OLIS czyli lista najlepiej sprzedających się polskich płyt (26.10 – 01.11)

OLIS to lista najlepiej sprzedających się płyt w Polsce przygotowywana przez ZPAV (Związek Producentów Audio Video). Na potrzeby naszego portalu wyodrębniliśmy dziesiątkę polskich albumów. W zestawieniu pojawia się kilka nowości. Pierwsze miejsce bez zmian od trzech tygodni, co nie jest zaskoczeniem.

fot. materiały promocyjne

1. Dawid Podsiadło – “Małomiasteczkowy”. Płyta znajduje się od trzech tygodni na pierwszym miejscu, uzyskując status PLATYNOWEJ, za sprzedaż ponad 30 tysięcy egzemplarzy.

“Na początku naszej współpracy Bartek Dziedzic powiedział, że chciałby zrobić przebojową płytę. Twierdził, że bardziej zaskakujące będzie, jeśli zrobię kilka przyjemnych, chwytliwych piosenek, niż gdybym próbował sił w muzyce alternatywnej. Ja też uznałem zrobienie dobrej popowej płyty za dużo większe wyzwanie i chciałem się z nim zmierzyć” – mówi wokalista.

2. Agnieszka Chylińska – “Pink Punk” (nowość). Choć kolejna płyta wokalistki to ponowna zmiana muzyczna, to fani zaakceptowali jej metamorfozę, czy też powrót do gitarowego grania.

3. Nosowska – “Basta”. To siódmy album w solowej karierze Nosowskiej. Niedawne wydarzenia w życiu artystki zmusiły ją do rewolucyjnych przewartościowań. „Basta” oddziela grubą kreską to, co było od tego, co jest. Nosowska bez sentymentów i lęku otrząsa się ze wszelkich naleciałości, łatek i wyobrażeń, które przylgnęły do niej przez wszystkie lata spędzone na scenie. „Przyszedł taki czas. Zadałam sobie pytanie – co lubię, a czego nie, czego chcę, a czego nie. „Basta” jest szczerą na nie odpowiedzią – bez oglądania się na wszystko i wszystkich” – mówi Nosowska.

W warstwie tekstowej artystka nie owija w bawełnę – jest wprost, jest ostro. W warstwie muzycznej – też rewolucja. Słowa wystąpią w duecie z innymi niż dotąd dźwiękami. Za mocne elektroniczne brzmienie odpowiada Michał „FOX” Król.

4. Szpaku – “Atypowy”. Nowy album to 11 premierowych numerów, które przesiąknięte są życiową treścią, energią oraz bezkompromisowym wersami. Za produkcję krążka odpowiedzialni są młodzi producenci, którzy podobnie jak Szpaku w ciągu ostatniego roku udzielali się na najmocniejszych materiałach w polskim rapie. Płyta uzyskała status ZŁOTEJ.

5. RUFUZ – “360 Mixtape” (nowość). Po świetnie przyjętej solowej płycie Małacha, tym razem dowodzenie przejmuje Rufuz. To właśnie z jego inicjatywy powstał projekt „360 Mixtape”, czyli szesnaście premierowych numerów, w których udzielają się raperzy z całej Polski.

6. Ania Dąbrowska – “The Best Of”. Kompilacja największych przebojów zawiera 15 utworów, pokazujących pełen przekrój i ewolucję muzycznego stylu wokalistki.

7. Kortez – “Mini dom”. Z kilkudziesięciu piosenek, które Kortez skomponował na “Mój dom”, nagranych zostało piętnaście. Dziewięć trafiło na drugi album, pięć na EPki, a jedna (“Hej wy”) czekała ponad rok by promować tegoroczną jesienną trasę. “…Mieliśmy spory problem z wyborem utworów, które ostatecznie miały złożyć się na Mój dom. Na szczęście po zakończeniu nagrań okazało się, że kilka piosenek opowiada o podobnych sprawach i to ułatwiło nam dokonanie finalnego wyboru. Wyjątkiem może być utwór “Boję się”, którego społeczno-obyczajowy charakter trochę nie pasował do tego albumu…” (Paweł Jóźwicki).

8. Andrzej Piaseczny – “25+” (nowość). Pierwsza koncertowa płyta Andrzeja Piasecznego z największymi przebojami w nowych brawurowych wersjach. To zapis ubiegłorocznej trasy koncertowej z okazji 25-lecia jego debiutu scenicznego, która biła rekordy popularności. Dodatkowo na płycie znajdą się dwa premierowe utwory.

9. Zbuku – “Konsekwentnie” (nowość). To czwarty solowy album ZBUKA, będący następcą ozłoconego już krążka „W drodze po nieśmiertelność” z 2016 roku. Prudnicki raper od samego początku promocji najnowszego materiału daje jasno do zrozumienia, że będzie to jego najbardziej dopracowany i najlepiej brzmiący album w karierze. Hitowy singiel „Ostatni drink” w ciągu niecałego miesiąca od premiery zanotował ponad 4 miliony wyświetleń.

10. 2Cztery7 – “Spaleni innym słońcem” (nowość). Reedycja drugiego albumu składu 2cztery7 pt. „Spaleni innym słońcem”, w skład którego wchodzą – Ten Typ Mes, Pjus i Stasiak.

 

Dodaj komentarz