OLIS czyli lista najlepiej sprzedających się polskich płyt (28.12.18 – 03.01.19)

OLIS to lista najlepiej sprzedających się płyt w Polsce przygotowywana przez ZPAV (Związek Producentów Audio Video). Na potrzeby naszego portalu wyodrębniliśmy dziesiątkę polskich albumów. Od kilku ostatnich tygodni na prowadzeniu ten sam album.

1. “Czerwony dywan” – Paluch. B.O.R. Records prezentuje trzynasty solowy album Palucha – “Czerwony Dywan”. Po serii platynowych albumów poznański MC nie zwalnia tempa i rok od ostatniej premiery wypuszcza kolejny krążek. Na materiale znalazło się 14 premierowych pozycji. Wśród gości oprócz raperów z wytwórni Palucha (Joda, Szpaku, Kobik) pojawi się również Słoń oraz francuski raper z polskimi korzeniami PLK.

 

2. “Oczka” – Deys. “Oczka” to trzeci solowy album Deysa, rapera o specyficznym stylu, który bez wątpienia wyróżnia się na tle sceny. Płyta ukazała się na rynku 14 grudnia 2018 roku.

 

3. “Małomiasteczkowy” – Dawid Podsiadło.  Na „Małomiasteczkowym” Podsiadło porusza niełatwe tematy – od problemów z komunikacją związku, przez ciemne strony sławy po poszukiwanie w sobie siły i odwagi – ale podaje je w błyskotliwej formie i z właściwym sobie specyficznym humorem. „Małomiasteczkowy” jest płytą, której nikt się po Dawidzie nie spodziewał, ale wszyscy jej od niego oczekiwali – jeśli bowiem nie on miałby podnieść sobie poprzeczkę jeszcze wyżej, to kto? Album pokrył się dotychczas trzykrotną platyną, czyli sprzedało się ponad 90 tysięcy egzemplarzy.

 

4. “1984” – Paweł Domagała.

 

5. “Atypowy” – Szpaku. Nowe wydawnictwo to 11 premierowych numerów, które przesiąknięte są życiową treścią, energią oraz bezkompromisowym wersami. Za produkcję krążka odpowiedzialni są młodzi producenci, którzy podobnie jak Szpaku w ciągu ostatniego roku udzielali się na najmocniejszych materiałach w polskim rapie.

 

6. “Męskie Granie 2018“. Pierwsza część albumu „Męskie Granie 2018” zawiera między innymi niepowtarzalne „zderzenia” muzyczne – zespołu Organek i Kazika, Natalii Przybysz i Jej Rodziców, Darii Zawiałow i Małgorzaty Ostrowskiej, grupy Lao Che i Dawida Podsiadło oraz utwory z projektów specjalnych – ONA (stworzonego przez zespół Organek i zaproszone Artystki) i „Czemu nas tam nie ma?” (w wykonaniu grupy Coma i jej Gości). Druga płyta to zapis koncertu Męskie Granie Orkiestra 2018 – projektu stworzonego specjalnie na potrzeby tegorocznej trasy.

 

7. “Zacznij od Bacha” – Zbigniew Wodecki. Płyta z największymi przebojami nieżyjącego artysty.

 

8. “Mini dom” – Kortez. Z kilkudziesięciu piosenek, które Kortez skomponował na “Mój dom”, nagranych zostało piętnaście. Dziewięć trafiło na drugi album, pięć na EPki, a jedna (“Hej wy”) czekała ponad rok by promować tegoroczną jesienną trasę. “…Mieliśmy spory problem z wyborem utworów, które ostatecznie miały złożyć się na Mój dom. Na szczęście po zakończeniu nagrań okazało się, że kilka piosenek opowiada o podobnych sprawach i to ułatwiło nam dokonanie finalnego wyboru.

 

9. “Black Magiic” – Kartky. Raper przedstawia „Black Magiic”… i wręcza Ci bilet na podróż w głąb mrocznych zakamarków umysłu i własnego ja. Po wydanym w kwietniu bieżącego roku i doskonale przyjętym przez słuchaczy albumie „Blackout”, Kartky nie zwalnia tempa.

 

10. “25_GODZIN PROD. MAGIERA (WHITE HOUSE)” – Peja, Slums Attack. Tym razem Peja wrócił do pracy zespołowej z wieloletnim kompanem, weteranem beatmakingu i mixu (główne ucho Slums Attack jak o nim mawia Rychu) – Magierą (White House Records).

Dodaj komentarz