Zespół Bossa Norkah, czyli polskie bossa novy na płycie “Na moim brzegu”

Bossa Norkah to nieznane szerzej, piękne polskie bossa novy napisane przez barda poezji śpiewanej, Antoniego Murackiego, a zagrane przez najwybitniejszych polskich jazzmanów. Najnowszą propozycją zespołu jest “Osobna Miłość”, która znalazła się w poczekalni Listy Przebojów Trójki. Na piosenkę możecie głosować do piątku, do godziny 12.

fot. materiały promocyjne

Na płycie usłyszymy znakomitych muzyków jazzowych jak pianista Andrzej Jagodziński, gitarzysta Rafał Sarnecki czy kontrabasista Michał Jaros. Pomysłodawcą, liderką i wokalistką jest Honorata Kożuchowska, finalistka m.in. konkursu wokalnego “Pamiętajmy o Osieckiej”, wokalistka zespołu “Ciepły Wieczór”, grającego przedwojenne i powojenne piosenki miłosne, współzałożycielka, wokalistka i perkusjonalistka w zespole tradycyjnej muzyki afro-kubańskiej Odo Irawo i Viaje al Tambor. Jest to jej debiut w roli liderki, i to debiut bardzo udany!

Bossa Norkah to poetyckie teksty ubrane w ciepłe dźwięki bossa novy, choć znaleźć tu można także jazzową balladę czy poezję śpiewaną. Honorata Kożuchowska wykonuje je tak samo żarliwie, z finezyjną maestrią, swobodnie, z poczuciem radości śpiewania. To płyta, jakiej w Polsce nie było od lat.

Honorata Kożuchowska – wokalistka i perkusjonalistka, fotografka, organizatorka licznych imprez artystycznych w Warszawie.
Pomysłodawczyni projektu. Wokalistka i perkusjonalistka. Laureatka m.in. finału Festiwalu im. A. Osieckiej 2005. Na co dzień występująca m.in. ze swoim warszawskim zespołem „Ciepły Wieczór”. Dj-ka, fotograf, organizatorka wydarzeń kulturalnych. Mama 5-letniej córki :).

Andrzej Jagodziński – czołowy polski pianista jazzowy i aranżer.
Dwukrotnie zdobywca nagrody Fryderyki za Jazzowy Album Roku i jako Jazzowy Artysta Roku, W 2005 r otrzymał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Laureat MATEUSZE – Nagrody Muzycznej Programu Trzeciego Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego w dziedzinie muzyki jazzowej. W 2012r -Nagroda Indywidualna I Stopnia za Szczególny Wkład w Rozwój Edukacji Artystycznej w Polsce.

Rafał Sarnecki – czołowy polski gitarzysta jazzowy, aranżer i kompozytor, od 2005 mieszka i tworzy w Nowym Jorku.
I Nagroda na międzynarodowym konkurskie gitarzystów jazzowych Guitar City 2002, Jego płyta „Songs from a New Place” otrzymała nominację do nagrody Fryderyk w 2009. Płyta „Cat’s Dream” – nominowana do nagrody Fryderyk 2015r.

Piotr Aleksandrowicz – gitarzysta jazzowy, kompozytor, aranżer.
2 Nagroda Guitar City 2002, jako współtwórca/uczestnik/kompozytor bierze/brał udział w wielu znakomitych projektach muzycznych, m.in. Raalya, Ciepły Wieczór, Gaba Kulka, Mela Koteluk, Lora Szafran, Sławomir.

Michał Jaros – wybitny kontrabasista jazzowy.
W 1996 r. na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu został uznany za Nową Twarz Polskiego Jazzu otrzymując nagrodę Grand Prix. W tym samym roku wraz z zespołem The Newest Quartet otrzymał III nagrodę oraz wyróżnienie, a w 2002 roku razem z Pawłem Kaczmarczykiem i Pawłem Dobrowolskim I nagrodę w konkursie Jazz Juniors w Krakowie. W 2003 roku został laureatem nagrody Grand Prix w konkursie jazzu tradycyjnego Hot Jazz Spring w Częstochowie, otrzymując statuetkę Swingującego Kruka. W 2009 roku został laureatem Festiwalu Folkowego Polskiego Radia. Laureat Stypendium Artystycznego Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia (1997)

