OLIS – lista najlepiej sprzedających się polskich płyt (04.09 – 10.09.2020)

OLIS to lista najlepiej sprzedających się płyt w Polsce przygotowywana przez ZPAV (Związek Producentów Audio Video). Na potrzeby naszego portalu wyodrębniliśmy dziesiątkę polskich albumów. Pierwsze miejsce (a nawet dwa pierwsze miejsca) nie jest tym razem zaskakujące, bo należy do Taco Hemingwaya. Sprawdźcie pełną dziesiątkę.

1. “Jarmark” – Taco Hemingway. Jedna z dwóch premierowych płyt artysty zyskała duże zainteresowanie jeszcze przed oficjalną premierą. Na “Jarmarku” aż trzykrotnie można usłyszeć Artura Rojka. Wśród gości pojawia się także Kasia Kowalczyk z zespołu Coals, a także Gruby Mielzky i CatchUp. Pierwszym zwiastunem tego albumu był utwór “Polskie Tango”, który swoją premierę miał niemal tuż przed wyborami prezydenckimi.

 

2. “Europa” – Taco Hemingway. “Praca nad “Europą” była dla mnie sposobem na odetchnięcie od ciężkawych i dusznych tematów podejmowanych na “Jarmarku” – tłumaczył Szcześniak przed premierą krążka. Pierwszy singiel z “Jarmarku”, “Polskie Tango”, był utworem pisanym pieczołowicie i doskonalonym przez kilka miesięcy. “MICHAEL ESSIEN BIRTHDAY PARTY” powstał zaś w warunkach niezwykle spontanicznych na przestrzeni raptem kilku dób. Sądzę, że obie formy robienia muzyki są równie istotne i potrzebne, zarówno twórcom jak i słuchaczom.

 

3. “Rozdaję karty” – Budda. Płyta “Rozdaje karty” to debiut za mikrofonem. 12 kawałków przygotowanych nieprzypadkowo w tempie dostosowanym do dynamicznej jazdy autem. Żywiołowe utwory, pogodny nastrój, ale i parę kawałków wypełnionych przesłaniem.

 

4. “Oczy szeroko zamknięte” – Opał. Artysta mówi nam wciąż, że niezmiennie dąży do ciągłego rozwoju muzycznego oraz artystycznego. Album „Oczy szeroko zamknięte” to spis przeżyć, myśli, wartości, wzlotów i upadków towarzyszących mu przez ostatni rok. Skrajne zróżnicowanie w utworach pozwala utożsamić się z bólem i refleksjami artysty, ale także bujać głową przy skocznych bengerach.

 

5. “Getaway – Into My Imagination” – Viki Gabor.  debiutancka płyta Viki Gabor, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2019! Młoda wokalistka może się pochwalić już kilkoma sukcesami w tym m. in. podwójną platynową płytą za singiel „Superhero” czy platynowym wyróżnieniem za singiel „Ramię w ramię” nagrany z Kayah. Debiutancki krążek Viki już teraz możesz zamówić w przedsprzedaży! Na płycie znajdują się największe hity Viki, w tym „Superhero”, „Ramię w ramię” oraz „Getaway”, których liczba streamów i wyświetleń klipów przekroczyła 80 milionów!

 

6. “777” – Dawid Obserwator. Dawid prezentuje swój debiutancki album pod szyldem wytwórni Step Records. Raper stara się bezkompromisowo opisywać środowisko i życie z jakim się zetknął. Jak sam wspomina stara się być głosem ludzi, których nikt nie słyszy. Łączy dosadne błyskotliwe linijki z tymi przepełnionymi żalem i rozgoryczeniem. Debiutancka płyta jest kulminacją wszystkich przebytych dotychczas doświadczeń rapera. Za produkcję bitów odpowiadają tacy producenci jak między innymi Phono CoZaBit czy D3W.

 

7. “Outside of Society” – Kartky.

 

8. “Królowa dram” – sanah. Artystka w 2019 roku systematycznie zaczęła umieszczać w sieci własne kompozycje i w ciągu kilku miesięcy została zauważona przez fanów tzw. inteligentnego popu, dziennikarzy, a także „kolegów z branży” – w połowie 2019 jej „Cząstkę” na wyprzedanym koncercie zaśpiewał sam Dawid Podsiadło. Pod koniec roku sanah miała już wiele wyróżnień za single „Siebie zapytasz”, „Idź” czy „Proszę pana”.

 

9. “Czułe struny” – Natalia Kukulska. To największa artystyczna produkcja na naszym rynku fonograficznym, jak również wydarzenie bez precedensu na świecie. Wybrane dzieła Fryderyka Chopina po raz pierwszy zostały opracowane w formie utworów symfonicznych, do których powstały teksty. Dostały one nową, wielowarstwową oprawę od pięciu znamienitych polskich kompozytorów i aranżerów: Krzysztofa Herdzina, Nikoli Kołodziejczyka, Adama Sztaby, Pawła Tomaszewskiego oraz Jana Smoczyńskiego. Pod ich batutą zabrzmiała nasza najlepsza orkiestra – Sinfonia Varsovia.

 

10. “Polepione dźwięki” – Fisz. Debiut Fisza jako solowego rapera. Płyta, która nieodwracalnie zmieniła obraz polskiej sceny hip-hopowej. Polska płyta roku 2000 miesięcznika “Fluid”, Machiner za “płytę niszową 2000 r.” czy dwie nominacje do Fryderyków 2000 (kategorie: płyta rap/hip-hop i debiut) to tylko niektóre z wyróżnień, jakie spotkały ten album. Kilka tygodni po 20-tej rocznicy wydania płyty ukazała się jej pierwsza winylowa edycja.

 

 

Jedna odpowiedź do “OLIS – lista najlepiej sprzedających się polskich płyt (04.09 – 10.09.2020)”

  1. Dziwne zestawienie. Większości tych płyt nie da się kupić w Empiku, Świecie Książki, Gandalfie, Gigancie, Merlinie, ani na Aledrogo. Gdzie one się tak dobrze sprzedają, że są na szczycie zestawienia?

Leave a Reply