OLIS czyli lista najlepiej sprzedających się polskich płyt (16.11 – 22.11)

OLIS to lista najlepiej sprzedających się płyt w Polsce przygotowywana przez ZPAV (Związek Producentów Audio Video). Na potrzeby naszego portalu wyodrębniliśmy dziesiątkę polskich albumów. Tym razem miejsce pierwsze, zajmowane przez Dawida Podsiadło, zostało zdetronizowane.

1. Paweł Domagała – “1984” (nowość). Ten album jest podsumowaniem pierwszej rundy meczu: Paweł Domagała kontra świat. To płyta bardzo osobista, znajdziecie tu dużo autorefleksji i powrotów do dzieciństwa. Czy jestem takim człowiekiem, jakim chciałem być? Co bym powiedział sobie sprzed lat, gdybyśmy spotkali się dzisiaj? Mam nadzieję, że pytania z „1984” będą inspirujące również dla Was. Współtwórcą albumu jest Łukasz Borowiecki.

2. Męskie Granie 2018 (nowość) – Seria płytowa „Męskie Granie” jest poświęcona kultowej trasie koncertowej, która organizowana jest od 2010 roku w największych polskich miastach. Najnowszy, dwupłytowy album, stanowi artystyczne podsumowanie tegorocznej edycji tej imprezy. Warto przypomnieć, że osiem spośród dziewięciu dotychczasowych płyt tej serii uzyskało status platyny.

3. Dawid Podsiadło – “Małomiasteczkowy”. Wokalista po raz pierwszy zaśpiewał całą płytę po polsku. – Obiecałem to sobie jakiś czas temu i choć miałem chwile zwątpienia, udało mi się je przezwyciężyć – przyznaje. – Dziś mogę powiedzieć, że jestem z tych tekstów naprawdę zadowolony. Na „Małomiasteczkowym” Podsiadło porusza niełatwe tematy – od problemów z komunikacją związku, przez ciemne strony sławy po poszukiwanie w sobie siły i odwagi – ale podaje je w błyskotliwej formie i z właściwym sobie specyficznym humorem.

4. Hemp Gru -“Eter”. Bilon, Wilku, Żary i Szwed SWD odrzucają stereotypowe szablony i odważnie kreują hip-hopową rzeczywistość. Reprezentanci Warszawy przygotowali dla fanów to, za czym ci tęsknili najbardziej: wyrazisty przekaz, szczere i zapadające w pamięć teksty oraz brzmienie na światowym poziomie.

5. Agnieszka Chylińska – “Pin Punk”. Wokalistka postanowiła znów zaskoczyć swoich fanów i nagrała płytę gitarową.

6. Szpaku – “Atypowy”. Nowe wydawnictwo to 11 premierowych numerów, które przesiąknięte są życiową treścią, energią oraz bezkompromisowym wersami.

7. Zbigniew Wodecki – “The Best – Zacznij od Bacha”. Składanka z największymi przebojami wokalisty stała się fenomenem. Na liście sprzedaży jest już kilkanaście miesięcy.

8. Kortez – “Mini dom”. Z kilkudziesięciu piosenek, które Kortez skomponował na “Mój dom”, nagranych zostało piętnaście. Dziewięć trafiło na drugi album, pięć na EPki, a jedna (“Hej wy”) czekała ponad rok by promować tegoroczną jesienną trasę. “…Mieliśmy spory problem z wyborem utworów, które ostatecznie miały złożyć się na Mój dom. Na szczęście po zakończeniu nagrań okazało się, że kilka piosenek opowiada o podobnych sprawach i to ułatwiło nam dokonanie finalnego wyboru. Wyjątkiem może być utwór “Boję się”, którego społeczno-obyczajowy charakter trochę nie pasował do tego albumu…” (Paweł Jóźwicki) .

9. Paweł Domagała – “Opowiem Ci o mnie”. Album jest bardzo intymny, osobisty, niepozbawiony jednak świeżych popowych melodii. O brzmienie i aranżacje zadbał Łukasz Borowiecki, jest on również współautorem muzyki. Oprócz miłości, Domagała porusza również takie tematy jak wiara, przebaczenie, spokój wewnętrzny.

10. MY3 – “3”. Kolorem przewodnim płyty jest czerwony, a książeczka pachnie truskawkami. Ten album jest wyjątkowy dla zespołu My3, to już trzecia płytą z kolei, stąd krążek nosi tytuł “3”. Cały album ma wygląd pamiętnika, a w środku każde dziecko będzie mogło podpisać swój egzemplarz. Na płycie znajdują się nowe piosenki autorskie.

 

Dodaj komentarz