Ich tango to rewolucja. Zapowiedź płyty “Hola Astor” Bandonegro

Świeża, energetyczna, pasjonująca, rewolucyjna i fantazyjna – tak w kilku słowach można opisać nową płytę „Hola Astor” kwartetu Bandonegro, której premiera odbędzie się 29 czerwca.

fot. VAiVa

Płyta „Hola Astor” to prawdziwa rewolucja gatunku, nowy pomysł, styl i język muzyczny. Pierwszy autorski album polskiego kwartetu Bandonegro (bandoneon, skrzypce, fortepian, kontrabas) to fuzja tanga z jazzowym i rockowym brzmieniem.

Zespół zaprosił do projektu dwóch muzyków należących do czołówki polskiej sceny jazzowej, Dawida Kostkę (gitara elektryczna) oraz Mateusza Brzostowskiego (perkusja), dzięki czemu kompozycje zyskały unikalny charakter. Na płytę składają się utwory Astora Piazzolli z lat 70. w nowych aranżach oraz autorskie kompozycje Bandonegro.

Energiczna Zita, Escolaso, liryczne Romance del Diablo czy jazzowo-rockowa Bicicletta i Vislumbrar to utwory, które porywają już od pierwszych dźwięków.

⦁ „Hola Astor” to tak naprawdę muzyczne spotkanie z mistrzem gatunku. Piazzolla od szkolnych lat inspirował nas jako kompozytor, ale także jako rewolucjonista w świecie tanga. Postanowiliśmy odświeżyć wybrane utwory, które przez swoją innowacyjność, w latach 70 nie zyskały takiego rozgłosu, na jaki według nas zasłu- gują. Moje kompozycje to fuzja jego tanga z jazzem i rockiem, przeplatane własnymi emocjami, fantazją i no- wymi pomysłami – podkreśla Marcin Antkowiak, kontrabasista i kompozytor.

⦁ Na płycie znaleźć można oldschoolowy materiał Piazzolli z lat 70, który dzięki nowym aranżacją zyskał zu- pełnie nowe brzmienie. Po raz pierwszy prezentujemy też nasze własne, autorskie kompozycje. W całości wsparli nas muzycy jazzowi, dzięki którym nasze utwory stały się niezwykle świeże i energetyczne – mówi Ma- rek Dolecki, pianista.

⦁ Młodzi muzycy przygotowali perfekcyjny zestaw – w tym własnych kompozycji – i poddali go ciekawej i krea- tywnej manierze. To już nie odgrywanie tango, „zagrywanie się Astorem” czy szukanie górnolotnych, muzycz- nych skojarzeń. Kompozycje podawane są perfekcyjnie, bardzo emocjonalnie i z fantazją […] To nowe spojrze- nie na tradycję muzycznego tango, na poddanie wnikliwej analizie tego, co w tango jest energią, tańcem i ryt- mem, a co jest pięknem i serdecznym uniesieniem – zaznacza Dionizy Piątkowski, dziennikarz i krytyk mu- zyczny, organizator Ery Jazzu.

Trasa promująca album ruszy jesienią, a muzycy odwiedzą największe miasta w Polsce m.in:

⦁ 3.10.2019 – Warszawa, Klub Stodoła
⦁ 21.10.2019 – Wrocław, Centrum Sztuki Impart
⦁ 25.10.2019 – Poznań, Aula Artis

Zespół zapowiada, że na kilka dni przed premierą pokaże klip do singla Vislumbrar, z udziałem Pauliny Wyci- chowskiej – choreografa, solistki Polskiego Teatru Tańca. Przedpremierowo album będzie można kupić
na www.bandonegro.com oraz posłuchać w serwisie Spotify.

Od 29 czerwca dostępna w dobrych sklepach muzycznych.

 

Leave a Reply