Gutek prezentuje utwór “Dobrze wiem co czujesz”

“Dobrze wiem co czujesz” to już trzeci singiel z zapowiadanej debiutanckiej płyty zespołu GUTEK. Od poniedziałku 30 marca 2020 piosenka jest dostępna w streamingach. Do utworu powstał też klip.

“Kiedyś chcieliśmy pokazać Wam ten klip w dniu, kiedy to do produkcji trafi nasza płyta. Ale czasy nam się trochę zmieniły. Mniej ważna jest w tej chwili przedsprzedaż płyty, bardziej skupiamy się na podtrzymywaniu się wzajemnie na duchu w tej niecodziennej sytuacji w jakiej się wszyscy znaleźliśmy. Jako, że sami czasem mamy dość i dobrze wiemy co czujecie, chcielibyśmy niniejszym dać Wam dobre słowo, którego może potrzebujecie” – jak informuje zespół.

Gościł na ponad 80 płytach, ale obecnie pracuje nad pierwszą. Pierwszą w roli autora, kompozytora i lidera.

fot. M. Maciejewski

Przez wiele lat jego charakterystyczny głos i melodyjny śpiew kojarzył się z Indios Bravos, jak również dodawał smaku hip hopowym hymnom przełomu wieków. „Ja to Ja” Paktofoniki , „Rapowe Ziarno” Abradaba czy „To Dla Moich Ludzi” Vienia i Pelegoto przykłady pierwsze z brzegu. Chociaż Gutek został przypisany do reggae i hip hopu to wgłębiając się w gąszcz jego muzycznych kolaboracji, na tych kilkudziesięciu płytach znajdziemy całe spektrum muzycznych gatunków. Do współpracy zapraszany był min przez Marię Sadowską i Roberta Brylewskiego, Kamila Bednarka i Darka Malejonka, Pidżamę Porno i Strachy Na Lachy, FarbenLehre, Happysad czy metalową grupę Maqama oraz wielu innych.

Nie odcinając się od swoich korzeni Gutek próbuje znaleźć własną formę muzyczną – czasem wywodzącą się od pulsacji reggae, czasem bazującą na swingu rhythm-and-bluesa. Kompozycje na płytę powstawały na gitarze akustycznej, ale wpływ na ich ostateczny kształt mieli również młodzi i zdolni muzycy zaproszeni przez wokalistę do składu zespołu. Dwaj z nich, bracia Dawid i Tomek Mańkowscy, współtworzyli wcześniej min formacje Druga Strona Lustra i Roots Rockets, natomiast Janek Koźliński będący studentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach udzielał się w formacjach takich jak: Organic Noises, Riffertone czy Improband.

 

Leave a Reply