Zespół Moskwa na Soundedit ’19

Grupa Moskwa zadebiutowała w 1984 r. na festiwalu w Jarocinie. Występuje więc na punkowej scenie od ponad trzydziestu lat. Powstała jednak rok wcześniej – właśnie w Łodzi. Legenda polskiego undergroundu wystąpi w czwartek 24 października podczas Festiwalu Soundedit.

fot. materiały prasowe

Zespół założył w 1983 r. wokalista i gitarzysta Paweł Gumola. Pierwszy, najbardziej „moskiewski” skład to: Paweł „Guma” Gumola – wokal, gitara, autor znacznej części tekstów i kompozycji (ex – TNT, Bad Blood, Detonator), Piotr „Rogoz” Rogoziński – bas, wokal (ex – Latające Żyrafy), Tomasz „Pałker” Gron – perkusja (ex – Logos, R.A.P. – Rezerwowa Armia Pracy, Parlament).

W sierpniu 1984 r. miało miejsce chyba najważniejsze wydarzenie w historii Moskwy – występ w konkursie „FMR Jarocin ’84″. – Jest tak ostro, że dla wyhamowania, koncert w amfiteatrze zostaje po szóstym numerze przerwany przez dyrektora artystycznego festiwalu Waltera Chełstowskiego. Po uspokojeniu „kolegów z załogi punkowej…” zespół kontynuuje grę. W efekcie Moskwa zostaje jednym z laureatów festiwalu i wchodzi do „złotej ósemki”, rozpoczyna się „wielka kariera” grupy, co oznacza liczne koncerty w całym kraju i estymę w punk rockowej społeczności – wspomina Paweł
Gumola, lider zespołu.

Grupa realizuje sesje nagraniowe dla łódzkich rozgłośni, a następnie występuje jako gwiazda na „Rockowisku”. Pomiędzy 1985-87 r. zespół ze względu na kłopoty z cenzurą występował jako M-kwa. Koncertuje na wielu festiwalach rockowych oraz pracuje przy realizacjach filmów. W 1986 r. udział
Moskwy na festiwalu „FMR Jarocin ’86″, budzi zainteresowanie BBC. W zrealizowanym przy współudziale „Low Flying Pictures Ltd.” oraz „Interpress” filmie „My Blood, Your Blood” (reż. Andrzej Kostenko), twórcy obrazu wykorzystują barwną opowieść lidera formacji o historii swojego życia oraz
problemach tkwiących w peerelowskiej rzeczywistości. Film emituje dziewięć stacji, m.in. w: USA, Wielkiej Brytanii i Szwecji. Do polskiej telewizji trafia latem następnego roku, lecz w wersji ocenzurowanej.

Pierwsza płyta zespołu ukazuje się w 1989 r. Nakład sprzedaje się błyskawicznie, lecz część punkowej publiczności nie jest zadowolona. Zmiany w składzie oraz w wykonywanej muzyce nie podobają się najbardziej radykalnym fanom. Moskwa, występując w Jarocinie, jest obrzucana błotem. Mimo to zespół nadal koncertuje i występuje w kolejnych filmach.

W 1990 r. ukazuje się druga płyta „Życie niezwykłe” i w 1991 r. Moskwa przestaje istnieć. Reaktywacja nastąpiła w 2001 r. Z nowym składem Paweł Gumola koncertuje i nagrywa. Po kolejnych zmianach personalnych ukazuje się płyta „21 wiek” wydana przez Zima Records (2019 r.).

W czwartek 24 października Moskwa zagra w Klubie Wytwórnia w ramach 11. edycji Festiwalu Soundedit. Zespół pojawi się w składzie: Paweł Gumola – wokal, gitara, Kamil Rogiński – bas i Radek Jarzyna – perkusja. Tego samego dnia wystąpi również zimno falowy Blitzkrieg.

Główne wydarzenia tegorocznej edycji Festiwalu Soundedit odbędą się w klubie Wytwórnia w dn. 24-27 października 2019. 26 października (sobota) w ramach 11. edycji Festiwalu Soundedit wystąpią: Misia Furtak, Mick Harvey oraz Stanisław Soyka. Tego samego dnia odbędzie się uroczysta Gala wręczenia nagrody „Człowieka ze Złotym Uchem”. Dotychczas otrzymało ją trzydziestu ośmiu krajowych i zagranicznych wybitnych producentów muzycznych.

Natomiast 25 października (piątek) w Wytwórni zagrają: Nitzer Ebb oraz DAF. 27 października odbędą się bezpłatne warsztaty dla dzieci, a zespół Lady Pank wystąpi w roli taperów do animowanego filmu „Jacek i Placek – o dwóch takich, co ukradli Księżyc”.

Leave a Reply