Reedycja płyty “Senne wędrówki” zespołu KLAN

KLAN to warszawski kwartet, który w 1969 roku wybierał się „Z brzytwą na poziomki”, odkrywając dla polskiego słuchacza psychodeliczno-soulowe brzmienia w duchu Vanilla Fudge. Zespół, który w ciągu niespełna dwóch lat istnienia zapracował na miano jednego z najważniejszych w historii polskiego rocka. W tym roku Klan świętuje 50. urodziny i 28 czerwca ukaże się wznowienie ich płyty “Senne wędrówki”.

To idealna okazja, by przypomnieć nagrania dokonane przez ten oryginalny skład. Wydany w 2011 roku CD „Senne wędrówki” pokazał po latach zespół z zupełnie innej perspektywy. Od dawna wyprzedany i niedostępny materiał powraca teraz w odświeżonej formie.

W lutym 1971 roku Klan nagrał na potrzeby Polskiej Kroniki Filmowej szereg utworów, wśród których znalazły się i nowe, często zaskakujące wersje przebojów grupy („Z brzytwą na poziomki”, „Automaty”), i fragmenty „Mrowiska” („Kuszenie”, „Taniec głodnego”), i nagrania zupełnie nieznane – choć niektóre figurują pod dobrze znanymi tytułami („Senne wędrówki”, „Sen”, „Nie stało się nic”). Były to kompozycje, które można było usłyszeć w kolejnych wydaniach PKF, choć tylko w drobnych fragmentach, do tego zagłuszone donośnym głosem lektora. Przywracamy im dawny blask, uzupełniając materiał utworem „Szkoła”, przygotowanym przez zespół na potrzeby filmu dokumentalnego Tomasza Zygadło „Szkoła podstawowa” (również z 1971 r.).
„Senne wędrówki” zostały starannie zremasterowane przez Andrzeja Poniatowskiego – perkusistę oryginalnego składu Klanu, a także cenionego realizatora dźwięku, mającego na koncie m.in. współpracę z Maanamem, Budką Suflera, kwartetem VOX czy Zbigniewem Namysłowskim. Reedycji towarzyszy nowa książeczka, która będzie stanowiła jedną całość z przygotowywanymi do wydania wznowieniami kompilacji „Nerwy miast” oraz albumu „Mrowisko”. A wszystko z okazji świętowania 50. lat Klanu.

Skład:
Marek Ałaszewski – g, fl, kazoo
Maciej Głuszkiewicz – pno, org
Roman Pawelski – bg
Andrzej Poniatowski – dr

Tracklista:
1. Automaty
2. Taniec głodnego
3. Z brzytwą na poziomki
4. Sen
5. [Rajd] Safari
6. Epidemia euforii
7. Trzeba było mnie nie budzić
8. Szkoła
9. Nie stało się nic
10. Pociągi
11. Senne wędrówki
12. Gdzie jest człowiek
13. Kuszenie

 

 

Leave a Reply