Ranking 10. piosenek Edyty Bartosiewicz

Z okazji zbliżającej się premiery nowego albumu Edyty Bartosiewicz, przygotowaliśmy ranking 10. najważniejszych utworów wokalistki. Przypomnijmy, że ostatnia jak dotychczas płyta Edyty “Renovatio” ukazała się w 2013 roku.

18 października ukaże się premierowa piosenka artystki pt. “Lovesong”! Tym razem wokalistka współpracowała z tandemem producenckim, specjalizującym się w klimatach industrialnych, Sławkiem ‘Dżabim’ Leniartem i Bodkiem Pezdą. Latem zamknęli się w studio z realizatorem nagrań Piotrkiem Taraszkiewiczem w studiu Custom34, by przygotować premierowe kompozycje.

fot. materiały archiwalne

Wspominając wybraliśmy kilka przebojów Edyty Bartosiewicz, które na zawsze naznaczyły jej drogą artystyczną.

1. “Ostatni” (płyta “Szok’n’szoł”, 1995). Przez wielu uważana wręcz za hymn Edyty Bartosiewicz. Piosenka niezmiennie znajduje się na playlistach radiowych i z biegiem lat stała jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów wokalistki.

2. “Skłamałam” (płyta “Dziecko”, 1997). Płyta “Dziecko” uznana została za największe osiągniecie Edyty. Piosenka niezwykle emocjonalna wzmocniona prostym, lecz bardzo wyrazistym teledyskiem. Utwór będący od zawsze wysoko w rankingach twórczości wokalistki.

3. “Tatuaż” (płyta “Sen”, 1994). Utwór przepełniony charakterystyczną dla Edyty emocją. Niezwykle ważnym stał się teledysk do tej piosenki, gdzie wokalistka obcina włosy, co miało swoją symboliczną wymowę.

4. “Blues For You” (płyta “Love”, 1992). Zanim wybuchła ogromna popularność związana z Edytą Bartosiewicz, wokalistka nagrała anglojęzyczną płytę. Choć nie przyniosła wielkiej popularności, wyraźnie zwróciła uwagę na nową postać na polskiej scenie muzycznej.

5. “Siedem mórz, siedem lądów” (płyta “Wodospady”, 1998). Choć większą popularność z tej płyty zdobyła piosenka “Miłość jak ogień”, to ta kompozycja stała się rozwinięciem niezwykłego klimatu “Dziecka”. Utwór starannie zaaranżowany na instrumenty smyczkowe wszedł do kanonu nieśmiertelnych ballad artystki.

6. “Egoiści” (soundtrack “Egoiści”, 2001). Utwór niezwykle niepokojący, podszyty zimnym sznytem zespołu Agressiva 69, z którym wokalistka nagrała tę piosenkę. “Egoiści” stały się motywem przewodnim do filmu Mariusza Trelińskiego pod tym samym tytułem.

7. “Niewinność” (2002; nowa wersja z płyty “Renovatio”, 2013). Piosenka, która w 2002 roku miała zwiastować nowy album Edyty. Niestety wtedy nie doszło do nagrania tego albumu i utwór zyskał nowe życie na krążku “Renovatio” z 2013 roku.

8. “Opowieść” (2001). Piosenka nie ukazała się na żadnej płycie Edyty Bartosiewicz. Pojawiła się na składance i w filmie “Nigdy w życiu!”. Do dziś rozpoznawalna poprzez melodyjny refren “Przemoknięte serca miast” i w bardzo bezpośredni sposób przypominała ostatnią wtedy wydaną płytę -“Wodospady”. Piękna, jesienna historia…

9. “Italiano” – (płyta “Renovatio”, 2013). Piosenka, która wybijała się na tle klimatycznego nastroju tego albumu. Dodawała niepokoju i rzucała nowe światło na twórczość wokalistki.

10. “Nie zabijaj miłości” (płyta “Love&More”, 2014). Piosenka nagrana na potrzeby reedycji płyty “Love”. Utwór oddawał całą nostalgię, która w kompozycjach Edyty Bartosiewicz smakowała zawsze oryginalnie.

 

 

Czekamy na więcej…

 

Leave a Reply