Koncertowa premiera płyty „MAZE” Andrzej Gondek Trio

Już jutro, 21 marca Andrzej Gondek Trio zaprezentuje premierowo debiutancki album „MAZE” w warszawskim Promie Kultury Saska Kępa. Koncert odbędzie się w ramach cyklu „Cały ten JAZZ! LIVE!” Fundacji Popularyzcji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ.

Zespół powstał z inicjatywy gitarzysty Andrzeja Gondka. Jest to w większości autorski materiał jazzowy z dużymi wpływami bluesa, funku, rocka i fusion ze szczególnym naciskiem na transowy groove oraz kolektywną improwizację.

fot. materiały prasowe

Album “MAZE” zawiera materiał skomponowany przez lidera. Jego siłą jest niespotykana w akustycznej odmianie jazzu energia oparta o jazzowe dźwięki i harmonie. Andrzej Gondek Trio tworzą wyjątkowi muzycy – mistrzowie swoich instrumentów, wspomniany już lider: Andrzej Gondek (gitara elektryczna) oraz Sławomir Kurkiewicz (gitara basowa) i Paweł Dobrowolski (perkusja). Trio towarzyszyć będzie gość specjalny Paweł Tomaszewski (instrumenty klawiszowe), który również brał udział w nagraniu płyty „MAZE”.

Lider projektu Andrzej Gondek tak mówi o płycie: „Pomysł nagrania autorskiego materiału w trio pojawił się już jakiś czas temu, więc niektóre kompozycje dojrzewały muzycznie przez jakiś czas i teraz można je usłyszeć w tej finalnej wersji, a niektóre powstały całkiem niedawno. „MAZE” – czyli labirynt, jest pewnym zwieńczeniem mojej dotychczasowej drogi artystycznej jako muzyka – gitarzysty. Odkąd pamiętam próbowałem grać swoje kompozycje autorskie i najczęściej właśnie w formule trio, której jestem wielkim fanem. Zawsze podobały mi się tria pianistyczne czy saksofonowe i oczywiście gitarowe, tzw. power trio.

Jeżeli chodzi o skład trio, to każdy z nas porusza się w różnych stylistykach, niemniej jednak, ważne jest dla mnie to, że wszyscy mamy jazzowy background. To stwarza między nami swoistą nić porozumienia i dzięki temu możemy naturalnie i swobodnie budować kolektywne improwizacje, w których znajduje się dużo elementów transowych, a nawet free. Z pewnością ciekawym urozmaiceniem są utwory, w których gościnnie pojawia się Paweł Tomaszewski na organach Hammond, Rhodes oraz na innych instrumentach klawiszowych.

Muzycy, których zaprosiłem do współpracy  posiadają ogromne doświadczenie, elastyczność, a także doskonale rozumieją, o jaką przestrzeń muzyczną mi chodzi. Zarówno Sławek Kurkiewicz, jak i Paweł Dobrowolski mają w tych utworach duże pole do popisu, miejsce na swoją wypowiedź i każdy z nich wnosi do tej konfiguracji coś szczególnego, oryginalnego, a tym samym bardzo ciekawego. Muzykę, którą wykonujemy można w pewnym sensie nazwać fusion. W poszczególnych utworach usłyszymy elementy jazzu, bluesa, rocka, a także muzyki funk. Znajdują się w nich również transowe groovy, nieregularne metrum, a także momenty improwizowanej muzyki open. Wszystko to tworzy swoisty labirynt mojej muzycznej ścieżki, stąd też nieprzypadkowy jest również tytuł mojej płyty, którym jest słowo „MAZE”.

Linki do wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/894810671840728
https://www.jazzpress.pl/koncerty/caly-ten-jazz-live-andrzej-gondek-trio-feat-pawel-tomaszewski-maze

Wydarzenie na miejscu oraz online. Transmisja na Facebooku (profile: Prom Kultury Saska Kępa, JazzPRESS, RadioJAZZ.FM) i YouTube.

 

Leave a Reply