Pawbeats – OUT

Nasz ocena

13 kwietnia ukazał się album pt. “OUT” Marcina Pawłowskiego znanego jako Pawbeats – producenta, multiinstrumentalisty i kompozytora, z gościnnym udziałem znakomitych polskich artystów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Ania Dąbrowska, Marcelina, Pola Rise, Novika, Xxanaxx, Buslav, Natalia Grosiak, Marika i Robert Cichy.

Dotychczas Pawbeats dał się poznać jako producent albumów związanych z rapem oraz muzyką rozrywkową, z których kilkanaście osiągnęło statusy Złotej oraz Platynowej Płyty (m.in. Miuosh – “Prosto przed siebie”, Pih – “Dowód Rzeczowy” (trylogia), KęKę – “Nowe Rzeczy” czy też autorska “Utopia” oraz wydana w ubiegłym roku wspólna płyta z Kalim – “Chakra”). Na swoim koncie ma także współpracę z Natalią Nykiel, Justyną Steczkowską, Moniką Borzym, Krzysztofem Herdzinem czy Quebonafide.

Pawbeats o płycie: “Out” to album, który planowałem od kilku lat – zbierałem myśli, kompozycje, pomysły. Teraz czuję się jak debiutant, nieco po omacku poznając nowy muzyczny świat i to bardzo ciekawe przeżycie, myślę, że zarówno dla mnie jak i dla słuchaczy, o czym będziemy mogli się przekonać również na koncercie premierowym.

Recenzja płyty “OUT” – Pawbeats (Step Records)

Album pt. „Out” Pawbeatsa wyraźnie łamie zasadę, że muzyk i producent funkcjonuje głównie w środowisku hip-hopowym, choć ze współpracy z tymi wykonawcami jest utożsamiany. Jednak jego działania muzyczne nigdy nie były do końca zamknięte w konkretnym gatunku. I właśnie tym nowym krążkiem to potwierdza.

Dobór zaproszonych gości jest imponujący, a zestawiając ich z własnymi pomysłami, dał im możliwość własnego wkładu w warstwę nie tylko wokalną. Każdy z artystów brał czynny udział w komponowaniu i dzięki temu, poszczególne utwory mocno nasiąknęły stylistyką, która wyraźnie pasuje do danego gościa.

Najbardziej zaskakujące jest spotkanie z Natalią Grosiak, która w brzmieniu muzyki około klubowej, wypada ciągle niezwykle emocjonalnie. Bo trzeba przyznać, że te kompozycje bujają się w rytm nowoczesnego popu, ale też wielowymiarowej muzyki klubowej, a nawet lekko alternatywnej.

Ten ostatni element wyznacza treść kompozycji „Butterfly Wings” z udziałem Buslava. Trudno odciąć Anię Dąbrowską od typowej dla niej charakterystyki. Stąd wokalistka silnie naznacza ten utwór, idealnie wprowadzając własną, popową stylistykę.

Na uwagę zasługuje podrasowany szarpiącym podkładem utwór „Here And Now”, gdzie Novika odnalazła własne środowisko muzyczne. „Who We Are” z Polą Rise zachwyca obrazowaniem muzyki w sposób, który wokalistka zaprezentowała też na własnym solowym krążku, który ukazał się też w tym roku.

A przecież nieźle prezentują się też Marcelina, Robert Cichy, Xxanaxx i Marika.

Trudno odrzucać coś z tej płyty. Niełatwo też wyróżniać chwile, które wybijają się ponad całość. I choć nie dostajemy nic zaskakującego, to trzeba przyznać, że ten materiał prezentuje się niezwykle dobrze. Taki „Out” wyszedł Marcinowi jak najbardziej pozytywnie.

Jego wszechstronność, umiejętność wyzwalania wartościowych melodii z nowoczesnego brzmienia zasługuje jak najbardziej na uwagę. Bo choć to goście wydeptują ścieżki na tej płycie, to jednak Pawbeats nadaje tym kompozycjom odpowiednią temperaturę.

Łukasz Dębowski

Leave a Reply