Polska muzyka na tegorocznym OFF Festival Katowice

Tegoroczny OFF Festival w Katowicach odbędzie się w dniach 02-04 sierpnia. Po raz kolejny nie zabraknie miejsca dla polskich wykonawców z szeroko pojętej alternatywy. Wystąpią – Trupa Trupa, Niemoc, Jan-rapowanie, Babu Król i Smutne Piosenki, Kapela Maliszów, Polmuz, Tentent, Santabarbara, Dynasonic i Cudowne Lata.

OFF Festival Katowice 2019 odbędzie się w dniach 2-4 sierpnia, tradycyjnie w Dolinie Trzech Stawów.

 

“OFF narodził się z marzeń i pasji dzielenia się muzyką. Chciałem stworzyć pierwsze w Polsce wydarzenie, które połączy fanów muzyki i artystów ze wszystkich zakątków świata. Chciałem robić rzeczy, o których inni mówili mi, że się nie robi. Mieszanie gatunków, gwałtowne zmiany epok i brzmień? Robimy to. Łamanie schematów, wyznaczanie trendów? Proszę bardzo. Zapraszanie artystów innowacyjnych, ale niemal u nas anonimowych i pokazywanie ich na największych scenach? Z największą przyjemnością.” – Artur Rojek

Kolejna wizyta na naszym festiwalu grupy Trupa Trupa będzie zapowiedzią tego, co wydarzy się we wrześniu. Zespół wyda wreszcie długo oczekiwany album “Of The Sun” i pod szyldem Paradigm Talent Agency i ATC Live ruszy w podróż przez światowe kluby i festiwale. Płyta ukaże się w Polsce dzięki Antenie Krzyku, w Europie z nalepką Glitterbeat (m.in. The Mekons, Altin Gun, Gaye Su Akyol), w Stanach w kultowym Lovitt Records (siostrzanej wytwórni legendarnego Dischordu) i w Japonii w wytwórni Moorworks (Xiu Xiu, Beach Slang). Gitarowy jazgot i filozoficzna zaduma, psychodelia i post-punk – tak krótko można określić styl grupy.

 

Trio Niemoc pochodzi z Zielonej Góry. Już jakiś czas temu zapowiadali pełną płytę. Udało się to dopiero w kwietniu br. – “Baśnie” czarują wszystkim, co w Niemocy najlepsze, od dyskotekowych rytmów po postpunkowy niepokój.

 

W marcu br. ukazał się album Jana-rapowanie pt. “Plansze”, który jak niewiele innych oddaje nastroje pokolenia dwudziestolatków i zarazem nie podąża ślepo za modą. To jego własna muzyka i jego własny język – nic dziwnego, że niespełna pięć lat po wzięciu mikrofonu do ręki Jan-rapowanie wyrasta na jednego z najważniejszych raperów w kraju.

 

Nasza recenzja płyty Babu Króla &Smutnych Piosenek:

Babu Król & Smutne Piosenki – “Nowa fala polskiego dansingu vol. I i II”

 

“Wiejski Dżez” to tytuł drugiej płyty Kapeli Maliszów. To muzyka korzeni, osadzona w tradycji Karpat, gdzie mieszkają Malisze, ale ochoczo czerpiąca również z innych, choćby mazowieckich źródeł. Ale to także swobodny lot jazzowej improwizacji, śmiałej reinterpretacji tego co swojskie, w duchu tego co uniwersalne.

 

Zespół Polmuz dowodzony jest przez pochodzącego ze Śląska znakomitego saksofonistę Michała Fetlera (możecie go kojarzyć m.in. z Jazz Bandu Młynarski-Masecki), który brzmień przyszłości szuka w przeszłości. Polmuz sampluje strzępy mazurków i oberków sprzed wieku i na tym fundamencie buduje fascynujące improwizacje, z wykorzystaniem saksofonów, kontrabasu, perkusji i radzieckiego syntezatora Polivoks.

 

 

Dodaj komentarz