“Earth 2.0. Był sobie człowiek” – koncert-widowisko w katowickim Spodku

Matylda/Łukasiewicz oraz Maria Peszek, Krzysztof Zalewski, Natalia Przybysz, Błażej Król, Justyna Święs, Abradab wystąpią podczas koncertu „Earth 2.0. Był sobie człowiek”. Widowisko odbędzie się w katowickim Spodku, towarzysząc konferencji klimatycznej PRECOP 29.

Wyjątkowe intermedialne wydarzenie uświetni 2 października 2024 r. odbywającą się w Katowicach konferencję klimatyczną PRECOP 29. Firmowane przez duet Matylda/Łukasiewicz – jedno z najgorętszych zjawisk polskiej sceny muzycznej 2024 roku – będzie artystyczną interpretacją największych wyzwań współczesności.

fot. materiały prasowe

Planujemy stworzyć czuły i zarazem brutalnie szczery obraz człowieka we współczesnym świecie – zapowiada Matylda Damięcka, dyrektorka artystyczna wydarzenia. – Chcemy pokazać jego piękno i brzydotę, aspiracje i ułomności, moc sprawczą i niszczycielską, a nieraz ogromną siłę  w kontraście do tak bezdennej bezsilności wobec samych siebie.

Dyrektorem muzycznym wydarzenia jest Radek Łukasiewicz. Wypełnią je utwory ważne dla współczesnej polskiej muzyki oraz piosenki z debiutanckiej płyty duetu „Matka”, które od jesieni 2023 roku zdobywają listy przebojów i czołówki muzycznych zestawień.

Na potrzeby widowiska zostanie skompletowany zespół, w którego składzie znajdą się znakomici polscy muzycy i muzyczki. Matylda i Łukasiewicz zaprosili do współpracy nieprzypadkowych gości specjalnych: na scenie dołączą do nich Maria Peszek i Natalia Przybysz – jedne z najbardziej znanych artystek zaangażowanych; Krzysztof Zalewski – rockman z aktywistycznym zacięciem; Marcin „Abradab” Marten – kultowa postać polskiego hip-hopu, znana ze składu Kaliber 44; Justyna Święs – współtwórczyni The Dumplings, obdarzona głosem będącym idealnym połączeniem niepokoju, delikatności i wibrującej siły oraz Błażej Król – wokalista, autor tekstów i jedna z najbardziej oryginalnych postaci na polskiej scenie muzycznej.

Cieszę się, że współtworzona przez Grupę PTWP i UN Global Compact Network Poland konferencja zyskuje artystyczne wydarzenie, które idealnie dopełni poruszane na niej tematy. Zmiany klimatyczne dotyczą absolutnie wszystkich i należy mówić o nich na wielu polach – także dzięki zaangażowanym artystom. W tym roku podczas rozmów skupimy się m.in. na adaptacjach do zmian klimatu, na prośrodowiskowych wyzwaniach miast, urbanistów, architektów, na cyrkularności w biznesie i wreszcie na edukacji klimatycznej. Zapraszam do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach (udział w panelach PRECOP 29 jest bezpłatny), a wieczorem pierwszego dnia na widownię kultowego Spodka i wspólny koncert – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP – jednego z organizatorów wydarzenia.

Matylda Damięcka jest ilustratorką, wokalistką i artystką wizualną. Widowiska muzyczne w jej reżyserii są wydarzeniami z pogranicza koncertu i spektaklu muzycznego, w których warstwa literacka przeplata się z muzyczną, a całości dopełnia warstwa wizualna: od autorskiej scenografii i kostiumów po teatralne światła i multimedia. Radek Łukasiewicz jest cenionym muzykiem, autorem wielu znanych przebojów oraz kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej. Wspólnie tworzą zespół Matylda/Łukasiewicz, grają piosenki o niespotykanej emocjonalnej głębi. Mówią  o sobie: „typowi millenialsi, zapakowani w smutki, rozterki, tonący w codzienności zwykłej i niezwykłej”. Pokazują świat taki, jakim jest, nie wstydzą mówić się o emocjach, nie boją się mówić głośno, że chłopaki też mogą płakać, a dziewczyny wcale nie muszą się uśmiechać i być grzeczne.

PRECOP 29 to największa w tej części Europy konferencja klimatyczna przygotowująca do Szczytu Klimatycznego Organizacji Narodów Zjednoczonych COP29 w Azerbejdżanie – spotkanie światowych ekspertów i ekspertek z międzynarodowych agend ONZ, przedstawicieli i przedstawicielek świata polityki, nauki, biznesu i organizacji pozarządowych. Organizatorami wydarzenia są: Grupa PTWP oraz UN Global Compact Network Poland. Tegoroczna 3. edycja PRECOP odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym 2-3 października 2024 – udział w części konferencyjnej jest bezpłatny po rejestracji na stronie wydarzenia. Rejestracja rusza na początku sierpnia br.

 

“Chcemy, żeby różni ludzie czuli się przy nas bezpieczni” – Matylda/Łukaszewicz [WYWIAD]

Leave a Reply