Nowy projekt Provinz Posen – elektronika i muzyka źródeł

PROVINZ POSEN to tańce wielkopolskie sto lat później. Nowy projekt i album muzyków znanych m.in. z zespołów Muchy i Afro Kolektyw łączy w sobie elektronikę z muzyką źródeł. Nowoczesne brzmienie albumu jest oparte na – nagranych specjalnie na potrzeby albumu – samplach muzyków grających na tradycyjnych instrumentach z Wielkopolski – kozłach, klarnetach i mazankach.

fot. Artur Jędrzejak

 

Pierwszym utworem promującym jest ,,Moje życie” w którym gościnnie usłyszymy także Jerzego Mazzolla – jednego z najznakomitszych polskich klarnecistów, Dagę Gregorowicz (DagaDana, Dobre bo dobre) i Malwinę Paszek oraz muzyków Filharmonii Folkloru w Zbąszyniu.

Album nawiązuje stylistycznie do twórców takich jak Brian Eno, Kraftwerk czy Jon Hopkins. Podobnych związków z szeroko rozumianą muzyką ludową i world music można doszukać się w albumie Grzegorza z Ciechowa „ojDADAna” czy płytach Dead Can Dance, choć w przypadku PROVINZ POSEN to porównanie raczej na poziomie idei i czerpania ze źródeł niż samej stylistyki.

„To nie jest próba rekonstrukcji, to splot dwóch muzycznych autentyczności – tamtej i obecnej. W poszukiwaniu autentycznego brzmienia przejechaliśmy Wielkopolskę i odnaleźliśmy muzyków kultywujących tradycje muzyczne regionu sprzed wieku, żeby potem przy udziale samplerów i syntezatorów dodać to, co w muzyce elektronicznej obecnie najlepsze i co bliskie Poznaniowi z racji bliskości Berlina. Tak jak tradycyjny haft przywołuje skojarzenia z mandalami i motywami komórkowymi, tak wierzymy, że każda muzyka na świecie ma jedno źródło pochodzące z rytmu życia i energii planety. To wszystko znajdziecie na Provinz Posen” – mówi Michał Wiraszko, pomysłodawca i współproducent albumu.

Koncertowa premiera projektu odbędzie się w Poznaniu, w sobotę 27 lipca na scenie KontenerART. Podczas wydarzenia będzie można nabyć CD w nakładzie limitowanym do 50 sztuk.

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Woj. Wielkopolskiego oraz Urzędu Miasta Poznania.

 

Leave a Reply