Nominacje do nagrody FRYDERYK – muzyka rozrywkowa i zmiana formuły

ZPAV ogłosił nominacje do nagrody FRYDERYK w muzyce rozrywkowej, jazzowej i poważnej. Pojawiło się kilka nowych kategorii, a także z okazji 25-lecia zmieniono całą formułę gali, która odbędzie się w Katowicach. Tym razem będzie to trzydniowe święto z udziałem publiczności. Dziś prezentujemy nominacje w kategoriach muzyki rozrywkowej.

 

 

Czołowi polscy artyści, eksperci branży muzycznej oraz przede wszystkim fani dobrych dźwięków spotkają się w dniach 9–10 oraz 12 marca w Katowicach, by wspólnie celebrować 25-lecie najważniejszej nagrody muzycznej w Polsce – FRYDERYK. Na pełny obraz obchodów złożą się Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu, Gala Muzyki Poważnej, festiwal muzyczny, liczne konferencje oraz panele tematyczne z udziałem najlepszych ekspertów z kraju i zagranicy, a także nowość – finał plebiscytu „Nagroda Publiczności”. Transmisja z gali wręczenia nagród w kategorii muzyki rozrywkowej 9. marca o godz.: 21:00 na antenie TVN. Już wkrótce ruszy sprzedaż biletów.

W tegorocznej edycji nagród Fryderyk zarejestrowano 1 257 zgłoszeń albumów, singli i teledysków. Najwięcej nominacji otrzymały te z udziałem Dawida Podsiadły.

Muzyka rozrywkowa:

Utwór roku:
Dawid Podsiadło – Małomiasteczkowy
Michał Szczygieł – Nic tu po mnie
Daria Zawiałow – Nie dobiję się do ciebie
Lanberry – Nie ma mnie
Męskie Granie Orkiestra 2018 (Kortez, Podsiadło, Zalewski) – Początek

Album roku – pop:
Paweł Domagała – 1984
Kasia Kowalska – Aya
Zbigniew Wodecki – Dobrze, że jesteś
Dawid Podsiadło – Małomiasteczkowy
Lanberry – miXtura

Album roku – pop alternatywny:
Barbara Wrońska – Dom z ognia
Pablopavo i Ludziki – Marginal
Mela Koteluk – Migawka
The Dumplings – Raj
Kasia Lins – Wiersz ostatni

Album roku – elektronika:
Kamp! – Dare
XXANAXX – Gradient
Flirtini – Heartbreaks & Promises vol. 4
SONAR – Torino
Linia Nocna – Znikam na chwilę

Album roku – rock:
Illusion – Anhedonia
Limboski – Poliamoria
Power Of Trinity – Ultramagnetic
Riverside – Wasteland
Lao Che – Wiedza o społeczeństwie

Album roku – metal:
Behemoth – I Loved You At Your Darkest
Virgin Snatch – Vote Is A Bullet
Frontside – Zmartwychwstanie

Album roku – hip hop:
Abradab – 048
Taco Hemingway – Café Belga
PRO8L3M – Ground Zero Mixtape
Taconafide – Soma 0,5 mg
O.S.T.R. – W drodze po szczęście

Album roku – alternatywa:
Nosowska – Basta
BOKKA – Life On Planet B
Król – Przewijanie na podglądzie
Marysia Starosta – Ślubu nie będzie
Arek Jakubik – Szatan na Kabatach

Fonograficzny debiut roku:
BARANOVSKI
Pola Rise
Roksana Węgiel
Tęskno
Tulia

Teledysk roku:
Natalia Nykiel – Łuny (reżyser Łukasz Zabłocki)
Dawid Podsiadło – Małomiasteczkowy (reżyser Tomasz Bagiński)
Nosowska – Nagasaki (reżyser Jacek Kościuszko)
Męskie Granie Orkiestra 2018 (Kortez, Podsiadło, Zalewski) – Początek (reżyser Tadeusz Śliwa)
Zuza Jabłońska ft. Jan-Rapowanie & Siles – Powiedz mi to w twarz (reżyser Dawid Ziemba)

