Złota Płyta dla Stanisława Soyki za album “Muzyka i słowa Stanisław Soyka”

Najnowsza płyta Stanisława Soyki pt. “Muzyka i słowa Stanisław Soyka” uzyskała status Złotej Płyty. Album ukazał się pod naszym patronatem medialnym.

fot. Joanna Barchetto

To pierwsza tak osobista artystyczna wypowiedź Stanisława Soyki od piętnastu lat. Stanisław Soyka muzycznie określa nowy album jako folk z przymrużeniem oka, ale – jak dodaje: Można na nim usłyszeć późne lata 70., rythm & bluesa, wpływy reggae, a także po prostu – ballady.

Ten – w pełni autorski – album dzisiejszego Soyki jest prostolinijny, prawdziwy i szczery. To muzyczne wyznanie bez podrasowania. Jest tu polonez, jest i tango, w którym odbywa się cała amplituda uczuć: miłość, zazdrość, ciepło, zimno, gorąco. Jest pieśń o miłości do Warszawy i o tym jaka do niej prowadziła droga – „Lubię wracać do Warszawy”, a także kompozycja szczególna: jak niewysłany list dojrzałego sześćdziesięcioletniego „chłopaka” do swych rodziców: „Mamulu, Tatulu”.

Z kolei w „Przyszedł czas na zmiany” jesteśmy w miejscu, gdy własne dzieci dorastają i nabierają rozpędu. To tekst o nauce jak żyć – troszkę inaczej, choć nie mniej „jędrnie”. Warto poczuć też, jak dobrze czasem się zatrzymać, usiąść na ławeczce („Ławeczka”), stać się intensywnym obserwatorem ludzkości w jej indywidualnych przejawach. I… nie bać się ciszy („Ciszy nie unikaj”) bo: „To co słychać w ciszy, w hałasie zanika”. A także, to zaproszenie do myślenia, do słuchania, do śpiewania.

Chciałem pokazać piękno świata – świata przedstawionego tak po prostu, przez dzisiejszego mnie. Zależało mi na tym, by ta muzyka mogła przytulać, dawać przestrzeń i oddech. A także – by te piosenki były dostępne dla każdego, kto lubi śpiewać. A w tych tekstach, mam wrażenie, że jest normalnie; tam jestem dzisiejszy ja i – gdy będziecie Państwo jej słuchać – będzie mi miło móc tam Państwa spotkać. I – być może – usiąść wspólnie na muzycznej „Ławeczce” – Stanisław Soyka

Ten album to trzy słowa: wyjątkowy, autorski i… NARESZCIE!
Album ukaże się w wersji jednopłytowej oraz dwupłytowej z dodatkowymi nagraniami koncertowymi.
Lista utworów CD1
1. Przyszedł czas na zmiany
2. Ławeczka – bajeczka
3. Zależy mi
4. Mamulu, Tatulu
5. Lubię wracać do Warszawy
6. Nie ma ich
7. Ciszy nie unikaj
8. W Piotrowym mateczniku
9. Tango pozostało
10. I już i tyle
11. Wielka rzeka
CD2
Koncert w Teatrze Kamienica z okazji „60-lecia Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego” 9 października 2018 roku.1. Lubię wracać do Warszawy – live
2. Przyszedł czas na zmiany – live
3. Ławeczka – Bajeczka – live
4. Mamulu Tatulu – live
5. Zależy mi – live

 

Dodaj komentarz