Hania Rani z nowym klipem “Luka”

“Luka” to ostatni utwór Hani Rani z cyklu wideoklipów live sesji nagranych w studio polskiego radia S1 w Warszawie w grudniu 2018 roku.

Wcześniej pojawiły się dwa inne zarejestrowane na żywo utwory: „Glass” oraz „Hawaii Oslo”. Realizacją obrazu ponownie zajął się duet Mateusz Miszczyński i Jakub Stoszek, którzy odpowiadają również za pozostałe wideoklipy.

“Luka” to jeden z najbardziej osobistych utworów Hani Rani, dedykowany drogiej artystce, osobie ale także uniwersalna melodia, która swoim charakterem przypomina kołysankę. Intymną atmosferę kompozycji podkreśla czułe ułożenie mikrofonów, które daje słuchaczowi wrażenie przebywania w tym samym pomieszczeniu co pianistka, bardzo blisko instrumentu.

Twórcy video zdecydowali się utrzymać ten zamykający cykl utwór w monochromatycznej palecie barw, skupując się na bliskich ujęciach i kameralnym nastroju sesji nagraniowej.

Za nagranie dźwięku odpowiada Ignacy Gruszecki z Monochrom Studio, a mixem i masteringiem zajął się ponownie reżyser dźwięku Piotr Wieczorek, wieloletni towarzysz sesji nagraniowych Hani Rani.

Hania Rani to pianistka, kompozytorka, wokalistka. Współtworzy projekty Hania Rani & Dobrawa Czocher (album “Biała flaga” 2015) oraz Tęskno, którego album “Mi” został uhonorowany w 2018 roku nagrodą im. Grzegorza Ciechowskiego oraz nominacją do Fryderyków w kategorii Debiut Roku. 5 kwietnia ukaże się jej solowa płyta pt. “Esja”.

Hania dodatkowo współpracuje i występuje z takimi artystami jak m.in. Christian Löffler (projekt “Nest”), Hior Chronik, Igor Herbut, Kamp czy Misia Furtak (album “Co przyjdzie?”). Hania Rani występowała również na renomowanych scenach koncertowych m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Funkhaus w Berlinie czy londyński Roundhouse oraz festiwalach: Open’er, Eurosonic, Scope, Spring Break czy Transatlantyk.

Zagrała kilkadziesiąt koncertów na terenie całej Europy: w Niemczech, Austrii, Czechach, Belgii, Finlandii, Szwecji Włoszech, na Węgrzech, Portugalii, Holandii, Litwie ale również na Islandii i w Turcji.

Od 7 lat tworzy autorską muzykę, której owocem są projekty mające na celu przekroczenie granic podziału na gatunki i style np. nowe aranżacje pieśni John’a Dowland’a na kwintet smyczkowy i solistów, projekt muzyczno-akustyczny “Preludium i Fuga na 3 akustyki” czy muzyka do filmów i spektakli teatralnych (m.in. w 2018 roku do spektaklu “Pradziady” dla Teatru Telewizji).

Hania jest również animatorką kultury – na swoim koncie ma organizację pierwszej edycji Piano Day w Warszawie, zainicjowała cykl koncertów na warszawskim osiedlu Jazdów – Muzyka w Pracowni oraz współtworzy festiwal Tchnienia. Sercem w Bieszczadach, duszą na Islandii, jedną nogą w Warszawie, a drugą w Berlinie.

Solowa płyta, nagrywana w Reykjaviku, Warszawie i Amsterdamie, która zostanie wydana przez prestiżową brytyjską wytwórnię Gondwana Records (Portico Quartet, Go Go Penguins, Matthew Halsall). Pierwszy singiel „Glass” został premierowo zaprezentowany przez Mary Anne Hobbs w jej audycji dla BBC Radio 6.

“Esja” to szereg zmysłowych, nastrojowych, rytmicznych i urzekających kompozycji.

 

Leave a Reply