Album roku – nowe wykonanie:
Albo Inaczej – Albo Inaczej 2 (album)
Brodka & A_GIM – Wszystko czego dziś chcę (utwór)
Krzysztof Zalewski – Zalewski śpiewa Niemena (album)
Tulia – Tulia (album)
Warszawskie Combo Taneczne – U Bronki wstawa (utwór)

Album roku – blues / country:
Kraków Street Band – Going Away
Daniel Spaleniak – Life Is Somewhere Else
P.Unity – Pulp
Robert Cichy – SMACK
Cheap Tobacco – Szum

Album roku – muzyka poetycka:
Katarzyna Groniec – Ach!
Stanisława Celińska – Malinowa…
Krzysztof Napiórkowski – Electric
Artur Andrus – Sokratesa 18
Siksa – Stabat Mater Dolorosa

Album roku – muzyka ilustracyjna:
Kortez, Mary Komasa, Agnieszka Kopacka-Aleksandrowicz, Karol Marianowski, Piotr Komorowski, Polska Orkiestra Radiowa – Kamerdyner – muzyka z filmu
Maja Kleszcz, Wojciech Krzak, Teatr Muzyczny Capitol Wrocław – Makbet
Wojtek Urbański – Ultraviolet OST

Album roku – folk / muzyka świata:
Mirosław Kowalik, Ania Rusowicz, Krystyna Prońko, Jan Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna Trebunia-Wyrostek, Jerzy Trela, Ernest Bryll – Ernest Bryll Jasność Narodzenia
Tołhaje – Mama Warhola
Stasiuk i Haydamaky – Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky
Warszawskie Combo Taneczne – Sto lat panie Staśku!
Kayah, Mirosław Kowalik, Mateusz Pospieszalski, Jorgos Skolias, Zygmunt Staszczyk, Trebunie-Tutki, Wojciech Waglewski – Tischner. Mocna nuta

Album roku – muzyka dziecięca i młodzieżowa:
4Dreamers – 4Dreamers
Karimski Klub – Dla dzieci
Natalia Kukulska, Marek Napiórkowski – Szukaj w snach

Autor roku:
Dawid Podsiadło
Kasia Lins
Katarzyna Nosowska
TEAM AUTORSKI: Krzysztof Zalewski / Dawid Podsiadło
TEAM AUTORSKI: Patryk Kumór / Michał Pietrzak / Dominic Buczkowski-Wojtaszek / Jan Bielecki

Kompozytor roku:
Barbara Wrońska
TEAM KOMPOZYTORSKI: Dawid Podsiadło / Bartosz Dziedzic
TEAM KOMPOZYTORSKI: Dominic Buczkowski-Wojtaszek / Patryk Kumór / Małgorzata Uściłowska
TEAM KOMPOZYTORSKI: Krzysztof Zalewski / Dawid Podsiadło / Aleksander Świerkot / Marcin Macuk
TEAM KOMPOZYTORSKI: Patryk Kumór / Michał Pietrzak / Dominic Buczkowski-Wojtaszek / Jan Bielecki

Najlepsza oprawa graficzna:
Tomek Kudlak – AYA Kasia Kowalska
Macio Moretti – Basta Nosowska
Bartłomiej Walczuk – Małomiasteczkowy Dawid Podsiadło
Angelika Bujak – miXtura Lanberry
Mariusz Mrotek – Raj The Dumplings

Najlepszy album zagraniczny:
Lady Gaga, Bradley Cooper – A Star Is Born
Greta Van Fleet – Anthem of the Peaceful
Zaz –Effet Miroir
Paul McCartney – Egypt Station
Justin Timberlake – Man Of The Woods

Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych, w tym roku otrzymają Robert Brylewski oraz zespół Skaldowie, Wanda Warska i Jacek Kaspszyk.

 

Dodaj komentarz