Koncert projektu Bisz/Radex w ramach cyklu „Port Kultury”

Jesienią 2019 roku wydali swój drugi album „Duch oporu”, który zebrał znakomite oceny i zachwycił słuchaczy. W sobotę piosenki z tej płyty oraz swoje starsze kompozycje Bisz/Radex zagrają na żywo na barce zacumowanej nad brzegiem Wisły w Warszawie. Będzie to już trzeci koncert w ramach cyklu „Port Kultury” Narodowego Centrum Kultury i Programu 3 Polskiego Radia.

Transmisja wydarzania, które odbędzie się bez udziału publiczności, w sobotę 20 czerwca od godz. 20.00 na antenie Trójki oraz – w formie wideo – na Facebooku stacji i NCK.

fot. materiały prasowe

 

„Port Kultury” to cykl unikatowych koncertów Narodowego Centrum Kultury i Programu 3 Polskiego Radia transmitowanych w internecie w wersji wideo (na fanpage’u Trójki oraz NCK) i audio (na antenie Programu 3). Projekt ten zainaugurowała grupa Tęskno, która wystąpiła z kwartetem smyczkowym, a tydzień temu Tomek Makowiecki zagrał utwory ze swojej płyty „Moizm”. Podobnie będzie jeszcze przez trzy kolejne, sobotnie wieczory – aż do 4 lipca. A następnymi artystami, którzy zaprezentują się na kameralnej scenie „na wodzie” są Bisz/Radex.

Radek Łukasiewicz ma na koncie kilka płyt nagranych w różnych konfiguracjach i składach, z których najbardziej kojarzone są Pustki – jeden z najlepszych rodzimych zespołów spod znaku alternatywnego rocka. Z kolei Jarek „Bisz” Jaruszewski znany jest przede wszystkim z występów w hip-hopowym składzie B.O.K. W środowisku muzycznym nazywany jest raperem-poetą. W 2016 roku panowie połączyli siły i nagrali wspólny album „Wilczy humor”. Ta wspólna artystyczna kooperacja była dla duetu niczym skok na głęboką wodę. Wspólnie stworzyli nieoczywistą mieszankę alternatywnego popu, rapu i elektroniki, a ich znakiem rozpoznawczym stały się oryginalne, intrygujące i odważne językowo teksty opisujące naszą rzeczywistość i skomplikowane relacje międzyludzkie. Dość powiedzieć, że „Pokaż mi język”, czyli jeden z utworów grupy z ich drugiej, wydanej w ubiegłym roku płyty „Duch oporu”, stał się częścią kampanii  „Ojczysty – dodaj do ulubionych” Narodowego Centrum Kultury.

Ta płyta to nasz wielowątkowy komentarz do stanu świata. Jest to swoisty dialog o współczesności, tego co w niej zachwyca, ale przede wszystkim co uwiera od pułapek cyfrowej rzeczywistości po refleksję nad masową kulturą – mówił tuż po wydaniu płyty Radek Łukasiewicz. To właśnie utwory z tego albumu wypełnią sporą część programu niezwykłego występu duetu na barce przy brzegu Wisły.

Transmisja wydarzania, które odbędzie się bez udziału publiczności, od godz. 20.00 na antenie Trójki oraz – w formie wideo – na Facebooku stacji i NCK. Po koncercie z artystami porozmawia Piotr Metz, dziennikarz radiowej Trójki.

 

Dodaj komentarz