OLIS – lista najlepiej sprzedających się polskich płyt (15.05 – 21.05.2020)

OLIS to lista najlepiej sprzedających się płyt w Polsce przygotowywana przez ZPAV (Związek Producentów Audio Video). Na potrzeby naszego portalu wyodrębniliśmy dziesiątkę polskich albumów. Kolejny raz najpopularniejszą polską płytą został krążek “Romantic Psycho” – Quebonafide, który uzyskał status platynowej płyty. Sprawdźcie pełną dziesiątkę.

 

1. “Romantic Psycho” – Quebonafide. To długo wyczekiwany, czwarty album Quebonafide. Wydawnictwo ukazało się 3 kwietnia 2020 roku nakładem wytwórni QueQuality.

 

Quebonafide – “Romantic Psycho” [RECENZJA]

2. “Pełnia” – Smolasty. To drugi pełnoprawny album Smolastego, na płycie usłyszeć będzie można doskonale znane już utwory takie jak “Tusz” (z gościnnym udziałem Tymka), “Raj”, “Haagen Dans” (gościnnie Mr. Polska) czy najnowszy, tytułowy “Pełnia” z udziałem Ewy Farnej, a także zupełnie nowe kompozycje. O nowym materiale Smolasty mówi następująco: “Pełnia” to podróż ku odnalezieniu samego siebie. Mój nowy album to zbiór pisanych po zmroku utworów, oddających chęć życia pełnią i czerpania z niego tego co najlepsze.

 

3. “Męskie Granie 2018”. Album ukazał się pod naszym patronatem medialnym. Warto przypomnieć, że osiem spośród dziewięciu dotychczasowych płyt tej serii uzyskało status platyny. Pierwsza część albumu „Męskie Granie 2018” zawiera między innymi niepowtarzalne „zderzenia” muzyczne – zespołu Organek i Kazika, Natalii Przybysz i Jej Rodziców, Darii Zawiałow i Małgorzaty Ostrowskiej, grupy Lao Che i Dawida Podsiadło oraz utwory z projektów specjalnych – ONA (stworzonego przez zespół Organek i zaproszone Artystki) i „Czemu nas tam nie ma?” (w wykonaniu grupy Coma i jej Gości). Druga płyta to zapis koncertu Męskie Granie Orkiestra 2018 – projektu stworzonego specjalnie na potrzeby tegorocznej trasy. W tym roku trzon MGO tworzyli: Krzysztof Zalewski, Dawid Podsiadło i Kortez.

 

4. “Królowa dram” – sanah. Artystka w 2019 roku systematycznie zaczęła umieszczać w sieci własne kompozycje i w ciągu kilku miesięcy została zauważona przez fanów tzw. inteligentnego popu, dziennikarzy, a także „kolegów z branży” – w połowie 2019 jej „Cząstkę” na wyprzedanym koncercie zaśpiewał sam Dawid Podsiadło. Pod koniec roku sanah miała już wiele wyróżnień za single „Siebie zapytasz”, „Idź” czy „Proszę pana”.

 

5. “50/70 moje najważniejsze” – Krzysztof Cugowski. 70 lat, z czego aż pół wieku na scenie. Charyzma, niepowtarzalny, znany wszystkim głos i nieodłączne ciemne okulary. Krzysztof Cugowski – prawdziwy gigant polskiej sceny muzycznej, jeden z tych, którzy stworzyli rocka nad Wisłą, współtwórca Budki Suflera – obchodzi swój podwójny jubileusz. Z tej okazji prezentuje dwupłytowy album „50/70. Moje najważniejsze” – muzyczne credo, zbiór ulubionych piosenek śpiewanych przez pięć dekad muzycznej kariery. Jak sam wspomina: „Z przeżytych 70 lat, 50 spędziłem bliżej lub dalej sceny. Nagrałem kilkadziesiąt płyt lepszych i gorszych. Grałem z niezliczoną rzeszą muzyków lepszych i gorszych. Ale… nie żałuję niczego (…). Jestem spełnionym człowiekiem i artystą…”.

 

6. “Głębia” – SILES. Debiutancki album Silesa „Głębia” to zbiór zróżnicowanych utworów, który ma na celu zachęcić słuchacza do refleksji. Artysta podkreśla wagę emocji w swojej muzyce, bez których nie widzi sensu egzystencji. Zmieniający się klimat brzmień jest uosobieniem poszukiwania własnego ja, poczucia wewnętrznego spokoju. Jak mówi sam Siles „Głębia to czas i doświadczenia, które chciałbym zostawić za sobą, to już etap do zamknięcia”.

 

7. “Męskie Granie 2019. Dogrywka”. Album „Dogrywka” stanowi przedłużenie tych wspomnień. Jest też specjalnym dodatkiem do albumu „Męskie Granie 2019”, który ukazał się w listopadzie ubiegłego roku nakładem Polskiego Radia i uzyskał status platynowej płyty. Agencja Muzyczna Polskiego Radia ma przyjemność być wydawcą tych niezwykłych rejestracji i wspierać trasę od samego początku. Tym razem również nie zabrakło utworów największych twórców sceny alternatywnej.

 

8.  “Art Brut 2” – PRO8L3M. Na albumie “Art Brut 2” współczesne obrazy mieszają się z przełomem lat 90. i 00.. Usłyszymy, jak wyglądało dorastanie w czasach dzikiego kapitalizmu oraz życie w totalnym oderwaniu od współczesnej technologii. “Art Brut 2” jest kontynuacją kultowego, wydanego przez PRO8L3M nieoficjalnie mixtape’u “Art Brut”. Pomimo swojego undergroundowego charakteru, krążek zdobył olbrzymi rozgłos i odbił się szerokim echem w mediach.

 

9. “Kundel” – Artur Rojek. Prawie 6 lat po premierze solowego debiutu, Artur Rojek wraca z albumem zatytułowanym „Kundel”. „Dlaczego kundel? Kundel to dla mnie ktoś pozornie mało ciekawy z ukrytym skarbem wewnątrz. Często wydaje się jakby prowadził szare i mało interesujące życie. Specjalnie nie błyszczy i ma widoczne wady, ale wcale się tego nie wstydzi. Woli to, niż być dla siebie obcym. Kundel budzi tęsknotę za prostym życiem, docenianiem tego, co się ma i akceptację siebie takim, jakim się jest – bezwstydnie i odważnie”.

 

10. “Niemożliwe” – Kwiat Jabłoni. To debiutancki krążek folkowo-elektronicznego duetu Kwiat Jabłoni. Rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewiczowie jako Kwiat Jabłoni po raz pierwszy zaprezentowali się polskim słuchaczom w marcu 2018 r., wypuszczając do sieci piosenkę “Dziś późno pójdę spać” wraz z teledyskiem, który na YouTube wyświetlony został już ponad 4,5 mln razy. Drugim singlem promującym płytę została tytułowa piosenka “Niemożliwe”. Na album wyprodukowany przez Kwiat Jabłoni oraz debiutującego realizatora dźwięku Łukasza Ziębę składa się 12 utworów. Są to autorskie, refleksyjne piosenki z polskimi tekstami wykonane na dwa głosy, mandolinę i fortepian, wzbogacone elektronicznymi brzmieniami.

 

Leave a Reply