Roksana Węgiel – “Roksana Węgiel”

Nasz ocena

Debiutancki album Roksany Węgiel, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2018 oraz pierwszej edycji The Voice Kids ukazał się 7 czerwca 2019 roku. Na płycie znajduje się 13 utworów, a wśród nich takie hity jak “Anyone I Want To Be”, “Lay Low”, “Żyj”, czy “Obiecuję”, których teledyski w serwisie YouTube osiągnęły ponad 70 milionów wyświetleń. Poznajcie naszą recenzję tego krążka.

Recenzja płyty “Roksana Węgiel” – Roksana Węgiel (Universal Music Polska, 2019)

W historii polskiej muzyki rozrywkowej ze świecą szukać przypadków dziecięcych karier, które rozpoczęły się w wyjątkowo spektakularny sposób. Owszem, zdarzały się kariery w młodym (Ewa Farna) i jeszcze młodszym wieku (Natalia Kukulska), ale rozwój artystyczny wykonawców był zazwyczaj stopniowy.

 

Nie wynika to bynajmniej z tego, że w minionym wieku i na początku obecnego było mniej utalentowanych dzieci, bo to oczywista nieprawda. Były jednak inne realia, nikt wówczas nie słyszał o programach typu talent show skierowanych stricte do dzieci, zapewniających natychmiastową popularność wśród szerokiej publiczności. Kilkanaście lat temu młodzi ludzie zyskali co prawda szansę udziału w pierwszych programach łowiących muzyczne talenty – „Od przedszkola do Opola” (młodsze dzieci) czy „Szansa na sukces” (nastolatki), ale nie były one tak wielką, bezpośrednią trampoliną do muzycznej kariery jak współczesne dziecięce formaty.

W 2018 roku Polska usłyszała o młodziutkiej Roksanie Węgiel, 13-letniej wówczas dziewczynce, która zwyciężyła pierwszą polską edycję programu „The Voice Kids”. Na niebywały sukces Roksany złożyło się wiele czynników – jej talent, osobowość, charyzma, niespotykana w tym wieku dojrzałość, a także odrobina szczęścia, bo wygrana w „The Voice Kids” nie oznaczała automatycznie wielkiej kariery.

Przełomowym wydarzeniem okazał się udział Roksany w 16. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci, który zasłużenie wygrała, pokonując 19 uczestników z innych krajów. Polsko-angielska kompozycja „Anyone I Want To Be” (napisana m.in. przez Lanberry i Patryka Kumóra) – notabene bardzo wymagająca pod względem wokalnym, nie do zaśpiewania przez pierwszą lepszą wokalistkę – okazała się strzałem w dziesiątkę. Roksana przyjęła pseudonim Roxie i zaczęła zawojowywać polską scenę muzyczną – głównie wśród dziecięcej publiczności, ale nie tylko, o czym świadczą wysokie pozycje singli Roksany w notowaniach AirPlay (rankingu najczęściej granych piosenek w polskich stacjach radiowych).

Debiutancka płyta Roxie, zatytułowana po prostu „Roksana Węgiel”, trafiła na sklepowe półki 7 czerwca. Znalazło się na niej 14 utworów, w tym znane już przed premierą albumu piosenki „Anyone I Want To Be”, „Żyj” i „Obiecuję”. Młoda artystka i jej team postawili na materiał polskojęzyczny. Mały wyjątek stanowi piosenka eurowizyjna oraz w pełni anglojęzyczny utwór „Lay Low”, zrealizowany na światowym poziomie (jeśli brać pod uwagę muzykę typowo popową), a sama Roksana brzmi w nim jak naprawdę doświadczona piosenkarka.

W podobnej odsłonie, jednak polskojęzycznej, ukazuje nam się w piosenkach „Bunt”, „Nie zmienisz mnie” i „Potrafisz” – jednych z lepszych na całej płycie, w których oszczędny podkład po raz kolejny uwydatnia umiejętności wokalne artystki. „Nie zmienisz mnie” dostajemy jeszcze w wersji polsko-białoruskiej, w której Roksana Węgiel śpiewa w duecie z Danielem Yastremskim – reprezentantem Białorusi podczas minionej Eurowizji dla Dzieci. Faktem jest, że warstwa muzyczna w większości piosenek nie jest specjalnie wymagająca. Zwróćmy jednak uwagę, że muzyka młodzieżowa rządzi się swoimi prawami, a zaletą tego zabiegu jest wysunięty na pierwszy plan imponujący wokal Roksany.

Stylistycznym urozmaiceniem zawartości debiutanckiego albumu Roxie są dwa następujące po sobie utwory „Demony / Nowy dzień”. Z kolei najbardziej wymagającym słuchaczom, do gustu powinna przypaść przepiękna ballada „Żyj”, powstała jeszcze za czasów programu „The Voice Kids”. Jeszcze bardziej emocjonalna jest wersja akustyczna tego utworu, będąca przedostatnią pozycją na płycie. Tak emocjonalne interpretacje w tak młodym wydaniu naprawdę robią wrażenie.

W natłoku muzycznych nowości prezentowanych przez nastoletnich wykonawców, Roksana Węgiel jest prawdziwą perełką na naszej rodzimej scenie. Płytowy debiut Roxie na pewno spodoba się jej rówieśnikom, a niewykluczone, że część materiału przypadnie do gustu również dojrzałym fanom muzyki pop. Jak to szło? Węgiel to nasze dobro narodowe.

Jonatan Paszkiewicz

 

Leave a Reply