Cytrus, czyli najbardziej pechowy zespół w historii polskiego rocka

Cytrus zapisał się w historii polskiego rocka nie tylko jako jedna z najciekawszych grup, jakie pojawiły się w latach 80., ale też jako jedna z najbardziej pechowych: nie doczekali się w czasie swojej egzystencji nawet singla. Teraz zebrane utwory zespołu ukazały się na jednej płycie.

Szkoda, bo sprawdzali się zarówno w swoim pierwotnym, instrumentalnym wcieleniu, jak i późniejszej, hardrockowej odsłonie z śpiewającym Kazimierzem Barlaszem.

Pierwsze nagrania trójmiejskiego Cytrusa skrzyły się od instrumentalnych popisów gitar, fletu i skrzypiec.

fot. okładka płyty

Gdy kilka lat później w składzie grupy pojawił się Kazimierz Barlasz (znany także z zespołów Exodus i Mad Max), muzycy rozpoczęli poszukiwanie nowej formuły dla swojej muzyki. Nagrali wtedy w radiowych studiach szereg wciągających, nie zawsze oczywistych utworów, pełnych energetycznych gitar Andrzeja Kaźmierczaka, fletowych popisów Mariana Narkowicza i zapadających w pamięć melodii. Nagrania nie doczekały się wówczas dokumentacji płytowej – a szkoda, bo spokojnie mogły wypełnić naprawdę udany LP. Nadrabiamy tą zaległość.

„Raj utracony” to drugi album (po „Trzeciej łzie od słońca” z 2018 r.) z archiwalnymi nagraniami zespołu Cytrus w katalogu GAD Records, zbierający komplet studyjnych nagrań z Kazimierzem Barlaszem. W książeczce, obok zdjęć zespołu, obszerny wywiad z liderem Cytrusa, Andrzejem Kaźmierczakiem.

Płyta ukazała się 31 lipca.

Skład:
Kazimierz Barlasz – voc
Andrzej Kaźmierczak – g
Marian Narkowicz – viol, fl, p, g
Waldemar Kobielak – bg (1, 3, 4, 6, 10)
Zbigniew Gura (Maroszczyk) – bg (2, 5, 7-9)
Zbigniew Kraszewski – dr (1, 3, 4, 6, 10)
Leszek Ligęza – dr (2, 5, 7-9)

Tracklista:

1. Dokąd
2. Bycza krew
3. Skrzydła snu
4. Kangur czy Casanova
5. Popiół i diament
6. W cieniu życia
7. Raj utracony
8. Układy
9. Aby dalej, hej
10. Automat strzelający łzami

 

Jedna odpowiedź do “Cytrus, czyli najbardziej pechowy zespół w historii polskiego rocka”

Leave a Reply