Japońska premiera płyty “Biała flaga” Hani Rani & Dobrawy Czocher

Hania Rani Dobrawy Czocher podpisały kontrakt z japońską wytwórnią CORE PORT Inc., dotyczący dystrybucji albumu “Biała flaga” – klasycznych aranżacji utworów Grzegorza Ciechowskiego. Od teraz płyta duetu będzie dostępna w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Projekt dwóch artystek – wiolonczelistki Dobrawy Czocher i pianistki Hanny Raniszewskiej, obejmujący klasyczne aranżacje najsłynniejszych utworów Grzegorza Ciechowskiego. Pomysł o stworzeniu takich aranżacji padł ze strony Józefa Golickiego – organizatora festiwalu “Grzegorz Ciechowski in Memoriam” w Tczewie. Płyta wydana została 25 września 2015 roku.

Duet Hania Rani & Dobrawa Czocher to duet dwóch młodych artystek: pianistki Hanny Raniszewskiej i wiolonczelistki Dobrawy Czocher, które na co dzień zajmują się muzyką klasyczną. Ich projekt wziął się z potrzeby stworzenia własnego języka muzycznego, który choć głęboko zakorzeniony w muzyce poważnej, jest odbiciem również czasów współczesnych, z całym bogactwem gatunków i stylów artystycznych. Dziewczyny starają się dzielić sztukę jedynie na dobrą i złą i udowodnić, że muzyka klasyczna to nadal żywa, aktualna materia, która często w nieprzewidywalnie gładki sposób może łączyć się z nowymi gatunkami od popu po elektronikę.

Duet udowadnia, że dwa akustyczne instrumenty wystarczą, aby wypełnić całą salę słuchaczy i wyrazić całą gamę emocji. W czasach przepełnionych piosenkami, ich muzyka jest oddechem świeżości i powrotem do tradycji muzyki czysto instrumentalnej. Ich pierwszy album to ukłon w stronę twórczości Grzegorza Ciechowskiego, jednego z najwybitniejszych artystów minionych lat w Polsce. Po jego kompozycje sięgnęło już mnóstwo artystów, jednak okazuje się, że interpretacje Hani i Dobrawy były czymś na tyle nowatorskim, by zebrać wokół siebie grono fanów.

Zmierzenie się z legendą muzyki Ciechowskiego nie było jednak do końca zaplanowane. Aranżacje powstały bowiem niejako przez przypadek, na zamówienie festiwalu Grzegorz Ciechowski in Memoriam, który odbywa się rok rocznie w Tczewie. Na tę okazję dziewczyny stworzyły wtedy 3 aranżacje do utworów: „Śmierć na pięć”, „Biała flaga” i „Nie pytaj o Polskę”. Zrządzeniem losu ich występowi przysłuchiwał się redaktor Radia Gdańsk – Kamil Wicik i postanowił zaprosić je do wykonania pełnowymiarowego koncertu w studiu koncertowym radia.

Koncert, transmitowany live, odbył się 22 grudnia 2013 roku, w dniu rocznicy śmierci Grzegorza Ciechowskiego i spotkał się z ciepłym przyjęciem zgromadzonej w studiu publiczności, jak i słuchaczy na antenie. Od tego momentu praktycznie wszystko się zaczęło, a duet zachęcony tak entuzjastycznym przyjęciem postanowił działać dalej. Pomysł na nagranie płyty z tym materiałem również podsunęła publiczność, ponieważ materiał koncertowy idealnie nadawał się na wydanie pełnowymiarowego albumu. Z pomocą portalu crowdfundingowego udało się zebrać w zabójczym tempie potrzebną sumę, co było kolejnym dowodem na to, ze krążek jest dobrym pomysłem, a ich muzyka potrzebna i wartościowa.

Album „Biała flaga” to kompletny zapis projektu z muzyką Grzegorza Ciechowskiego, składający się z 10 aranżacji przeplatanych 5 autorskimi kompozycjami, których podjęła się Hania. „W naszym duecie podział jest prosty: aranżacjami i kompozycjami zajmuje się Hania, ale to wiolonczela nadaje im finalnego rysu. Dobrawa wychowała się na muzyce Ciechowskiego, w jego rodzinnym mieście Tczewie i doskonale wyczuwa klimat tej muzyki, który z łatwością potrafi przelać na swój instrument. To układ idealny, jesteśmy dla siebie na wzajem nieustanną inspiracją i nasz projekt sprawia nam po prostu niewyobrażalną radość. Sprawa, której nigdy nie planowałyśmy, okazała się ważną częścią naszego muzycznego życia, które na co dzień wypełnia przecież muzyka stricte klasyczna”.

Na płycie można usłyszeć nowe interpretacje takich utworów, jak m.in. „Biała flaga”, „Śmierć na pięć”, „Obcy astronom”, „Telefony”, „Nie pytaj o Polskę” i wiele innych. Na krążku gościnnie wystąpiła również wybitna polska skrzypaczka – Kornelia Grądzka.

Leave a Reply