Quebonafide zdetronizował konkurencję. Trzy płyty rapera w czołówce sprzedaży płyt w Polsce

Podium najnowszej listy sprzedaży płyt w Polsce (OLiS) w całości należy do Quebonafide. Sprawdźcie pełną dziesiątkę.

OLIS to lista najlepiej sprzedających się płyt w Polsce przygotowywana przez ZPAV (Związek Producentów Audio Video). Na potrzeby naszego portalu wyodrębniliśmy dziesiątkę polskich albumów. Tym razem najpopularniejszą polską płytą został krążek “Romantic Psycho”.

fot. okładka płyty

1. “Romantic Psycho” – Quebonafide. To długo wyczekiwany, czwarty album Quebonafide. Wydawnictwo ukazało się 3 kwietnia 2020 roku nakładem wytwórni QueQuality.

Quebonafide i premiera płyty “Romantic Psycho”. Artysta czy mistyfikator?

2. “Egzotyka” – Quebonafide. To drugi, po pokrytej platyną „Ezoteryce”, album studyjny Quebonafide. „Egzotykę” wyróżnia niewątpliwie koncepcja. Krążek powstał podczas podróży po świecie, a każdy z 14 utworów inspirowany jest innym miejscem na Ziemi.Pomimo jasnego motywu przewodniego, tracklista „Egzotyki” jest bardzo różnorodna: od emocjonalnych i osobistych kawałków, po świeże i nowoczesne bangery. W swoich utworach, Quebonafide porusza tematy związane nie tylko z kulturą i atmosferą odwiedzanych miejsc, ale również problemami społecznymi. Obecność międzynarodowych gości dodaje płycie autentyczności i wyjątkowego klimatu.

 

3. “Ezoteryka” – Quebonafide. To jeden z najbardziej wyczekiwanych krążków roku 2015. Śmiało można powiedzieć, że na materiał od ciechanowskiego rapera – Quebonafide – oczekuje z ciekawością całe środowisko rapowe, jeszcze za nim światło dzienne ujrzała okładka czy nawet nazwa debiutanckiego solo. Artysta zaskarbił sobie szacunek raperów i słuchaczy ciężką pracą w podziemiu i ostatnim Mixtape, który dorównywał poziomem mainstreamowym produkcjom, tchnąć świeżością i nową energią w polskim rapie.

 

4. “Quequality / Untitled 01” – różni wykonawcy.

5. “Art Brut 2” – PRO8L3M. Na albumie “Art Brut 2” współczesne obrazy mieszają się z przełomem lat 90. i 00.. Usłyszymy, jak wyglądało dorastanie w czasach dzikiego kapitalizmu oraz życie w totalnym oderwaniu od współczesnej technologii. “Art Brut 2” jest kontynuacją kultowego, wydanego przez PRO8L3M nieoficjalnie mixtape’u “Art Brut”. Pomimo swojego undergroundowego charakteru, krążek zdobył olbrzymi rozgłos i odbił się szerokim echem w mediach.

 

6. “Hip-Hop 2.0” – Quebonafide / Quequality. To wspólny album artystów zrzeszonych wokół labelu QueQuality i osoby Quebonafide. To kilkanaście utworów prezentujących umiejętności i styl nowej fali młodych raperów, którzy z dnia na dzień co raz bardziej przebijają się do świadomości słuchaczy. „Młoda fala raperów coraz odważniej radzi sobie na scenie. Mając swobodny dostęp do nowych technologii, mogą tworzyć i nagrywać praktycznie bez ograniczeń, inspirując się muzyką z całego świata. To ta różnica dzieląca ich od o 20-lat starszych kolegów, którzy mieli znacznie trudniejszy start. Tytuł „Hip-Hop 2.0” nawiązuje właśnie do tej sytuacji.” – usłyszeliśmy w QueQuality. Połowa płyty to utwory zarejestrowane przez Quebonafide, do których ciechanowski wykonawca zaprosił w gościnnej roli młodych MC. Druga część składanki to solowe nagrania artystów współpracujących z QueQuality. Na płycie znajdziemy takie ksywki jak Deys, Emes Milligan, Guzior, Kartky, Igrekzet, Szesnasty, Wac Toja, PlanBe, Nieznanykarenz oraz inni.

 

7. “Szkoła 81” – Płomień 81. Płomień 81 wraca z albumem po 14 latach od wydania płyty “Historie z sąsiedztwa”. Nowe wydawnictwo to kilkanaście premierowych kompozycji, do części których zwrotki i refreny dograli weterani sceny jak i przedstawiciele nowej szkoły rapu. Tytuł płyty oddaje to, co chcieliśmy zrobić. Mamy swoje lata i staż na scenie, ale nie chcieliśmy robić oldschoolowej płyty. Z drugiej strony mamy 2019, ale nic na siłę, nic wbrew sobie i nic dlatego, że tak teraz brzmi newschool.

 

8. “Kundel” – Artur Rojek. Prawie 6 lat po premierze solowego debiutu, Artur Rojek wraca z albumem zatytułowanym „Kundel”. „Dlaczego kundel? Kundel to dla mnie ktoś pozornie mało ciekawy z ukrytym skarbem wewnątrz. Często wydaje się jakby prowadził szare i mało interesujące życie. Specjalnie nie błyszczy i ma widoczne wady, ale wcale się tego nie wstydzi. Woli to, niż być dla siebie obcym. Kundel budzi tęsknotę za prostym życiem, docenianiem tego, co się ma i akceptację siebie takim, jakim się jest – bezwstydnie i odważnie”.

 

9. “Królu Złoty” – Bonson.

 

10. “2050” – Peja/Slums Attack, prod. Magiera. Najnowsze wydawnictwo Rycha i Magiery to zestaw luźno zarejestrowanych utworów będących swoistą kontynuacją blisko 20 letniej współpracy. EP-ka zawiera 7(/8) premierowych utworów z czego pierwszym promującym będzie „Smog”. W planach klip do utworu „Taran”, który stanowi kwintesencję nowinek duetu. Na krążku spora niespodzianka w postaci utworu „Nowa Autobiografia” oraz bardzo mocny kawałek zatytułowany „Reakcja Łańcuchowa”.

 

Leave a Reply