Ranking 10. piosenek Małgorzaty Ostrowskiej

Małgorzata Ostrowska jest niewątpliwie jedną z najważniejszych polskich wokalistek. Niestety na nową płytę artystki czekamy od 2007 roku.

Niedawno Ostrowska zmieniła management. Stała się częścią Rock House Entertainment. Za rok będziemy świętować 20 – lecie działalności solowej, którą zapoczątkowała płyta “Alchemia”.

Z tej okazji przypominamy kilka najważniejszych utworów wokalistki z jej solowej kariery (z drobnym wyjątkiem).

fot. Jacek Gulczyński

1. “Meluzyna” – piosenka będąca kamieniem milowym jeśli chodzi o tzw. piosenki dla dzieci. Można śmiało stwierdzić, że wychowało się na niej kilka pokoleń. Jakiś czas temu Ostrowska nagrała tę piosenkę ponownie i do dziś z wielkim powodzeniem wykonuje ją na koncertach.

2. “Lawa” – pełnoprawny solowy utwór wokalistki, pochodzący z pierwszej płyty “Alchemia”, nagranej po odejściu z zespołu Lombard. Rok 1999. Propozycja bardzo przypadła do gustu wielbicielom twórczości nagrywanej pod własnym nazwiskiem, dzięki czemu z powodzeniem Małgorzata od lat kontynuuje solową karierę.

3. “Po niebieskim niebie” – ten utwór to efekt współpracy Małgorzaty Ostrowskiej z Markiem Jackowskim (współtwórcą Maanamu). W planach była cała długogrająca płyta. Niestety nagła śmierć muzyka przekreśliła te zamierzenia. Piosenka jednak do dziś jest dobrze radzącym sobie singlem w stacjach radiowych i można powiedzieć, że jest jednym z ważniejszych utworów wokalistki. Rok 2012.

4. “Głupi świat” – ta piosenka znalazła się na ścieżce dźwiękowej do filmu “6 dni strusia”. Przebój był jednak zapowiedzią nowej płyty wokalistki pt. “Przed świtem”. Kompozycja Michała Grymuzy. Rok 2000.

Inną filmową kompozycją był utwór “Jeśli tak miało być”, promujący obraz “Enduro Bojz” (muzyka Jaremi Sajkowski).

5. “Słowa, jak węże do ucha ” – ten utwór to współpraca z Jarosławem “Jaśkiem” Kidawą. Kompozycja była pierwszym singlem z dobrze przyjętego albumu “Słowa”. Rok 2007.

6. “Rzeka we mnie” – utwór będący kolejną propozycją z płyty “Słowa”. Nawiązujący klimatem do piosenkowej formy lat 90. Zasługa tego, to zapewne współpraca wokalistki z Robertem Kalickim, który przez cztery lata był też częścią zespołu Lombard.

7. “Szpilki (taką mnie chcesz)” – piosenka , która miała zwiastować kolejny album wokalistki. Niestety do dziś nie ujrzał on światła dziennego. Utwór jednak z powodzeniem jest grany na koncertach i bardzo lubiany przez fanów. Rok 2011.

8. “Nie uwierzę” – w 2004 roku Małgorzata Ostrowska wystawiła własną propozycję do konkursu piosenki Eurowizji. W polskich preselekcjach zajęła odległe miejsce. Wygrało wówczas Blue Cafe. Utwór skomponowany przez amerykańskich twórców – mieszkającego na stałe w Niemczech Kena Rose’a i przebywającego za oceanem Kipa Wingera. Piosenka tak spodobała się publiczności, że wydano go na specjalnej płycie z największymi przebojami pt. “Moja kolekcja”.

9. “Mister Of America” – choć piosenka firmowana nazwą Lombard nagrana jednak bez lidera grupy Grzegorza Stróżniaka. Ukazała się pierwotnie tylko na kasecie magnetofonowej “Live”, gdzie nawet słynny hit byłego zespołu pt. “Przeżyj to sam” wykonywała sama Ostrowska.

Piosenka znalazła się także na niedostępnej płycie pt. “Małgorzata Ostrowska” z 1993 roku, gdzie znalazły się niepublikowane utwory z zespołami Basspace, Lombard, Zander, Dżem, Acid Drinkers i Michałem Urbaniakiem.

10. “Jej głos po tamtej stronie” – utwór z płyty “Welcome Home”, który jak poprzedni nagrany został pod szyldem Lombardu bez jego założyciela. Współkompozytorem był Piotr Zander, który wiele lat wspierał Małgorzatę Ostrowską na koncertach podczas jej solowej kariery.

 

A Wy jakie macie ulubione piosenki z solowej kariery Małgorzaty Ostrowskiej?

 

fot. oficjalny profil Małgorzaty Ostrowskiej (płyta “Alchemia”)

Leave a Reply