Męskie Granie na bis czyli 10 najciekawszych wykonań z lat 2011 – 2017

Prezentujemy subiektywną listę najciekawszych wykonań lub spotkań muzycznych, które miały miejsce podczas koncertów Męskiego Grania na przestrzeni lat 2011 – 2017.

Męskie Granie to cykl koncertów mający na celu zaprezentowanie oblicze polskiej sceny muzycznej, gdzie nie ma podziałów na gatunki muzyczne, a artyści z różnych epok muzycznych spotykają się na scenie na równoprawnych warunkach.

 

 

1. Waglewski, Maleńczuk, Abradab – “Wszyscy muzycy to wojownicy”. Utwór pochodzi z repertuaru zespołu Voo Voo. W nowym wykonaniu trzech różnych osobowości polskiej sceny muzycznej, kompozycja ta ciągle odznacza się gitarowym sznytem. Singiel z 2010 roku, który zapowiadał pierwszy cykl koncertów Męskiego Grania. To właśnie Wojciech Waglewski był wtedy dyrektorem artystycznym wydarzenia.

2. “Elektryczny”. Rok 2014. Jeden z najciekawszych motywów przewodnich Męskiego Grania. W jednym utworze spotkali się: Brodka, Dawid PodsiadłoAndrzej Smolik, Olaf Deriglasoff, Piotr EMADE Waglewski i Michał Sobolewski. Późniejsze piosenki przewodnie nosiły znamiona właśnie tej kompozycji.

3. Małgorzata Ostrowska i Organek – “Gołębi puch”. To wykonanie można było usłyszeć podczas trasy koncertowej w 2017 roku. Utwór dowodzi temu, że dobra muzyka nigdy się nie starzeje. Wokalistka jest w doskonałej formie i do tego gitarowe uzupełnienie zespołu Tomasza Organka. Majstersztyk.

Podczas trasy Męskiego Grania można było usłyszeć też wykonanie tej piosenki przez Belę Komoszyńską z zespołu Sorry Boys. Także godne polecenia spotkanie muzyczne.

4. Krzysztof Zalewski i Orkiestra Męskiego Grania (Smolik, Organek)  – “Obracam w palcach złoty pieniądz”. Jest w tym wykonaniu coś niezwykle hipnotycznego. Piosenka została zaprezentowana w 2015 roku. Oryginalne wykonanie – zespół Perfect.

5. Dawid Podsiadło – “Lipstick on the Glass”. Rzetelnie odwzorowana linia melodyczna i doskonałe wykonanie Dawida czynią tę wersję jedną z najciekawszych. I do tego to mocne, energetyczne zakończenie. Ten utwór można było usłyszeć w 2016 roku. Piosenka pochodzi z repertuaru zespołu Maanam.

6. Katarzyna Nosowska i O.S.T.R. – “Jutro jest dziś”. Ta piosenka to motyw przewodni Męskiego Grania 2013. I to właśnie w tamtym roku Nosowska i O.S.T.R. byli dyrektorami artystycznymi wydarzenia. Po prostu fajnie, świeżo i nienachalnie.

7. Skubas i Obywatel G.C. 2.0 – “Ciało”. Na potrzeby Męskiego Grania w 2017 roku powstał projekt Obywatel G.C. 2.0, gdzie można było usłyszeć kilka niezapomnianych utworów Grzegorza Ciechowskiego. To wykonanie jest jakby spontaniczne, ale jednocześnie bardzo elektryzujące. Głos Skubasa sprawdza się w piosenkach Ciechowskiego idealnie.

8. Brodka – “Tata dilera”. Choć pod adresem tego wykonania spadło wiele krytyki, to jednak jest to jeden z najciekawszych coverów Męskiego Grania. Rok 2017. Brodka odnalazła się w tej formie, chociaż rapowanie nie należy do jej codzienności. Kazik Staszewski powinien być zadowolony. I jak dobrze, że odświeża się takie utwory. Kompozycja pochodzi z repertuaru Kazika na Żywo.

9. Tomasz Organek i Dawid Podsiadło – “Butelki z benzyną i kamienie”. Nowe wykonanie oddaje punkową energię oryginału. Rok 2016. Utwór pochodzi z repertuaru zespołu Cool Kids of Death.

10. Natalia Grosiak i Orkiestra Męskiego Grania – “Deszcze niespokojne”. Na scenie wydarzyło się coś niesamowitego. Natalia Grosiak z zespołu Mikromusic wykonała piosenkę z serialu “Czterej pancerni i pies”. Nie wiemy kto wpadł na ten pomysł, ale zaskoczenie jest na tyle ogromne, że to wykonanie musiało zmieścić się w naszej dziesiątce. Mało kto pamięta, że słowa do tego utworu napisała Agnieszka Osiecka.

Leave a Reply