John Porter zagra specjalną trasę koncertową

John Porter postanowił porzucić duże sceny i występować tak blisko słuchaczy, jak tylko się da. Zagra trasę koncertową po prywatnych mieszkaniach! Sprawdźcie, gdzie zagra.

Tourne przygotowuje Agencja Koncertowa Borówka Music. Na każdym koncercie pojawi się tylko 30-35 osób. Zapisać się można wyłącznie drogą mailową (szczegóły są na stronie internetowej Borówka Music oraz stronie Johna Portera).

fot. Łukasz Dębowski

17.01 – Krotoszyn

18.01 – Puszczykowo

19.01 – Kruszwica

20.01 – Poznań

21.01 – Wrocław

22.01 – Gliwice

23.01 – Cieszyn

24.01 – Zabłocie

25.01 – Kraków

26.01 – Świerże

John Porter urodził się w 1950 roku w Walii. W poszukiwaniu życiowej drogi w 1976 roku dotarł do Polski, gdzie postanowił osiedlić się na stałe. Początek kariery to przede wszystkim współpraca z Korą i Markiem Jackowskim, z którymi współtworzył trio Maanam – Elektryczny Prysznic, gdzie grał na gitarze akustycznej.

Trzy lata później artysta opuszcza zespół i zakłada swoją własną formację, którą nazywa po prostu Porter Band. W tym samym roku, w ciągu zaledwie 4 dni, grupa nagrywa swój debiutancki (obecnie już legendarny) krążek, zatytułowany „Helicopters”. Mimo problemów z promocją album został dobrze przyjęty przez fanów, a nawet zyskał miano Płyty Roku w kategorii rock.

Kolejnym znaczącym, aczkolwiek bardzo krótkim rozdziałem w twórczości Johna był projekt China Disco. Rezultatem współpracy z Winicjuszem Chróstem, Andrzejem Mrowcem, Krzysztofem Ścierańskim i Jose Torresem był niestety tylko jeden album wydany już po rozpadzie zespołu.

Po tym wydarzeniu John wraca do gitary akustycznej i postanawia samodzielnie kontynuować swoją muzyczną drogę. W 1983 roku wydaje płytę „Magic Moments”, pierwszy album unplugged w Polsce. W sumie artysta wydaje jeszcze pięć świetnych akustycznych albumów.

Na początku lat ’90 John Porter wraca do elektrycznych brzmień, formuje nowy skład i jako zespół Mirror wydaje krążek „Right Time”. Kolejnym powrotem była reaktywacja Porter Bandu i wydanie „Alexandrii”. Mimo ciepłego przyjęcia i początkowych sukcesów formacja rozpada się, a John Porter zawiesza swoją działalność na rynku muzycznym.

W 1990 roku w wielkim stylu powraca jako Porter Band, ale w zupełnie odnowionym składzie. Muzycy wydali jeden album studyjny „Porter Band ’99”, koncertowe „Electric” oraz nagrali materiał na nowy krążek zatytułowany „Psychodelikatesy”. Niestety z powodu problemów ze znalezieniem wydawcy zespół rozpadł się, a płyta dopiero dzięki tegorocznej Antologii pojawi się na rynku.

Kolejnym etapem artystycznym była współpraca z Anitą Lipnicką. Zarejestrowany
w 2002 roku utwór „For you” zaśpiewany wspólnie z Anitą okazał się być kolejnym punktem zwrotnym w karierze Johna. Rok później ukazuje się płyta „Nieprzyzwoite piosenki”, która została entuzjastycznie przyjęta zarówno przez fanów, jak i krytyków. Krążek osiągnął status Platynowej Płyty oraz otrzymał Fryderyka za Najlepszy album. Kolejne wydawnictwo „Inside story”, także zostało docenione i tak jak poprzedni krążek zyskał miano Platynowej płyty. Również w 2005 roku John Porter zostaje odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2008 roku ukazała się ostatnia płyta duetu Lipnicka – Porter „Goodbye”, a 2011 John Porter nagrał długo oczekiwaną solową płytę „Back in Town”.

Od ostatniej płyty autorskiej John Porter był gościem na płytach m.in.: Adama Nergala, Wojtka Mazolewskiego, czy stworzył muzykę pod obraz znanej malarki Alicji Domańskiej.

24 maja 2019 roku ukazała się płyta duetu Mazolewski&Porter, której wydawcą jest Agora. Trasa koncertowa duetu zapowiadana jest na jesień 2019.

Na koncertach solowych Johna prezentowany jest zbiór utworów z całej twórczości artysty, od pierwszej, legendarnej już płyty „Helicopters”, poprzez duet z Anitą Lipnicką, do ostatnich projektów z Adamem Nergalem, Wojtkiem Mazolewskim, czy Alicją Domańską. Premierowo usłyszymy utwory z trzeciej zamykającej tryptyk płyty, której data wydania nie jest jeszcze znana.

Jestem autsajderem, westernowe obrazki przeniosłem na muzykę – mówi o sobie John Porter.

 

 

 

Dodaj komentarz