Premierowy koncert “Krajewski na dziś” Joanny Dark i jubileusz pracy artystycznej

 

7 lutego w PROMie Kultury Saska Kępa w Warszawie odbył się premierowy koncert, promujący najnowszą płytę Joanny Dark pt. “Krajewski na dziś”. Nie był to łatwy do zrealizowania projekt muzyczny jeśli chodzi o zagranie tych piosenek na żywo.

A to ze względu na siedmioosobowy skład muzyków, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu. Udało się jednak zgromadzić ich wszystkich na jednej scenie, dzięki czemu otrzymaliśmy niemal idealne przełożenie płyty na koncert. Prócz tego w końcowej części wystąpił gościnnie na gitarze producent tego albumu – Kuba Galiński, który na tę okoliczność został obdarowany przez wokalistkę winylowym wydaniem płyty “Krajewski na dziś”.

 

A jeśli chodzi o prezenty, choć w tym wypadku należy nazwać to raczej nagrodą, było przyznanie Joannie Dark wyróżnienia SAWP-u (Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych) z okazji  jubileuszu 30 – lecia pracy artystycznej. Z tej okazji w roli przyznającego nagrodę pojawił się na scenie Ryszard Poznakowski, będący przewodniczącym SAWP-u.

Wracając jednak do samego występu wokalistki, usłyszeliśmy cały materiał ze wspomnianego krążka pt. “Krajewski na dziś”. Dla tych, którzy słyszeli te piosenki w nowych, powstałych na tę okoliczność aranżacjach, nie była zaskoczeniem sama prezentacja. Joanna Dark jest wprawną wokalistką, ale to interpretacja stała się wartością naddaną. Prócz zaśpiewania, całość materiału została poniekąd na nowo opowiedziana. Dzięki temu muzyka ta zyskała swoje współczesne, ale z nutką tamtejszej nostalgii, pełniejsze w dzisiejszych czasach życie.

Dlatego też tak wybornie prezentowały się chociażby kompozycje “Stan podgorączkowy” i “Szukaj mnie”. Zresztą ta druga została zaprezentowana na bis. Dopełnieniem byłoby postawienie jeszcze chórzystki na scenie, uzupełniającej te utwory urokliwie wkomponowanymi chórkami, które można usłyszeć na płycie. Ten drobiazg jednak nie ujmuje całości.

Piękne wykonanie, kultura muzyczna, staranność interpretacji i szacunek do muzyki skomponowanej przez Seweryna Krajewskiego, stawia ten koncert w szeregu ważnych wydarzeń tego roku. Tymczasem czekamy na więcej i miejmy nadzieję, że wbrew trudnościom w organizacji takich koncertów, uda się Joannie Dark wyruszyć w trasę z tymi piosenkami.

Łukasz Dębowski

 

Leave a Reply