
OLIS to lista najlepiej sprzedających się płyt w Polsce przygotowywana przez ZPAV (Związek Producentów Audio Video). Na potrzeby naszego portalu wyodrębniliśmy dziesiątkę polskich albumów. Sprawdźcie jak prezentuje się najnowsze notowanie. Tym razem bezkonkurencyjnie wygrywa płyta Męskiego Grania 2019, która ukazała się pod naszym patronatem medialnym.
1. „Męskie Granie 2019” to dziesiąty album dokumentujący niezwykła trasę koncertową z udziałem polskich artystów. Dekada z Męskim Graniem to mnóstwo znakomitej muzyki zagranej na żywo przed wielotysięczną publicznością. Nie inaczej było w roku 2019. Na albumie znajdują się między innymi porywające interpretacje klasyki polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej w wykonaniu między innymi Natalii Przybysz, duetu The Dumplings oraz zespołu Lao Che. Na albumie znajdziemy też między innymi chwytający za serce hołd dla grupy Breakout oraz pełne energii utwory w wykonaniu Darii Zawiałow i duetu Mazolewski/Porter. Drugą część wydawnictwa tworzy zapis koncertu zespołu Męskie Granie Orkiestra 2019 na czele z Katarzyną Nosowską, Tomaszem Organkiem, Igorem Walaszkiem i Krzysztofem Zalewskim. W Ich wykonaniu między innymi jeden z największych przebojów roku – utwór „Sobie i Wam”, który był jednocześnie hymnem jubileuszowej edycji.
2. Kali – “Droga koguta”. To jedenaście premierowych kawałków, w których po raz kolejny mieszają się doświadczenie Kaliego ze “świeżym uchem” Flvwlxssa. Ta doskonale wyprodukowana kompozycja, inspirowana kulturą wschodu i dźwiękami orientu, łączy w naturalny sposób sample rodem z chińskich filmów z nowoczesnymi podziałami perkusyjnymi i mocą 808. Teksty Kaliego, jak tytułowy kogut, mają ostry pazur a sam autor wypowiada się bezpretensjonalnie rozliczając resztki niedopowiedzianych spraw, czyniąc Drogę Koguta uzupełnieniem wydanego wiosną Chudego.
3. Dawid Podsiadło – “Małomiasteczkowy”. Na efekt ponownej sprzedaży płyty Dawida wpłynęło wydanie jej reedycji, a także ukazanie się wersji winylowej.
Podsiadło zrezygnował tym razem ze współpracy z Bogdanem Kondrackim, producentem jego dotychczasowych nagrań. Zaryzykował, ale powierzył swój los w ręce innego wybitnego fachowca – Bartosz Dziedzic stoi bowiem za sukcesami albumów „Granda” Moniki Brodki i „Składam się z ciągłych powtórzeń” Artura Rojka. Panowie nie próbowali jednak powtórzyć tamtych rozwiązań, postanowili również zerwać z dotychczasowym, poprockowym charakterem muzyki Dawida. – Na początku naszej współpracy Bartek powiedział, że chciałby zrobić przebojową płytę. Twierdził, że bardziej zaskakujące będzie, jeśli zrobię kilka przyjemnych, chwytliwych piosenek, niż gdybym próbował sił w muzyce alternatywnej.
4. Golec uOrkiestra – “Koncert kolęd i pastorałek w Bazylice Jasnogórskiej”. Ponad trzygodzinny zestaw dwudziestu jeden na płycie CD i dwudziestu pięciu na płycie DVD najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek, nagranych w wyjątkowym miejscu, w Bazylice na Jasnej Górze.
5. Bedoes & Lanek – „Opowieści z Doliny Smoków”. To bezkompromisowa wycieczka po uczuciach człowieka doświadczonego przez zepsuty świat. Na płycie kipi od kontrastów. Miłość i poszukiwanie szczęścia staje naprzeciw złym ludziom, dużym pieniądzom i dziewczynom bez zahamowań. Nowa płyta to polemika z otaczającą rzeczywistością i próba odnalezienia wartości cennych dla samego artysty i odrzucenia tych, które sprowadzają na sam dół.
