Winylowe wznowienie płyty “Sax & Sex” Roberta Chojnackiego

26 kwietnia pojawiła się długo wyczekiwana reedycja debiutanckiej płyty Roberta Chojnackiego “Sax & Sex”. Album ukazał się w 1995 i w tym samym roku osiągnął ogromny sukces. Szacuje się, że płyta sprzedała się w ponad milionowym nakładzie. Tym razem ukazała się jej wersja winylowa.

To tutaj po raz pierwszy pojawiły się jedne z największych polskich przebojów muzyki pop, czyli „Budzikom śmierć”, „Prawie do nieba” oraz „Niecierpliwi”, w których wokalnie Chojnackiego wspierał Andrzej Piaseczny. Po ponad dwudziestu latach od premiery „Sax & Sex” nadal brzmi świeżo i porywa swoją przebojowością. Dziś ma już status klasyki.

Specjalnie na potrzeby wznowienia albumu na winylu wszystkie utwory zostały na nowo zremasterowane.

Jest to pierwsze wydanie albumu “Sax & Sex” na winylu.

Płyta ukazała się nakładem wytwórni muzycznej MTJ.

W połowie lat 90. muzycy zespołu De Mono postawili na solową działalność, czego efektem był album “Sax & Sex” Roberta Chojnackiego. W 1996 roku ukazały się także płyty Marka Kościkiewicza (“Tajemnice”), Andrzeja Krzywego (“Premiera”) i zespołu Magma, złożonego z dwóch muzyków – Piotra Kubiaczyka i Dariusza Krupicza (“Wszystkie chwile”). Żadne z poczynań kolejnych członków De Mono nie spotkały się jednak z tak znaczącym zainteresowaniem ze strony publiczności.

Mówiąc o płycie “Sax & Sex” trzeba wspomnieć o doskonałych muzykach, którzy tam się pojawili, a byli nimi: Michał Grymuza (gitary), Michał Dąbrówka (perkusja), Mirek Stępień (gitara basowa), Ian MacDonald (kobzy w utworze “Wielka strata”), Piotr Kominek i Wojtek Wójcicki (instrumenty klawiszowe), Janusz Skowron (organy Hammonda). W przeboju “Budzikom śmierć” pojawiła się gościnnie Kayah. Wszystkie chórki zaśpiewała wokalistka Beata Molak.

Na fali popularności tego krążka wyszła także wersja “Sax & Dance” z remiksami piosenek z wersji podstawowej:

Prawie do nieba (Space Houzz Remix)

Sax & Sex (Freestyle)

Niecierpliwi (L.A.-Z. Melow Mix)

Wielka strata (Flyin Acid Hog Remix)

Budzikom śmierć (4.00 AM Mad Remix)

Ciągle czekam (Ain’t My Fault Remix)

Kosmiczny dreszcz (Horny Hip Hop Guitar Remix)

Niecierpliwi (L.A.-Z. Instrumental Mellow Dick Remix)

 

Późniejsze solowe działania Roberta Chojnackiego nie przyniosły już tak dużej popularności, chociaż drugi premierowy krążek “Big Beat”, gdzie Andrzeja Piasecznego zastąpił Maciej Molęda także spotkał się z zainteresowaniem fanów.

Lista utworów płyty “Sax & Sex”:

Budzikom śmierć

Prawie do nieba

Niecierpliwi

Mój dobry duch

Sax & Sex

Kosmiczny dreszcz

Wielka strata

Ciągle czekam

Feel Like Makin’ Love

Niecierpliwi (wersja instrumentalna)

W 2001 roku ukazała się reedycja krążka “Sax & Sex” (nowa edycja), gdzie jako bonusy zostały dołożone teledyski do piosenek “Budzikom śmierć”, “Niecierpliwi” i “Prawie do nieba”.

 

Leave a Reply