Cheap Tobacco – “Szum” [RECENZJA]

Nasz ocena

CHEAP TOBACCO to wybuchowa mieszanka czystej energii, autentyczności oraz mocnego vintage’owego brzmienia, połączona z charyzmatycznym głosem dziewczyny z Bieszczad, która dwukrotnie została wybrana najlepszą bluesową wokalistką w Polsce.  Grupa  podczas 7 lat istnienia  zagrała ponad 450 koncertów w kraju i zagranicą zyskując uznanie słuchaczy oraz dziennikarzy muzycznych. A jak prezentuje się ich nowa płyta pt. “Szum”?

Recenzja płyty “Szum” – Cheap Tobacco (Agencja Muzyczna Polskiego Radia, 2018)

Zespół Cheap Tobacco posiadają wszystko, by odnieść zasłużony sukces. Konsekwentnie budują swoją pozycję, wygrywając kolejne festiwale muzyki bluesowo-rockowej. Ich nowa płyta pt. “Szum” potwierdza autentyczność w tworzeniu konkretnych, dojrzałych i przede wszystkim pełnych brzmieniowo kompozycji. Grupa umiejscawia się przy tym z dala od modnych nurtów muzycznych.

To jest proste, ale pełnokrwiste granie oparte na ekspresyjnych dźwiękach. W swoich piosenkach czerpią garściami z bluesowej tradycji lat 70. Nie mogłoby to się udać bez charakterystycznego głosu Natalii Kwiatkowskiej, który jest żywcem wyjęty z innej epoki. Czasem szorstki, w balladach bardziej wyważony, delikatny, ale zawsze niosący właściwy przekaz.

W opisie grupy przewija się stwierdzenie “vintageowy”. I faktycznie ten niedzisiejszy klimat jest domeną Cheap Tobacco. W ich utworach przoduje systematycznie uprawiana rytmika żywych bębnów i gitar (“W niemiłości”), prostota ciosana na sugestywności dźwięków (“”Wędrówka”). Zdarzyła się też sytuacja podparta delikatną elektroniką (“End of the World”).

Trzeba też wspomnieć o balladach czasem bardzo przestrzennych (“Halo”), ale też niepokojących (“Deszcz”), czy też po prostu klasycznych (“Szum”). Jednak o ich największej dojrzałości świadczy wytrawnie prezentujący się “Thunder”. Jest ogień! A także mocno emocjonalny “Ślad”.

Nie ma sensu rozkładać tych kompozycji na czynniki pierwsze. Każda z nich tworzy zamkniętą opowieść, niejednoznacznie opisaną na kanwie relacji damsko-męskich, ale też poważniejszych tematów (“Nić”).

Dobrym zabiegiem było niewypolerowanie tych piosenek poprzez “przeprodukowanie”. Dzięki temu ich muzyka prezentuje się prawdziwie, niczym wyrwana z trzewi, przez to staje jeszcze bardziej ludzka.

Chciałoby się znaleźć coś dla przeciwwagi tych słów. Na siłę można stwierdzić, że to wszystko już było. Jednak w takim przekazie wszystko co już miało rację bytu, tu uderza z nową energią i siłą, której nie należy porównywać do żadnej innej. A wszelkie naleciałości są tak smaczne, że trudno jest ich nie zaakceptować. Dobra płyta nie tylko dla wielbicieli gatunku.

Łukasz Dębowski

Inni o “Cheap Tobacco”:

“Cheap Tobacco to zespół, który stworzył własny, atrakcyjny język muzyczny, którym porozumiewają się z młodymi i starszymi odbiorcami. Choć młodzi, tworzą dojrzale i świadomie. Grają materiał w pełni autorski. Od kilku lat ich muzyka regularnie gości w autorskich audycjach Trójki. Słuchacze moich audycji często pytają o ich nowe nagrania”.
Jan Chojnacki (Trójka – Polskie Radio)

“Proszę ich zobaczyć bo płyta jest na prawdę świetna i świetnie się jej słucha a na koncertach to wygląda jeszcze lepiej ”
Piotr Baron (Radiowa Trójka)

 

Leave a Reply