Koncert “Światło i cień” poświęcony pamięci Jerzego Nowosielskiego w Wesołej

3 grudnia o godz. 19, w Kościele Opatrzności Bożej w Wesołej, odbędzie się dwuczęściowy koncert ,,Światło i cień” poświęcony pamięci Profesora Jerzego Nowosielskiego. Celem koncertu jest zapoznanie odbiorców sztuki z twórczością znakomitego malarza w związku z 100. rocznicą jego urodzin przypadającą na rok 2023. Wstęp wolny.

Język twórczości Nowosielskiego z jednej strony ma charakter dawnej bizantyńskiej i prawosławnej sztuki, którą zaczerpnął z ikon, ale jednocześnie jest to sztuka nad wyraz nowoczesna czerpiąca z XX-wiecznych odkryć i technik poprzedników polskiego twórcy. Sztuka ta trafia do każdego człowieka, język jej jest niezwykle spójny, łączy w sobie elementy sacrum i profanum, ,,granica między tym co świeckie i duchowe zostaje zniesiona”. (Cyt. za biskupem Michałem Janochą).

fot. materiały prasowe

Dlatego też w programie koncertu znajdą się kompozycje zarówno dawne, czerpiące z tradycji jak i kompozycja współczesna. W pierwszej części koncertu usłyszymy muzykę dawnych Kresów, kompozycje Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego wykonane będą przez zespół instrumentów historycznych ,,Loquela sonorum” pod kierownictwem Beaty Kozyry-Paulskiej wraz z solistką Dagmarą Barną.

Druga część koncertu odbędzie się w Kaplicy, usłyszymy współczesną kompozycję Jakuba Paulskiego, która czerpie ze stylu minimal music oraz jazzu. Zespół instrumentów dawnych i dwa instrumenty solowe: gitara elektroakustyczna i teorba wykonają muzykę, która stanie się komentarzem do twórczości Jerzego Nowosielskiego. Ponadto na potrzeby tego wydarzenia zostanie stworzona instalacja świetlna. Sztuka dźwięku i obrazu połączy kilka elementów: dawne i współczesne, światło i cień, muzykę i obraz. Sztuka odbierana przez wszystkie zmysły, pobudzona przez naszą wyobraźnię, sprawi, że zrozumienie geniuszu wielkiego polskiego artysty będzie dla wszystkich nie tylko odkryciem, ale i pasjonującą przygodą.

3.12.2023 – Światło i Cień – 3.12.2023 – Parafia Opatrzności Bożej w Warszawie Wesołej, ul. Piotra Skargi 2, 05-075 Warszawa-Wesoła

Harmonogram:

16:30 – prelekcja Vitalija Michalczuka. Prezentacja twórczości Jerzego Nowosielskiego

19:15 – Koncert muzyki dawnej. (Kościół)

Zespół Loquela Sonorum pod kierownictwem Beaty Kozyry-Paulskiej
Kompozycje Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego
Wykonawcy:
Dagmara Barna – sopran
Adam Jastrzębski – klawesyn
Beata Kozyra-Paulska – skrzypce
Judyta Tupczyńska – skrzypce
Anna Stankiewicz – altówka
Karolina Szewczykowska – wiolonczela/viola da gamba
Witold Wilgos – teorba

20:00 – Światło i Cień – premiera kompozycji Jakuba Paulskiego, (kaplica)
Wykonawcy:
Jakub Paulski – gitara
Witold Wilgos – teorba/gitara
Piotr Bednarczyk – elektronika
Beata Kozyra-Paulska – skrzypce
Judyta Tupczyńska – skrzypce
Anna Stankiewicz – altówka
Karolina Szewczykowska – wiolonczela

Ewa Jaźwińska – projekt grafiki, koncepcja scenografii.

Wojciech Piotrowski – animacja

Organizatorzy:

Fundacja Razem Dla Sztuki, Ośrodek Kultury Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wesoła.

Wydarzenie wsparte przez Urząd Marszałka Mazowieckiego.

Leave a Reply