Kroki powracają z EP “Szkoda”

Po 2 letniej przerwie od wydawania muzyki, Kroki intensyfikują działania na 2021 i publikują już drugą EPkę zatytułowaną “Szkoda”. Pierwszy polskojęzyczny materiał grupy z czterema utworami o autorefleksji i odkrywaniu autentycznego siebie trafił na platformy streamingowe.

Na nowym albumie “Szkoda”, Kroki kontynuują poniekąd narrację z ostatniej EPki “Underwater”, która ukazała się w czerwcu. “Underwater” to zamglony, podwodny świat pełen wizji przedstawianych przez innych. Kiedy tylko go sobie uświadomimy, natychmiast chcemy się z niego wydostać. “Szkoda” to druga, trudniejsza część tego procesu w początkowym stadium, wiążąca się ze zmiennymi stanami i różnymi odbiciami chociażby w najbliższej relacji.

fot. Jacek Kołodziejski

“Nasz najnowszy materiał “Szkoda” traktujemy dość wyjątkowo i na swój sposób przełomowo. To pierwszy projekt, który stworzyliśmy w języku polskim, i który uświadomił nas o ładunku emocjonalnym słów wypowiadanych również na co dzień. “Szukam siły w prostych słowach” to wers najlepiej definiujący płytę “Szkoda”. Często żałujemy wielu rzeczy, podjętych decyzji i swoich zachowań. Jednocześnie uczymy godzić się z tym, że coś poszło nie po naszej myśli. “Szkoda” to raczej umiarkowany żal i codzienne rozczarowania niż wielkie ubolewanie nad czymś.” –mówi zespół Kroki.

Zapowiedź albumu – “Frazy” – to pierwsza refleksja o bezrefleksyjności, która może prowadzić jedynie do pozornego szczęścia. “Mam wiele wad” to rozwinięcie, w którym zauważamy własne niedoskonałości, a w kolejnym, bliskim zakończenia związku – “Nie od wczoraj” – swojego partnera. Jednak kiedy “Jeszcze wczoraj dziś nie miało sensu”, Kroki w porę deklarują swoje czucie na zamykającej album piosence “O miłości”. Elektroniczny podkład o prostej formie stanowi dla tekstu wyraziste tło, które na przemian optymistycznie buduje klimat albumu “Szkoda” lub szybko ciągnie go w dół. 

Kroki to zespół złożony z trzech muzycznych indywidualności – producenta Łukasza Palkiewicza (Szatt), wokalisty Jakuba Goleniewskiego (Jaq Merner) oraz basisty Pawła Stachowiaka (Wuja HZG). Ich eklektyczny styl będący połączeniem inspiracji zróżnicowanymi gatunkami przyniósł Krokom charakterystyczne i rozpoznawalne brzmienie zamknięte na trzech poprzednich albumach – Stairs (2016), Controlled Chaos (2019) i Underwater (2021), a kontynuowane na najnowszym – Szkoda (2021).

 

 

Dodaj komentarz