GALA “WODECKI UROCZYSTY” – Wodecki Twist Festival 2022 Kraków

GALA PRZYJACIÓŁ, Wodecki w wydaniu elektronicznym, a także obowiązkowo chóralne „Zacznij od Bacha” na krakowskim Rynku Głównym. W ten sposób Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego i Prezydent Miasta Krakowa zapowiadają jubileuszową, 5. edycję festiwalu WODECKI TWIST. Najpiękniejsze polskie piosenki rozbrzmiewać będą między 10 a 12 czerwca w całym Krakowie.

5. WODECKI TWIST zbierze doskonałych artystów polskiej sceny muzycznej ze wszystkich możliwych gatunków. Unoszą się nad nami w tym roku słowa niezapomnianej piosenki „Lubię wracać…” nie tylko dlatego, że program sięga do kochanych utworów, ale również dlatego, że festiwal powraca po dwuletniej przerwie do pełnych spotkań z publicznością.

fot. materiały prasowe

“W jubileuszowym roku, dokładnie tak, jak w ubiegłych latach, ważna jest dla nas różnorodność muzyczna i pokoleniowa. Przygotowujemy szereg koncertów i lokujemy je na najpiękniejszych scenach Krakowa. Nie mam wątpliwości, że będzie można usłyszeć niepowtarzalne i charakterystyczne chyba tylko dla nas połączenie niebanalnych głosów, stylów i czasów” – mówi dyrektor artystyczna festiwalu Kasia Wodecka-Stubbs.

Mottem tegorocznej edycji są przyjaciele – zarówno ci, którzy towarzyszyli Zbigniewowi Wodeckiemu w zawodowej i nie tylko zawodowej drodze, jak również młode pokolenie, czyli muzycy tworzący nowe trendy z wielką jakością i szacunkiem dla tego, co w naszej piosence najlepsze.

Tradycją są spotkania z zespołami chóralnymi w pierwszym dniu festiwalu. Tak samo będzie i tym razem – w piątek, 10 czerwca, w samo południe na Rynku Głównym w Krakowie zaśpiewają Wodeckiego chóry z całej Polski, mieszkańcy Krakowa, turyści, goście festiwalowi, rodzina i bliscy artysty. Jest to również jedyny taki dzień, gdy z Wieży Mariackiej brzmi o 12-tej „Zacznij od Bacha” zamiast hejnału. W tym roku we wspólne śpiewanie włączy się Sound’n’Grace – znakomity zespół na co dzień wykonujący muzykę gospel, soul, funky i R&B, z którym usłyszymy się dzień później podczas gali.

Chóralną inaugurację festiwalu obserwują też co roku w mediach społecznościowych dziesiątki tysięcy fanów.

11 czerwca, w sobotę, otwieramy muzyczny klub przy Plantach, w altanie Zbigniewa Wodeckiego, w jej okolicach i przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Przez cały dzień pojawiać się tam będą goście festiwalowi, a wielu z nich zagra jazz. Zaplanowaliśmy koncerty, wywiady i potańcówki w stylu lat 70-tych!

Wieczorem 11 czerwca w Centrum Kongresowym ICE Kraków wielka gala jubileuszowa, która dostała tytuł WODECKI UROCZYSTY, a jest nadzwyczajnym spotkaniem przyjaciół Zbigniewa Wodeckiego i najlepszej polskiej muzyki w ogóle. Udział w tym wydarzeniu wezmą między innymi Alicja Majewska, Ania Rusowicz, Ralph Kaminski, Krzysztof Zalewski, Andrzej Lampert, Joanna Kulig, Maciej Musiałowski, Natalia Szroeder i Maciej Maleńczuk oraz Sound’n’Grace i orkiestra pod batutą Tomka Szymusia, który jest autorem aranżacji.

Gala będzie wielka, ale ma też pozostać… prosta. Czyli możliwa do zanucenia i podchwycenia przez publiczność, nie tylko tę zgromadzoną w ICE Kraków, ale też przed ekranami telewizorów. Repertuar obejmie polskie piosenki z lat 70-tych i 80-tych. To jeden z najbardziej fascynujących okresów naszej rozrywki! – podkreśla Kasia Wodecka-Stubbs.

Na finał, w niedzielę 12 czerwca, WYSPA MUZYKI – barwne, nowocześnie brzmiące i zarażające energią wydarzenie na plenerowej scenie nad Wisłą. Pod hasłem ELECTRO siły i pokolenia połączą Kayah, Baasch, Novika, Agim, Kev Fox, Rysy i inni. To będzie relaksujący muzyczny piknik, zyskujący z roku na rok coraz większą sympatię publiczności. Te koncerty, które ponownie zagoszczą przy jednym z ulubionych miejsc mieszkańców Krakowa – Forum Przestrzenie – są bezpłatne! Główny program obejmuje czas od 17-tej do 22-giej, a potem goście i zaproszeni muzycy porwą młodą publiczność do wspólnej zabawy, która z pewnością przeciągnie się do późna.

 

 

Leave a Reply