40 – lecie zespołu Bajm i nasz ranking piosenek zespołu

Z okazji 40-lecia zespół Bajm wyruszył w jubileuszową trasę koncertową. Pierwsze muzyczne spotkanie odbyło się 13 kwietnia w Tomaszowie Mazowieckim.

Spektakularna część tego wydarzenia odbędzie się jednak jesienią, kiedy to grupa zaprezentuje się z większym niż dotychczas rozmachem.

Obchody jubileuszu to także premierowa piosenka pt. “My”, której można słuchać już od kilku tygodni (dostępna na platformach cyfrowych). Z tej okazji ukaże się specjalna płyta, będąca podsumowaniem działalności grupy.

Z okazji 40-lecia przygotowaliśmy ranking 10. piosenek Bajmu, bez których historia zespołu mogłaby potoczyć się zupełnie inaczej. Nasze dziesięć najważniejszych.

 

fot. archiwum zespołu – Beata Kozidrak (Festiwal Lahti 1989. I miejsce)

 

 

1. “Piechotą do lata”. Wybór tej piosenki jest oczywisty. Choć zespół już komponował wcześniej kawałki, to ten utwór przyniósł zespołowi pierwszą dużą popularność. Utwór zajął drugie miejsce na Festiwalu Polskiej Piosenki Opole 78. Kompozycja Jarosława Kozidraka (brata Beaty) odzwierciedlała wtedy jeszcze harcersko – turystyczną stylistykę.

2. “Co mi Panie dasz”. Choć na debiutanckiej płycie grupy pt. “Bajm” znalazło się wiele przebojów, to ten utwór przypieczętował popularność Bajmu. Z tamtego okresu pochodzą też “Józek nie daruję Ci tej nocy”, “Prorocy świata” i kolejna kompozycja z naszego rankingu.

3. “Nie ma wody na pustyni”. “Tylko piach, suchy piach…” –  gdy słyszymy cytaty z tekstu tej piosenki od razu wiadomo, że chodzi o Bajm. Jedna z najbardziej charakterystycznych kompozycji.

4. “Małpa i ja”. Właściwie trzeba stwierdzić, że to jeden z najbardziej przejmujących utworów, który stał się jednocześnie największym przebojem z drugiej płyty zespołu pt. “Martwa woda”. Niezwykle emocjonalna muzyczna opowieść.

5. “Dwa serca dwa smutki”. Kolejny utwór z repertuaru zespołu, który stał się klasykiem. Ta kompozycja to sedno balladowych dokonań Bajmu. Piosenka pochodzi z płyty “Chroń mnie”, gdzie znalazł się także przebój “Płynie w nas gorąca krew”.

6. “Jezioro szczęścia” to już rok 1987. Głębia i zimny nastrój tej kompozycji oddaje charakter zespołu w latach 80. Piosenka została wykorzystana w 2017 roku przez Miuosha, który wyciął fragment tego utworu i dzięki niej nagrał “Miasto szczęścia”.

7. “Biała armia” to mocne wejście zespołu w lata 90-te. Choć na krążku nie brakuje pięknych ballad (“U stóp szklanych gór”), to właśnie ta piosenka stała się nową wizytówką Bajmu.

8. “Belle Ami”. W roku 1993 ukazała się płyta “Płomień z nieba”, która była powrotem do melancholijnych kompozycji. Ten utwór choć mniej popularny, to przypomina najlepsze dokonania grupy. To z tamtego czasu pochodzi też “Ta sama chwila” napisana specjalnie pod przebój.

Później zespół wydał jeszcze płytę “Etna”, z której pochodzi doskonała piosenka pt. “Dziesięć przykazań”.

9. “Szklanka wody”. Rok 2000 to powrót zespołu na szczyty popularności. Wtedy ukazał się album “Szklanka wody”, który został zgrany w każdy możliwy sposób. Tytułowy utwór stał się mega przebojem, a kolejne kompozycje (“O Tobie”, “Plama na ścianie”, “Modlitwa o złoty deszcz”) bezustannie krążyły w rozgłośniach radiowych i na koncertach grupy.

10. “Krótka historia”. Na fali popularności ukazał się jeszcze jeden krążek zespołu pt. “Myśli i słowa” (z piękną kompozycją pt. “Wiosna w Paryżu”). Jednak na uwagę zasługuje premierowy utwór, który został nagrany z okazji 30-lecia Bajmu i znalazł się wyłącznie na składance “Ballady 2”. Piosenka zamykająca pewien etap działalności.

 

 

 

 

 

4 odpowiedzi na “40 – lecie zespołu Bajm i nasz ranking piosenek zespołu”

 1. Hmmm. Nie zgadzam się z tą końcówką. ” Krótka historia ” raczej nie była żadnym krokiem milowym. Mimo niechęci autora powinna się znaleźć tytułowa piosenka z płyty ” Myśli i słowa ” A jeśli chcemy przedłużać nowe 100 Bajmu to przy płycie Ballady powinna znaleźć się ” Kraina miłości ”
  I jeszcze oczywiście zasygnalizować proszę zmianę składu przy płycie Etna czyli utwór ” Dziesięć przykazań ” Pozdrawiam

  1. Rankingi są sumą wypadkowych. I tak stało się tym razem. Podsumowanie jest subiektywnym spojrzeniem na twórczość Bajmu. Każde uzupełnienie tego zestawienia jest jednak bardzo cenne.

 2. moja złota 10 to ; 1 żal prostych słów 2 diament i sól 3 płynie w nas gorąca krew 4 nie ma wody na pustyni 5 józek nie daruję ci tej nocy 6 co mi panie dasz 7 ta sama chwila 8 biała armia 9 po prostu stało się 10 prorocy świata. Bajm lat 80 kocham najbardziej.

 3. Kocham Bajm od 1982r. Mój TOP 10:
  1.Co mi Panie dasz
  2.Diament i sól
  3.Józek nie daruję ci tej nocy
  4.Miłość nie umiera
  5.Bingo
  6.Prorocy świata
  7.Nie ma wody na pustyni
  8.Jezioro marzeń
  9.Blizny
  10.Upiłam się Tobą
  Wszystkie piosenki Bajmu i Beaty są wyjątkowe i niepowtarzalne!

Leave a Reply