3. “Simple Story” – Kora świetnie pisała także w języku angielskim, czego przykładem jest ten utwór. Piosenka pochodzi z płyty “Mental Cut”, wydanej początkowo na nośniku kasety magnetofonowej, a kilka miesięcy później na winylu. Rok 1984.

 

2. “Kocham Cię kochanie moje” – niewątpliwy klasyk nie tylko zespołu Maanam, ale całej polskiej muzyki rozrywkowej. Piosenka została nagrana w 1983 roku i co ciekawe, nie znalazła się na żadnej regularnej (studyjnej) płycie grupy. Po raz pierwszy ukazała się w 1986 roku na koncertowym krążku “Live”.

 

1.”Krakowski spleen” – piosenka z ukrytym podtekstem politycznym. Do dziś uważana za jedną z najważniejszych w dorobku Maanamu. Rok 1983. Utwór pochodzi z płyty “Nocny patrol”.

 

 

 

 

3 odpowiedzi na “10. najpiękniejszych piosenek Kory i zespołu Maanam [RANKING]”

  1. Kora to cudo które się pojawiło i jak każde cudo odeszło . Odeszło ale nie da się jej zapomnieć jest cudowna wspaniała i ciągle kochana i słuchana

  2. √Kora to cudo które się pojawiło i jak każde cudo odeszło . Odeszło ale nie da się jej zapomnieć jest cudowna wspaniała i ciągle kochana i słuchana :). 🙂 🙂

Leave a Reply