“Lato z Radiem Festiwal” – nasza recenzja płyty

Nasz ocena

26 sierpnia 2018 roku w Gdyni odbyło się unikatowe wydarzenie muzyczne – Lato z Radiem Festiwal. Do uczestnictwa w tym projekcie zaproszenie zostali czołowi artyści polskiej sceny muzycznej, charakteryzujący się ambitnym repertuarem, znani z anten Polskiego Radia. Więcej w dzisiejszej recenzji.

Recenzja płyty “Lato z Radiem 2018” (Agencja Muzyczna Polskiego Radia, 2018)

Płyta “Lata z Radiem” jest nie tylko retrospekcją tego, co wydarzyło się 26 sierpnia w Gdyni podczas Festiwalu Lata z Radiem. To przede wszystkim zbiór dobrych piosenek, będący faktycznym odzwierciedleniem trendów muzycznych, którymi polska scena muzyczna może się szczycić.

Przy okazji trzeba nadmienić, że festiwale typu “Męskie Granie” i tegoroczne “Lato z Radiem” oddają to, co faktycznie dzieje się na polskim rynku muzycznym. I szkoda, że tę rolę dawno straciły festiwale w Opolu i Sopocie.

Oprócz tuzów muzyki rockowej w postaci COMY, Organka i Krzyśka Zalewskiego znaleźć tu możemy nieco bardziej niszowych, a jakże interesujących wykonawców. Muzykę elektroniczną zacnie reprezentuje Rebeka, choć szkoda, że z piosenką sprzed dwóch lat, bo w tym roku znów powracają z całkiem udanymi kompozycjami.

Nie gorzej wypada duet xxanaxx, który wraz z Baranovskim stworzył świetny numer “Blakk Blood”. Mniej elektroniczną, a bardziej alternatywną energię możemy wyłapać słuchając premierowej propozycji od Oxford Drama. Zachęcająca zapowiedź nowej płyty zespołu.

Doskonała pod każdym względem Barbara Wrońska oddała na tę składankę swój najpopularniejszy utwór “Nie czekaj”. Taki retro styl idealnie pasuje do wokalistki znanej wcześniej z zespołu Pustki. Trzeba też wspomnieć o piosence “Jeszcze w zielone gramy”, którą wykonuje Daria Zawiałow. Utwór Wojciecha Młynarskiego nie zdążył znaleźć się na debiutanckiej płycie wokalistki, stąd obecność tego kawałka staje się dodatkową atrakcją.

Prócz tego znajdziemy też kawałek Depeche Mode w wykonaniu folkowej Tulii i jeden z największych przebojów Korteza tj. “Dobry moment”, promujący jego drugi jakże udany krążek. A jeśli szukamy więcej ciekawostek, to na koniec nie mogło zabraknąć sygnału Lata z Radiem “Polki dziadek”, ale tym razem w odświeżonej formule, którą stworzył Smolik (występujący tu także z Kevem Foxem w “Run”).

Ta płyta to piękne uzupełnienie tego, co działo się na Skwerze Kościuszki w Gdyni, ale także warta odnotowania składnia wartościowej polskiej muzyki rozrywkowej. I co najważniejsze, pomimo wielu gatunków, dobrze słucha się w całości.

Łukasz Dębowski

 

1. Brodka – Varsovie
2. Krzysztof Zalewski – Miłość Miłość
3. Smolik // Kev Fox – Run
4. Fisz Emade Tworzywo – Biegnij dalej sam
5. Daria Zawiałow – Jeszcze w zielone gramy
6. Barbara Wrońska – Nie czekaj
7. Rebeka – Falling
8. Tulia – Enjoy The Silence
9. Oxford Drama – Alter Ego
10. MaJLo – Another Day
11. xxanaxx feat. Baranovski – Blakk Blood
12. Coma – Odwołane
13. Król – Całą ciszę / Pokój nocny
14. Kortez – Dobry moment
15. Ørganek – Wiosna

Bonus track:
16. Polka dziadek – Sygnał Lata z Radiem Smolik remix

Leave a Reply