Jubileuszowa Gala 100-lecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

Już 19 marca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się uroczysta Gala Jubileuszowa 100-lecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Wezmą w niej udział najwybitniejsi polscy twórcy, w tym największe gwiazdy polskiej muzyki poważnej, rozrywkowej i jazzowej. Uznani przedstawiciele polskiej kultury pojawią się zarówno na scenie, jak i wśród publiczności. Będziemy tam dla Was!

Wyjątkowe wydarzenie będzie transmitowane 19 marca o godz. 20 w TVP Rozrywka. Retransmisja odbędzie się 24 marca w TVP Kultura o godz. 22:15 oraz 25 marca w TVP2 o godz. 21:05.

Podczas uroczystej Gali wręczone zostaną nagrody 100 – lecia ZAiKSU dla m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Jacka Cygana, Janusza Gajosa, Krzysztofa Zanussiego, Tomasza Stańki.

Galę uświetni dwugodzinny Koncert 100-lecia prezentujący dorobek członków ZAiKS-u w wykonaniu największych gwiazd polskiej estrady. Na scenie pojawi się ponad 250 artystów. W Teatrze Wielkim spotkają się przedstawiciele kilku pokoleń różnorodnych gatunków i tradycji muzycznych. Specjalnie na tę okazję przygotowano serię utworów w nowej odsłonie. Wyjątkowych i niezapomnianych szlagierów powstało w ciągu minionego wieku o wiele więcej, niż będziemy mogli usłyszeć, realizatorzy widowiska musieli jednak dokonać wyboru.

Zaprezentowane zostaną fragmenty blisko siedemdziesięciu niezapomnianych dzieł, napisanych przez ponad stu polskich twórców. Na scenie pojawi się Orkiestra Teatru Wielkiego w pięćdziesięcioosobowym składzie, czterdziestoosobowy Chór Teatru Wielkiego oraz wielu innych muzyków instrumentalistów.

Koncert 100-lecia otworzy retrospektywa przedwojenna autorstwa Marcina Maseckiego, następnie zostanie zaprezentowana bigbeatowa wiązanka z lat 60. i 70. w wykonaniu Kayah, Kuby Badacha i Katarzyny Cerekwickiej, a także wyjątkowy wybór zaproponowany przez Magdę Umer w hołdzie wielkim twórcom polskiej piosenki – Agnieszce Osieckiej, Wojciechowi Młynarskiemu, Jeremiemu Przyborze, Jerzemu Wasowskiemu, Jonaszowi Kofcie i Zbigniewowi Wodeckiemu – w wykonaniu Maryli Rodowicz, Hanny Banaszak i Stanisława Soyki. Usłyszeć będzie można również rockowy kolaż z lat 80. z Katarzyną Nosowską, Tomaszem Organkiem, Krzysztofem Zalewskim i Natalią Sikorą w towarzystwie Tytanów Gitary.

Hołd dla polskiego jazzu i Krzysztofa Komedy złoży superband pod kierownictwem Tomasza Stańki, obok którego zagrają Leszek Możdżer, Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Sławomir Kurkiewicz i Cezary Konrad. Nie zabraknie również kompozycji filmowych Wojciecha Kilara, Krzysztofa Pendereckiego, Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, Jana A.P. Kaczmarka, Krzesimira Dębskiego i Michała Lorenca. A wszystko to w wykonaniu Orkiestry Teatru Wielkiego pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego.

Usłyszymy też pieśń geniusza muzyki Fryderyka Chopina. Jego twórczość była inspiracją dla wielu pokoleń kompozytorów. Tym razem dzieło artysty zinterpretuje polski muzyk o światowej renomie – Włodek Pawlik. W bardziej współczesną podróż muzyczną – od lat 90. po najnowsze brzmienia – zabiorą nas Igor Herbut, Kaliber 44, Anna Lasota i Katarzyna Wilk z chórem i orkiestrą pod dyrekcją Aleksandra Maliszewskiego.

Leave a Reply