Wspomnijmy to jeszcze raz. “Harry” w wykonaniu Brodki

Firebirds to jeden z tych zespołów, który choć tworzył w latach 90, ciągle budzi żywe emocje. Wtedy też należał do czołówki polskich zespołów rockowych.

Grupa powstała w 1989 roku w Szczecinie. W tamtym czasie wydała dwie płyty – “Kolory” (1996) i “Trans” (1998). Firebirds mają na swoim koncie także album / kasetę pt. “Desire” – ukazała się w niewielkim nakładzie zanim grupa podpisała kontrakt z dużą wytwórnią fonograficzną (tj. z istniejącym wtedy Polygramem, który został wchłonięty przez Universal Music).

fot. materiały promocyjne/Kayax

Najważniejszą postacią, która przyciągała uwagę charakterystycznym głosem była niezwykle charyzmatyczna wokalistka Joanna Prykowska.

Przypomnijmy, że zespół odnosił wtedy sukcesy, dużo koncertował m.in. wyruszył w trasę z Edytą Bartosiewicz, która została producentką płyty “Kolory” i śpiewającej na niej w chórkach. Album został dobrze przyjęty, sprzedał się w nakładzie 40 tysięcy egzemplarzy, choć oczekiwania wytwórni były jeszcze większe.

Z tego właśnie albumu pochodzi “Harry” pierwszy singiel, którego inspiracją do napisania tekstu przez wokalistkę był thriller psychologiczny. Słowa zawsze miały ogromne znaczenie dla Joanny. Poruszał w nich trudne, czasem wręcz niewygodne tematy. Ten utwór opowiadał o psychopatycznej miłości brata do siostry. Jeszcze mocniejsze teksty niosła za sobą kolejna płyta pt. “Trans”.

Jakże dużym zaskoczeniem było przypomnienie tego utworu przez Monikę Brodkę podczas rozdania tegorocznych nagród – Paszporty Polityki.

Zespół Firebirds rozpadł się zaraz po wydaniu krążka “Trans”. Po latach Joanna Prykowska i gitarzysta Zbigniew Szmatłoch powołali do życia nowy projekt muzyczny – Joanna & The Forests. W 2012 roku ukazała się ich płyta pt. “Jaśniebajka”. W wersji cyfrowej można też odnaleźć kolejny album zespołu pt. “Aniela”. Czy to już ostatnie słowo od Joanny? Miejmy nadzieję, że nie. Czekamy na więcej.

fot. z materiałów promocyjnych do płyty “Jaśniebajka”

Leave a Reply