Roderyk – “Celtia – utwory wybrane”

Nasz ocena

15 czerwca ukazała się płyta projektu Roderyk pt. “Celtia – utwory wybrane”. Na albumie znalazło się siedem kompozycji, instrumentalnych i wokalnych. To co cechuje i wyróżnia twórczość grupy Roderyk to “filmowe” ilustracyjne spojrzenie na muzykę. Te kompozycje przenoszą słuchacza w świat rożnych kultur, miejsc odległych, niekiedy zapomnianych.

Recenzja płyty “Celtia – utwory wybrane” – Roderyk (Music and More Records, 2018)

Roderyk to zupełnie niepopularny projekt, za którym stoi Mariusz Rodziewicz. Występując na festiwalach rekonstrukcji historycznych w całej Polsce, poszerzał skład swojego zespołu. “Celtia – utwory wybrane” jest więc zbiorem siedmiu nagrań, będących podsumowaniem dziesięcioletniej twórczości.

 

I jak sam tytuł wskazuje znalazły się tu utwory z muzyką tradycji celtyckiej. Choć bardziej czytelnym stwierdzeniem będzie określenie tych kompozycji jako historycznej muzyki folkowej, z naleciałościami celtyckimi. A świadczy o tym dobór instrumentów zaprezentowanych w najczystszej formie. Jak nietrudno się domyślić akustyczne brzmienie leży u podstaw historii celtyckiej.

Orientalnie brzmiący flet w “Kerry Polka-Celtia” wprowadza w klimat tej płyty. To typowy kształt skocznych, energetycznie podanych dźwięków czerpiących ze źródła takiej muzyki. Irlandzkie klify same pojawiają się w zamyśle tej muzycznej opowieści.

Pełniej prezentuje się kolejny kawałek pt. “Mistrz łuku”. Tutaj już łatwiej odnaleźć dalsze, nawet średniowieczne inspiracje. I mamy tu nieśmiałe motywy wokalne. W melodycznej “Alcado Truveria” usłyszeć można nawet gitarę elektroakustyczną, nadającej folkrockowego kolorytu.

Jeszcze więcej dzieje się w zamykającej całość “Hypatii”. Bardziej rozbudowana konstrukcja oparta została o mandoliny, gitary, djembę, flet, świetnie dudniące bębny oraz orientalnie zobrazowane skrzypce. W tym naturalnym brzmieniu poszczególne instrumenty prezentują się bardzo tradycyjnie, choć z dużym polotem.

Warto czerpać z takiej muzyki i przeszczepiać ją na bardziej współczesny grunt. Bogactwo brzmień i odniesień do tradycji stanowi wartość tej płyty. Dla wielbicieli gatunku muzyki okołoceltyckiej “Celtia – utwory wybrane” będzie piękną przygodą. Dla poznających taką muzykę może być niewyczerpalnym źródłem inspiracji.

Łukasz Dębowski

1. Kerry Polka-Celtia

2. Mistrz Łuku

3. Alcedo Truvera

4. Komnaty króla Aleksandra

5. W karczmie krasnoluda Zentara

6. Amaranda

7. Hypatia

Leave a Reply