6. Święta bez Granic 2019. Pamiętają Państwo „Karpia”? Niedawno jeszcze pływał taki malutki gdzieś w stawie, a teraz jest już dojrzałą, dorodną rybą. I ma się dobrze! Tyle żartów, bo sprawa – wbrew pozorom – jest poważna. Od lat radiowa Trójka organizuje akcje charytatywne, których celem jest pomoc potrzebującym dzieciom. W tym roku, tradycyjnie, zbiórce pieniędzy towarzyszy płyta, tym razem zatytułowana „Święta bez granic 2019”. Znajdą Państwo na niej jubileuszową, dwudziestą piosenkę z „karpiowego” cyklu. Słowa napisał Kuba Strzyczkowski, niezawodny dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia, prowadzący na antenie słynne charytatywne licytacje. Autorem muzyki jest Wojciech Kaleta. Tytuł mówi sam za siebie: „Dwudziesty raz…”. Zaśpiewali Przyjaciele Karpia 2019, czyli same gwiazdy: Dorota Miśkiewicz, Anna Rusowicz, Justyna Steczkowska, Barbara Wrońska, Kuba Badach, Piotr Rogucki, Stanisław Soyka, Mieczysław Szcześniak, Sławek Uniatowski oraz Kwartet Rampa. Towarzyszył im Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy. Poza tym na płycie m.in.: Waglewski Fisz Emade, Voo Voo, Zbigniew Wodecki, Ania Rusowicz, a także Barbara Wrońska wraz z Młodą Orkiestrą Nowego Teatru (piosenka z przesłaniem pt. „Plastik”). Całkowity dochód ze sprzedaży płyty przeznaczony zostanie na stypendia dla utalentowanych dzieci z niezamożnych rodzin w Polsce, podopiecznych Fundacji Świętego Mikołaja.
7. Michał Bajor – “Kolor Cafe”. W programie albumu znalazły się piosenki wykonane przez artystę w pięknych, często nowych tłumaczeniach Rafała Dziwisza, ale i utwory z oryginalnymi tekstami włoskimi i francuskimi. Za muzyczną oprawę całości odpowiada Wojciech Borkowski – wieloletni szef i producent muzyczny nagrań Bajora. Aranżacje nawiązują do klimatu minionych epok, ale z uwzględnieniem współczesnych akcentów. Jednak najważniejszą wartością materiału są interpretacje wokalne – dojrzalsze i bardziej pogłębione niż kiedykolwiek przedtem. Michał Bajor tradycyjnie już do piosenkowego kanonu podchodzi z szacunkiem, odciskając na nim piętno własnej indywidualności i wiarygodności.
8. KĘKĘ – “MR KĘKĘ”. Po ogromnym sukcesie „To Tu” (podwójna platyna, przeszło 120 koncertów w kraju i na świecie, ponad 130 milionów odtworzeń w serwisie YT), KęKę powraca, by po raz kolejny Was zaskoczyć. „Mr KęKę” to najbardziej zróżnicowany z dotychczasowych albumów rapera. Lekkie, czasem prześmiewcze numery przeplatają się z poważnymi, refleksyjnymi i nierzadko gorzkimi utworami. Za warstwę muzyczną odpowiada czołówka polskich producentów: PLN Beatz, Sergiusz, 2K, Deemz, Moody Scrag, Worek, SoDrumatic, Young Veteran$, Dj Frodo i @PSR. Jest nowocześnie, ale też melodyjnie, czyli sprawdzona mieszanka do jakiej przyzwyczaił nas KęKę. Całości dopełniają starannie dobrani goście: Paweł Domagała, Kasia Grzesiek, Paluch, Sebastian Riedel, Grizzlee.
9. Taco Hemingway – “Pocztówka z WWA. Lato’19”. “To wszystko dziełem przypadku”… Jeszcze na początku maja pisałem zupełnie inną płytę. Obiecałem sobie, że tym razem dam sobie tyle czasu, ile będzie trzeba. Zapowiedziana na rok 2019 przerwa wydawnicza miała być więc wymogiem logistycznym. Okazało się jednak, że jestem uzależniony od wydawania nowego materiału w lato. Cóż począć. I tak właśnie powstała “Pocztówka”.
10. Różni wykonawcy – “Muzyka najlepsza na Święta vol.4”. Dwupłytowe wydawnictwo z najpiękniejszymi świątecznymi utworami w historii polskiej muzyki. Zimowe piosenki i pastorałki mają bowiem w swoim repertuarze najważniejsi wykonawcy rodzimej estrady. Czerwone Gitary nagrały wspaniały i rozczulający grudniowy przebój „Dzień jeden w roku”, jeden z największych przebojów Skaldów to „Z kopyta kulig rwie”, a grupa Lemon z okazji Świąt często wykonuje utwór pt. „Grudniowy”. Ponadto na kompilacji znalazły się zimowe piosenki m.in. Lady Pank, Mietka Szcześniaka, Ryszarda Rynkowskiego, Doroty Osińskiej, Michała Bajora, Ani Wyszkoni, Kasi Kowalskiej, Krzysztofa Krawczyka, Magdy Umer oraz zespołu Pectus. „Mój empik Moja Muzyka: Najlepsza muzyka na Święta” to płyta przygotowana z myślą o rodzinnym, świątecznym stole oraz przeżywaniu Świąt w gronie najbliższych. Może być częścią pięknych chwil podczas Bożego Narodzenia, może towarzyszyć w czasie przedświątecznym, może stać się pamiątką wyjątkowych spotkań.