Wojciech Pulcyn – wybitny kontrabasista jazzowy.
2007: Nagroda Telewizji Polonia, festiwal folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, razem z Bartoszem Niedźwieckim, Michałem Żakiem, Maciejem A. Kierzkowskim. 1999: 3. miejsce, z New Orkestra, Międzynarodowy Konkurs „Jazz Juniors”, Karków.
1998: Wyróżnienie, Sarteano Jazz Festival, Włochy
1998: Wyróżnienie, Międzynarodowy Konkurs „Jazz Juniors”, Karków
1998: 3. miejsce, Międzynarodowy Konkurs „Jazz Juniors”, Karków.
1998: 1. miejsce, z Marcin Masecki Trio, Festiwal Standardów Jazzowych, Siedlce. 1997: 1. miejsce, z Joint Venture, Festiwal Standardów Jazzowych, Siedlce. 1997: with Joint Venture, awarded honourable mention at the Jazz Festival Hoeilaart, Belgia).
1995: 1. miejsce i wyróżnienie, z Joint Venture, Międzynarodowy Konkurs „Jazz Juniors”, Karków.

Krzysztof Szmańda – znakomity perkusista jazzowy.
W latach 2000-2002 podyplomowe studia w Thornton School of Music University of Southern California w Los Angeles, gdzie doskonalił swe umiejętności u boku m.in. Petera Erskinea, Ndugu Chanclera, Erika Forrestera i Johna Claytona. Jest współzałożycielem poznańskiej formacji Soundcheck, która w październiku 2004 roku zwyciężyła w międzynarodowym konkursie jazzowo-bluesowym w Usti nad Łabą (Czechy), a w kwietniu 2005 roku zdobyła Grand Prix festiwalu Jazz Nad Odrą we Wrocławiu. Szmańda został tam wyróżniony indywidualnie przez jury festiwalu. Tego samego roku Soundcheck zdobył drugą nagrodę w konkursie Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze oraz Klucz Do Kariery podczas Jesieni Jazzowej – Gorzów Jazz Celebration. Jest członkiem międzynarodowego kwintetu jazzowego Kattorna, który w październiku 2006 zdobył nagrodę publiczności na konkursie Berlin Jazz Award, a w listopadzie 2006 – trzecią nagrodę na Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze. Na festiwalu w Jeleniej Górze Szmańda otrzymał nagrodę specjalną.

Marvin Diz – światowej klasy kubański perkusjonalista.
Od 2010r mieszka, tworzy i naucza w Nowym Jorku. Do udziału w nagraniu swojej płyty ‘Habla el Tambor’ udało mu się zaprosić takie postaci jak : Giovanny Hidalgo, Bryan Lynch, Richie Flores, Pedrito Martínez, Miguel Valdés, Little Johnny, Tony Escapa, Eliel Lazo, Luis Quintero, Roberto Quintero, Ralph Irizarry, Yonder Rock, Mauricio Herrera, Roman Díaz, Bobby Allende, Obed Calvaire, Yosvanny Terry, Mike Rodríguez, Yunior Terry, Osmany Paredes, Pablo Vergara and Ruben Rodriguez i wielu innych..
Płyta którą nagrał z Brian’em Lynch “Simpático” zdobyła nagrodę Grammy za najlepszy album Latin Jazz w 2006r.

Antoni Muracki – autor muzyki i tekstów na płycie, poeta i gitarzysta, dobry duch projektu.
Warszawski bard, pieśniarz, poeta i tłumacz. Wykonawca poezji śpiewanej.
Tłumacz i propagator twórczości Jaromira Nohavicy w Polsce.

muzycy:
Andrzej Jagodziński: piano/fortepian, accordion/akordeon
Rafał Sarnecki: guitar/gitara
Piotr Aleksandrowicz: guitar/gitara
Wojciech Pulcyn: double bass/kontrabas
Michał Jaros: double bass/kontrabas
Krzysztof Szmańda: drums/perkusja
Mikołaj Wielecki: percussion/instrumenty perkusyjne
Marvin Diz (NY): congos, bongos
Luis Nubiola (CU): alto saxophone/saksofon altowy
Jarosław Bothur: tenor saxophone/saksofon tenorowy
Patryk Zakrocki: trumpetviolin/skrzypcotrąbka

Muzyka i teksty: Antoni Muracki

utwory:
1. Element tła
2. Szkoda, że Cię nie ma ze mną
3. To błąd
4. Osobna miłość
5. Na moim brzegu
6. Dom niechcianych kobiet
7. Szczęście ma szary kolor
8. W środku tyle ciszy mam
9. Czuję oddech
10. Odchodzimy do siebie
11. Wejdź ze mną po tych słowach
12. Faded Out (Element tła – english version)
13. Element tła (radio version)

Album znajdziecie tutaj: http://multikulti.com/bossa-norkah.html

Płytę promował teledysk, który powstał do utworu “Szkoda, że Cię nie ma ze mną”.

 

Dodaj komentarz